
KAPP ON KEELATUD: Inspektor Sulev Kallavus leidis muidu tühjast trepikojast vaid ühe pisikese jalatsikapi, mis ometi seal olla ei tohiks.
MAANUS MASING
Valjalas eile tehtud korterelamute tuleohutuse kontroll andis tunnistust, et varasemad meediakajastused tuleohutusalastest rikkumistest on muutnud inimesed hoolikamaks.
Sel nädalal kontrollib päästeamet kogu Eestis tuleohutusnõuete täitmist kortermajade koridorides, trepikodades ja keldrites ehk teisisõnu ühiskasutatavatel pindadel. Kontrollitakse, kas on tagatud hoonest väljapääsemine, trepikojad asjadest puhtad ning millises olukorras on hoonete küttesüsteemid.
Pilt tegi rõõmu
Kortermajad, mida kontrollitakse, on inspektorite valida. Lääne päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo juhtivinspektor Sulev Kallavus otsustas sedakorda Valjala kasuks ning uuris ja puuris viimsegi nurgataguseni läbi sealsed Pihlaka tänava kortermajad nr 7, 9, 11, 13 ja 16. Lisaks kontrollis ta üle ühe kortermaja Kuressaares.
Ehkki kontroll võttis aega pea pool päeva, oli lõpptulemus üsna rõõmustav. Kallavus avastas vaid mõningaid väikseid rikkumisi. Valdavalt olid trepikojad puhtad, korras ja mõnes neist ei hakanud mitte ühtegi üleliigset eset silma – ei lillepotte, kappe, riiuleid ega teel vedelevaid jalanõusid.
Inspektor ise usub, et suur roll selle juures on olnud meedial. “Pilt on väga positiivne Valjalas. On näha, et inimesed on asjaga kursis ning kontrolliks valmistunud,” tõdes ta. Kallavuse sõnul lasi ta eelmine kord Valjalat inspekteerides n-ö jutu lahti, et tuleb kontrollib piirkonda mõne aja pärast uuesti.
Nõnda ta seda nüüd tegigi ning ei pidanud inimestes pettuma. “Siin on üldpilt hea. Otse kellelegi takistavaid ohtusid trepikodades ja keldrites ei ole,” märkis Kallavus.
Üks kehvem näide, mille ta välja sai tuua, oli jalanõudekapp trepikoja kolmandal korrusel, mis ohuolukorras tõesti jalgu võib jääda. Kõnealuse kapi avastas ta viimases kontrollitud majas. “Teistes majades olid trepikojad puhtaks tehtud,” rõõmustas Kallavus.
Kontrolle tuleb veel
Samas on inspektorile teadaolevalt jätkuvalt piirkondi, kus kortermajadega probleeme on: näiteks Eikla, Aste, Karja.
“Jõudnud ei ole ma veel ka Orissaarde, Mustjalga – sellistesse suurematesse keskustesse. Salme kortermajades tegin ülevaatuse veebruaris ja seal käib tänaseni veel lahenduse leidmine,” rääkis Kallavus.
Varasemad üle-eestilised kontrollid näitavad, et kõige sagedamini on probleemiks trepikodades olevad lapsevankrid, jalgrattad ja vana mööbel. Juhul kui trepikoda on suitsu täis ning valgustus kustunud ja inimesed paanikas, saavad need esemed majast väljumisel takistuseks. Trepikoda peab olema kergesti läbitav ja see ei ole asjade ladustamiseks.
Hästi ütleb: Teistes majades olid trepikojad puhtaks tehtud! — see tähendab et, selleks ajaks, kuni kontroll käinud!
Linnas on probleem nii mõneski majas,et pole kuhugi jalgrattaid panna ,keldreid pole,kuure pole,tuppa ei mahu.Ja kuhu need siis panna ??? Samas saan aru,et igasugu majapidamisest ülejäänd kolu ei maksaks ka just trepikodadese panna.Mõni paneb lisaks mööblile ka autorehve .
See kortermajade kontrollimine läheb üle igasuguse piiri.
Päästeamet ütles: tulekahju korral on lillepotid trepikodades väga ohtlikud, sest trepikodades võib olla palju suitsu ja pime ja tekib kukkumisoht.
No tere tali! Kas trepid pole iseenesest niigi kukkumisohtlikud?? Edaspidi võiks kortermajad ka oma trepikojad üle lihvida, et trepid siledad oleksid ja vajadusel saaks kasvõi kukerpallitades evakueerida. :)
Vanasti polnud häda midagi aga nüüd järsku kuskil EL tähtsad ninad võtsid mingisuguse tuleohutuse seaduse vastu ja kõik lillepotid kähku prügikasti.
Nõus Volliga. Olen mitu aastat roninud tööülesannete täitmisel kortermajades treppidest üles-alla. Nii ilus, kui on koridoris lilled, ronitaimed jms. Puhastavad õhku ka. Mis aga silma riivas, et korterite ukse taga olid rivis välisjalatsid ja kalleid botaseidjm. Jalanõude jaoks on ikka esik korteris sees. Tulekahju korral need ei ole takistus,hävivad ju. Vahest mõtlesin, et kas neile iseenesest jalgu sisse ei teki ja nad minema ei kõnni?
Oodake veidi!!! Küll varsti võtavad seaduse vastu nii, et ametnik ronib teile tuppa, käsib esikus kõik lahtised jalanõud põrandalt seinale v lakke riputada ja kõigi tubade uksed käsib kahh veel takkapihta tulekindlate, ning väljapoole avanevate vastu vahetada ;)
Kuule “kodanik” kas mitte nõudmised olid hoopis nii et uksed pidi sissepoole avanema ( vajadusel oli kergem uks avada)
Mina enam posti kastidesse ei pane, kui esikus takistavad tööd jalgrattad ja muu kola.
Sa kah helbeke?
Pigem ei tohikski esikus üldse postkaste olla.
Uue EL direktiiviga hakkavad kortermaja postkastid asuma lähimas Coop toidukaupluses, koos sularahaväljavõtu võimalusega. Posti kätte saamiseks tuleb Coop kaupluses teha vähemalt 1-eurone ost ja ka minimaalselt 5-eurot sularaha välja võtta.
Postkastide olemasolu kortermajade trepikodades võib olla suureks ohuks tule korral. Kui trepikoda on täitunud suitsuga, siis ei ole inimestel enam võimalik vastu seina orienteeruda ja halvimal juhul võivad ka näpud postkasti taha kinni jääda ja kui nendest juba suure tule korral ilma jääda, siis ei ole enam millelegi tugineda.
Väga ohtlik värk, peaks mainima. Seega jõudu Omniva 2019 aasta plaaniga!
Paes veel mõneskohas need postkastid on aga ma arva juba kümmukonna aasta pärst neid polegit enam. Post käib interneti teel. Inimesed on kiibistatud ja näha kus elutseb. Kõik me elamine on kuvaris näha, kasutamata vabad elamispinnad saab kasutusel võtta. Äi ole ei jalatseid ega jalgrattaid – kes see siis veel jalgsi käib.
kuidas sa siis omale tellitud sutsupaki kätte peaksid saama?