HOBI: Tõnis Leppik valib reisisihi raske roki kohvikute järgi (1)

PAADUNUD KOHVIKUFÄNN: Raske roki kohvikuid, kus Tõnis Leppik aega veetnud, on kokku 16-17.
7x ERAKOGU

Aastal 1971 avati Londonis maailma esimene Hard Rock Cafe. Just samal aastal nägi ilmavalgust saarlane Tõnis Leppik, kelle eesmärk on külastada nii palju kuulsa nimega keti kohvikuid kui võimalik.

“Kuidagi on läinud nii, et need kohad on mulle südamelähedaseks saanud,” tõdeb Tõnis.

Koguni nii südamelähedaseks, et koos abikaasaga iga-aastast reisi planeerides vaatavad nad kõigepealt, kas seal sihtkohas ka raske roki kohvik tegutseb. “Ja kui seda seal pole, siis valime lihtsalt teise koha,” märgib Tõnis.

Kui Leppikud mullu sügisel Horvaatiasse Zagrebisse sõitma hakkasid, olid nad kindlad, et saavad sealseski Hard Rock Cafe´s aega veeta. Aga võta näpust! Kui Tõnis oma hotelli vastuvõtus administraatorilt uuris, kui kaugele nende lemmikajaviitekoht majutusasutusest jääb, selgus, et kohvik oli kaks nädalat varem uksed sulgenud.

Et reisi sisse jääks vähemalt üks cafe külastus, asusid Leppikud uurima, milline nende meeliskohvikutest on Zagrebile kõige lähemal. Ja leidsid selle Itaaliast, Veneetsiast. Pikalt aru pidada ei tulnud – paar rentis auto ja põrutas sellega Veneetsiasse. Tõnisel on selle ekspromptotsuse üle tagantjärele hea meel. Veneetsias kanali ääres asuv Hard Rock Cafe on tema lemmikuid.

Hobi sündis tänu naisele

Tõnis möönab, et tema hobi on üsna uus – kui ühe keti kohvikute külastamist just hobiks nimetada saab – ja sai alguse tänu abikaasale, kes 2015. aastal USA-st tulles talle Orlando Hard Rock Cafe´st pärineva õlleklaasi ja T-särgi kinkis.

Vaadates naise tehtud fotosid Hard Rock Cafe´st, tabas Tõnist otsemaid äratundmine: see on koht, kuhu reisidel kindlasti minna!

UUS KOHT, UUS SÄRK: Üks Tõnise traditsioone on lasta ennast pildistada.

Tõnise enda esimene Hard Rock Cafe külastus leidis aset kolme aasta tagusel pulmareisil Dominikaani. Kuna see külastus jättis kustumatu mulje, püüab mees seda mõnusat miljööd aina uuesti ja uuesti nautida kõikjal, kus vähegi võimalik. Olgu siis reisil või komandeeringus. Tuleb ju pealinnas tööriistade müügiga tegeleval Tõnisel ametiga seotud välismaasõite ette üsna sageli.

Muide, neid raske roki kohvikuid, kus saarlane aega veetnud – küll abikaasaga, küll seltskonnaga, küll üksi –, on kokku 16–17. Seda kolme aasta jooksul. Ning mõnigi neist kohvikutest asub väljaspool Euroopat. Kus aga asub kaugeim cafe, kus Tõnis seni käinud?

Tõnise sõnul on see Hawaiil Honolulus, kuhu jõudmiseks tuleb läbida 11 500 km. Dominikaani kohviku kaugus on sellega võrreldes köömes, “ainult” 8500 km.

Mis siis on see, mis Tõnist nendesse kohvikutesse justkui magnetiga tõmbab? “Mulle meeldib seal kõik: kujundus, õhkkond, muusika, söök, jook,” loetleb ta.

Kuigi sisekujunduselt üldjoontes sarnased, on igaühes neist kohvikutest midagi, mis selle koha omanäoliseks muudab – olgu siis suurus (suurim cafe Tõnise külastatutest asub Tenerifel), asukoht (Veneetsia kohvik tegutseb kanali ääres ning linn ise on eriline) või mõni äge detail.

SUVENIIRID: Igast külastatud kohvikust ostab Tõnis kaasa särgi ja klaasi.

Honolulu kohvikul oli see “detail” üsna pirakas – kitarridest valmistatud lagi. Rääkimata sellest, et enamikus kohvikutes leiab mõne kuulsuse kingitud esemeid – kitarre, trummipulki, esinemisrõivaid.

