Saaremaa valla tekkega on aina valjemaks läinud nurinad, et maakorraldus- ja ehitusküsimustes on menetlemine läinud hirmus aeglaseks võrreldes varasemate valdadega.
Valla ehitus- ja planeeringuosakonna juhataja Rein Kallas tõdes, et osakonnas on tõepoolest lahendamisel mitmed vaided ja arupärimised. Need on tingitud sellest, et osas endistes omavalitsustes väljaantud projekteerimistingimused ja ehitusload on vastuolus üldplaneeringute ja projekteerimistingimustega.
“See nõuab spetsialistide tegelemist probleemiga ja lükkab edasi igapäevaste tööülesannete täitmist,” põhjendas Kallas.
Menetluste lõppu on tema sõnul ajaliselt päris raske prognoosida, kuna paljudel juhtudel tuleb projekteerimistingimuste eelnõu saata arvamuse avaldamiseks isikutele, kelle õigusi ja huve taotletav ehitis ja ehitamine puudutavad.
Saarte Hääl palus Kallasel tuua näiteid erinevatest eksimustest, mida nüüd klaarida tuleb. Kallase sõnul pole aga võimalik juhtumeid avalikustada.
Vallaarhitekt Mark Grimitliht ütles, et pärast haldusreformi on väga erineva kvaliteediga pusletükkide – detailplaneeringud, üldplaneeringud ja muud ehitusotsused – kokkupanemine paras pähkel. Lisaks ka uued ruumilahendused, mille koostamisel peavad kõik aspektid tasakaalus olema.
“Sellisele kokkuleppele jõudmiseks tuleb ruumi arendada demokraatlikult. See on ka põhjus, miks mõnikord läheb projekteerimistingimuste, ehitusloa või planeeringuga aega oodatust kauem,” selgitas ta.
Arhitekti sõnul jäävad tänapäeva ruumilised otsused meie maastikule väga pikaks ajaks. Keskmise hoone kasutusiga on 50 aastat ja enam, tänavastruktuur on tihti veel pikema mõjuga. “Nagu vanasõnagi ütleb, et üheksa korda mõõda, üks kord lõika,” tuletas ta meelde rahvatarkust.
Grimitliht kinnitas ka, et nad püüavad oma tööd kiiremaks ja efektiivsemaks muuta. “Oleme peaaegu aasta püüdnud erinevate konkurssidega leida täiendavalt veel üht arhitekti tööle, kuid ehitusbuum teeb oma töö,” lisas ta.
Vallavalitsuse sisekontrolör Ülle Tänav ütles, et valla poole pöördumine on kodaniku õigus. Kõikidele pöördumistele, mis nõuavad vastust, on valla teenistujad kohustatud vastama tähtaegselt. Kui küsimus on tõesti keeruline, siis võib erilise vajaduse korral vastamise tähtaega pikendada. See peab olema põhjendatud ning päringu tegijale tuleb sellest teatada.
Tänav nentis, et praegu analüüsitakse koos valla dokumendihalduriga menetluste kulgu ning esialgsete hinnangute kohaselt esineb tõesti üksikuid juhtumeid, kus vastuse saatmine on hilinenud.
Lõppjäreldusi selle kohta, milline olukord vallas kirjadele vastamisega on, sisekontrolör veel ei teinud.
Rauli kirjutises on väga hea tsitaat: “See nõuab spetsialistide tegelemist probleemiga ja lükkab edasi igapäevaste tööülesannete täitmist“.
On ikka jama küll, kui “strateegilise juhtimise” asemel tuleb igasugu “jamaga” tegelda!
Millal jõuab merega piiratud Saaremaal kohale (volikogule!), et kaabakerakond IRLi tõmbekeskuste tsentraliseritud omavalitsusreformi mudel, millele Saaremaa vald põhineb, on ummiktee ja mida varem sellel teel liikumine lõpetada, seda lühem tee on “Kuressaare ja selle tagamaa” tupiktänavalt õigele rajale tagasi tulla?!
See uus vald on üks suur jama. Hakaku oma tööd tegema. Elavad ikka ülbelt küll. kõik vana on pask, ei saa ooma töödki teha. Tekib juba tunne, et peaks end kusagile mujale sissekirjutama, näiteks kasvõi Muhusse, väike vald, saaks raga tulemaksu näol.las toimetavad. Olles endisee teise valla elanik, leoian,et Kuressaare ei ole ainus koht kuhu raha paigutada, ümber Kuressaare on palju teisi kohti kes ootavad lubatud ja planeerutd summasid aga ei. Milleks oli paigutada raha Torisse või anda Undrestile kalurite päeva korraldamiseks aga Salme – Läätsa kergliiklus tee ei saa (eilne leht). See suur vald ei teki usaldust ega saa ka seda
plaanitakse uusi jamasid.
Kevadel saatsin vallaisadele pöördumise,et kohalik külavahe tee ei kannata kriitikat,sest jääd autoga tee peale kinni.
Vastust pole siiani tulnud.
Vastus on selline: Teema on päevakorras või teemaga tegeldakse, sellest peaks piisama.
Kuressaare kesklinna ehitus on ilmekas näide linna ehitusoskonna suutlikusest.
Tugevalt enda kogemustele tuginedes ütlen, et vald ei klaari mingeid vanu jamasid, vaid üritab seadustest üle astudes neid legaliseerida, tekitades sellega uusi ja hullemaid jamasid.
Üheksa korda mõõda üks kord lõika asemel on ametnikel kasutusel üheksa korda karda otsustada, üks kord ju amet antud või et üheksa korda ütle kuidas ei saa midagi teha, üks kordki leia see tee kuidas saaks…
Poisil nägu nii nalja täis, kus nali on?
Tõsisemat suhtumist töösse, hetkel küll pole millegi üle irvitada.
Kogu see “Ehitusosakond” on taandatud juristidele,ise ei oska ega julge uues vallas keegi midagi otsustada. Seega võiks kogu kamba laiali saata ja paremad juristid palgata nii paanika kui klientide vastu võitlemise osakonda..