OÜ Prügimees esitas Saaremaa vallale taotluse tõsta 1. veebruarist endise Lääne-Saare valla haldusterritooriumil korraldatud jäätmeveo hinda.
Kui praegu maksab segaolmejäätmete konteineri graafikujärgne tühjendus endise Lääne-Saare valla haldusterritooriumil koos käibemaksuga 20,95 €/m3, siis tahab Prügimees järgmisel aastal sama teenuse eest 24,55 eurot/m3. Biolagunevate köögijäätmete äravedu maksab koos käibemaksuga praegu 10,48 €/m3, edaspidi aga 15,28 eurot/m3.
Kuressaare linna jäätmeveopiirkonnas kavatseb prügiveo hinda tõsta ka Ragn-Sells. “Hetkel tegeleme uute teenusehindade arvutamisega ja edastame need omavalitsusele hiljemalt selle nädala lõpuks,” ütles ettevõte Lääne regiooni juht Jüri Meeksa.
Nii Prügimees kui ka Ragn-Sells toovad hinnatõusu põhjenduseks asjaolu, et OÜ Kudjape Ümberlaadimisjaam tõstab alates 1. veebruarist jäätmete vastuvõtutasusid. Segaolmejäätmete vastuvõtutasud tõusevad seniselt 115 eurolt/tonn 140 euroni/tonn ja biolagunevate köögijäätmete vastuvõtutasu tõuseb seniselt 70 eurolt/tonn 90 euroni/tonn.
Kudjape ümberlaadimisjaama juhatuse liige Urmas Meerits ütles, et jäätmete vastuvõtutasu kallineb, sest Saaremaa Prügila OÜ lõpetab 1. jaanuarist jäätmejaamale korraldatud jäätmeveol ladestamiskulude hinnatõusu kompenseerimise, mida tehti jäätmejaama igakuise rendikulu vähendamise arvelt.
Saaremaa valla keskkonnaosakonna juhataja Bert Holm ütles, et jäätmete vastuvõtuhindade muutmise jäätmejaama operaatori OÜ Kudjape Ümberlaadimisjaam poolt peab kinnitama Saaremaa Prügila OÜ nõukogu. Saaremaa vallavalitsusele teadaolevalt ei ole Saaremaa Prügila OÜ nõukogu arutanud korraldatud jäätmeveoga hõlmatud piirkondadest jäätmejaama jõudvate segaolmejäätmete ja köögijäätmete vastuvõtuhindade tõusu ega ole seega uusi vastuvõtuhindasid ka kinnitanud. Seetõttu ei ole Saaremaa vallavalitsusel praegu mingit alust korraldatud jäätmeveo teenustasude tõstmise kooskõlastamiseks.
Kui OÜ Kudjape Ümberlaadimisjaam esitab vastavasisulise taotluse Saaremaa Prügila OÜ nõukogule, siis nõukogu seda ka arutab, rääkis Bert Holm. “Enne seda on ennatlik teha järeldusi vastuvõtutasude või prügiveo hinna kallinemise osas,” lisas ta.
Suur ja võimekas vald surub hinnalunijad põlvili ja Saaremaa rahvas näeb hoopis hinnalangust. Oleks normaalne või mis ?
Selle asemel, et raisata raha mingitele “üritustele”, peaks vald võtma prügi veo ja ladustamise eest tasumise enda kanda. Siis saaks ka korra majja.
Uues vallas kõik olmet puudutavad hinnad tõusevad, aga elatustase langeb. On ju tasakaal. Au suurele vallale!
Arvata võib, et tavaline kommunikatsiooni probleem, mis oli hiljaaegu segapakendite vastuvõtu puhul Ragnaga, kus sõna võttis sama mees Bert Holm. Kuidas siis jäätmejaamas juba suvest saati kõrgemad hinnad, kui midagi pole esitatud ja kinnitatud! Kui ajakirjandust lugeda, siis terves Eestis käib pidevalt mingi prügisõda omavalitsuste osalusel, olgu selleks siis jäätmejaamad, prügilad, või korraldatud jäätmeveod.
On kaks eri hinnaga asja, olmeprügi vastuvõtutasu jäätmejaamas neile, kes pole prügiveoga liitunud ehk kellel prügiauto ei käi ja kes ise oma jäätmed sinna tassivad. Ja teine, prügi vastuvõtutasu korraldatud jäätmeveoga liitunutele, mis on odavama taksiga, kui esimene. Esimest on aasta poole aasta pealt tõstetud, teist ei ole. Nüüd tahab jäätmejaam ka teist tõsta e. prügivedu läheks kallimaks kõikidele neile, kellele prügiauto käib. Nii lihtne ongi, ei ole mingit müstikat.
Igasugu tasuta ühistranspordi asemel, mis on nagunii juba varasemalt olematuks kärbitud, tuleks korraldada tasuta jäätmevedu – sellest oleks kasu absoluutselt kõikidele.
Millal on Kudjape (KIK toetuse e kaudselt kompensatsiooni maksumaksjalt)abil ehitatud Kudjape Jäätmejaamast, kus detailpaneeringu alusel (28.12.2007 a artikkel SH) pidi jäätmeid ka sorteeritama, saanud korraga Ümberlaadimise jaam?!?
Kas tegemist on vaikse samm-sammult ümber kujunemisega, et ei peakski tegelikult enam sorterimisega tegelema, nagu algselt detailselt planeeritud oli?
Sellesarnast ettepanekut on tehtud KÜ juhatuste poolt ja kõva häälega linnavalitsuse majas koosolekutel ka mitte üks kord välja käidud.
Võiks olla ühtlane prügimaks igale isikule (ei ole ühtegi iskut,kes prügi ei toodaks. Maksujagamise süsteem ümber teha) ja selle arvelt see prügi ka ära käideldakse, va asutuste tekkiv tootmisjäätmete teema.
Prügisorteerimise erinevad tünnid, kastid vms ilmastiku ja linnu/loomakindel koht peab olema võrdselt kätte saadav igale isikule üle kogu Saaremaa.
Ja tünne tuleb iga nädal tühjendada.
Ei saa teha mingit vahet eramaja ja korterelamu inimesel, et ühele ühed ja teisele teised reeglid. Eramaja elanikud ei tohi ka piimakarpe jms oma ahju ajada, aga ajavad, sest nende jaoks on praegu kogumise kohad eriti kaugel. Sama teema muude separeerimist võimaldavate jäätmetega.
Jäätmete sorteerimise kord peab olema selge ja lihtsalt hoomatav kõikidele inimesle + väga hästi kättesaadav. Siis on see jäätme separeerimine reaalselt ka teostatav.
Loen nüüd möödanikust, et selle nimega ühe teise firma tütarfirmana loodud OÜ kamandabki jäätmejaamas, juba ammu
JOKK.