Kui rääkida kohvikutes kõlavast muusikast, on saarlasele eriti meeltmööda see, kui ta juhtub sinna ajal, mil toimub mõni live-kontsert. “Nirvana tribüütbändi Tenerife kohvikus oli väga mõnus kuulata,” räägib Tõnis.

Kartulikoored kui supersnäkk

Ühe mõnusa äraolemise juurde kuulub kindlasti hüva söök. Kui iga maa köök on isemoodi, siis raske roki kohvikus toitu valides võid olla kindel, et sedasama kindlat ameerikalikku menüüd – kuhu kuuluvad hamburger, ribi, steik, kanatiivad jne – pakuvad kõik maailma Hard Rock Cafe´d.

Kohvikuketi roogadele kiitust jagama pole Tõnis sugugi kitsi. Saarlase eriline lemmik on kartulikoored Hard Rock Cafe moodi. Kas tõesti kartulikoored – ei kõla just eriti isuäratavalt? Nii hull see asi küll ei ole, kui lugeja, kes mainitud rooga kunagi maitsnud pole, nüüd ehk ette kujutab. Tegelikult on nende kartulikoorte küljes kartulit ennast veel küll. Rääkimata kartulile lisatud peekonist, juustust ja hapukoorest. Kui veel jalapenot juurde tellida – viib lausa keele alla!

“See toit on cafe´d külastades must be (eesti keeli “kohustuslik” – toim)!” leiab Tõnis. “Saime sellest roast lausa nii suurt innustust, et oleme samal viisil valmistatud “kartulikoori” pakkunud Tallinnas oma asumi kodukohvikute päeval. Rahvas võttis need, muide, väga hästi vastu.”

Õllesõbrana meeldib Tõnisele Hard Rock Cafe´s sealset kesvamärjukest nautida. “Iga külastuse ajal kulub mul seda kolm-neli liitrit,” tunnistab mees. Söögi- ja joogielamustele ning toredatele muljetele lisaks toob Tõnis Hard Roc Cafe´st alati kaasa midagi käegakatsutavat. Nimelt ei lahku ta ühestki kohvikust, ilma et oleks sealt soetanud õlleklaasi ja T-särgi.

HÜVA SÖÖK-JOOK: Kõik cafe’d pakuvad sedasama ameerikalikku menüüd.

Olgugi klaasid sarnased, on igale klaasile märgitud just selle linna nimi, kust see ostetud on. Särgid on ta see-eest püüdnud osta võimalikult erineva kujundusega. Muide, ega´s need särgid ole pelgalt suveniirid, vaid mõeldud ikka kandmiseks. Nii on Tõnisel iga kord, kui ta üle uue Hard Rock Cafe läve astub, seljas mõnelt varasemalt kohvikukülastuselt ostetud särk.

Tõnis teab, et ei ole sugugi ainus, kel selline komme on. Oma viimatisel reisil Ameerikas Nash­ville´is märkas sealses raske roki kohvikus aega veetnud Tõnis, et naaberlauas istuv mees kannab täpselt samasugust Berliini Hard Rock Cafe´st saadud särki nagu temagi. Paari õlle järel läks saarlane lauanaabriga tutvust tegema ning jututeemasid jätkus hollandlasega kauemaks.

“Cafe´des käib üldse mõnus rahvas,” resümeerib Tõnis. Olgu sinikrae, klienditeenindaja või näiteks jurist – kõiki neid seob huvi rokkmuusika vastu. Tõnise enda lemmikute hulka kuulub näiteks Rammstein, eestimaisest kraamist eelistab ta aga blues­rock´i, näiteks Ultima Thule loomingut.

Kui veel korraks särkide juurde tagasi tulla, siis üks traditsioone on Tõnise jaoks lasta endast uhiuues särgis pilti teha – sealsamas kohvikus laval, Hard Rock Cafe sildi all. Tõnise järgmised reisisihid on Dubai ja Abu Dhabi Araabia Ühendemiraatides. Ning loomulikult sealsed Hard Rock Cafe´d.

Muide, maailma esimeses Hard Rock Cafe´s – selles, mille sünniaasta on sama, mis Tõniselgi – saarlane käinud ei ole. Veel. “Oleme seni eelistanud ikka soojamaareise,” põhjendab ta. “Aga küll me selle uduse Londoni ka kunagi plaani võtame!”

Print Friendly, PDF & Email