AASTA SEENIORÕPPIJA: aju vajab trenni

VÄÄRIKAS ÕPPUR: Jannu Holsting on Kuressaare väärikate ülikooli eakaim õppur ja selle esimesi “tudengeid”. Kõigi nende aastate jooksul on ta puudunud vaid ühelt loengult.
MAANUS MASING

Tänavu aasta seeniorõppija tiitli pälvinud Jannu Holsting leiab, et kõige parem ajutrenn on see, kui end eluga kursis hoiad.

Kahe nädala pärast 93. sünnipäeva tähistava Jannu Holstingu aktiivsust võiksid kadestada ka aastakümneid nooremad inimesed. Holsting on 2011. aastast tegutseva Kuressaare väärikate ülikooli eakaim õppur ja selle esimesi “tudengeid”. Kõigi nende aastate jooksul on ta puudunud vaid ühelt loengult.

Holsting ise oma mälu kuigi heaks ei hinda. “Sellepärast ma peangi igal pool käima – kui seal midagi uut ja huvitavat kuulen, jääb see meelde ka,” ütleb ta. Seeniorõppija hinnangul meelitavad teda väärikate ülikooli oskuslikult valitud lektorid ning nende käsitletavad põnevad ja elulised teemad.

Samuti loeb Jannu Holsting huviga ajalehti-ajakirju – neid on mehel koju tellitud üksjagu. Ilukirjandusest eelistab ta luulet. “Enam need mulle nii kergesti meelde ei jää, aga mõnd kolmekümne aasta tagust luuletust võin praegugi peast tsiteerida,” kinnitab Jannu. Ansambli Linnutaja liikmed kutsusid Holstingut sõnakunstnikuks – oli ta ju omal ajal nende ülesastumistel konferansjee ja luges tekste. “Sellest ajast on mul mõned asjad veel tänaseni meeles,” märgib Holsting.

Ka ristsõnu meeldib Holstingule lahendada. “See on mälu värskendamiseks väga hea viis,” leiab ta. “Soovitan seda kõigile eakatele inimestele. Ja isegi kui päris kõiki sõnu, mis seal küsitakse, ei tea või need meelde ei tule, saab vastused teatmeteostest.”

Holsting tõdeb, et need asjad, mis juhtusid siis, kui ta oli veel kuue-seitsmekümnene, seisavad tal üsna hästi meeles. “Hilisemad asjad ei kipu enam meelde jääma,” tunnistab ta. “Kuulmismälu on mul parem kui nägemismälu, aga kuna kasutan praegu kuuldeaparaati, pole selle abiga kuulmine ikka see, mis otse kuulmine. Osa räägitust ei pruugi minuni jõudagi.”

Holsting leiab siiski, et parim viis mälu treenimiseks on tunda huvi selle vastu, mis meie ümber sünnib – kuulata-vaadata uudiseid ning tulla kodust välja ja inimestega suhelda. “Nii ei jää sa ajast maha,” arvab ta. “Kui istud aga kogu aeg kodus, kipub ka tervis käest minema.”

Print Friendly, PDF & Email