Hingedepäeval süüdatakse Kuressaare linnapargis kõlakoja ees 211 küünalt südamehaigustesse surnud inimeste mälestuseks.
Haigekassa korraldatava aktsiooni eesmärgiks on pöörata tähelepanu südamehaiguste ennetamise olulisusele, ent küünlaid võib süüdata kõigi lahkunute meenutamiseks ja mälestamiseks.
211 on küünlaid seepärast, et just nii palju inimesi – 90 meest ja 121 naist – lahkus südame-veresoonkonnahaiguste tõttu möödunud aastal Saare maakonnas. Kõigis maakonnakeskustes süüdatavaid küünlaid on Eesti peale kokku 8005.
Haigekassa juht Rain Laane tõdes, et mullu suri südamehaiguste tõttu pea sama palju inimesi, kui on elanikke Eestimaa südames Paides.
Statistika näitab, et mullu südame-veresoonkonnahaiguste tõttu lahkunud inimeste arv 211 on Saare maakonnas siiski tosina aasta väikseim näitaja. 2007. aastal suri sel põhjusel 269 inimest. Siiski on ligi pool kõikidest surmadest.
Rain Laane sõnul kulub südamehaiguste raviks aastas ligi 100 miljonit eurot meie kõigi ühist raha. “Jätkuvalt pole aga tekkinud arusaamist, et tervis on eelkõige igaühe enda, mitte arsti või saatuse kätes,” tõdes Laane.
Küünlad Kuressaare kõlakoja ees süüdatakse kodutütarde ja teiste vabatahtlike abiga reedel kell 16. Mälestama, pildistama ja küünlaid süütama võivad tulla kõik soovijad.
Kas tee teete nalja????? Pigem kulutage energiat selleks, et hetkel haigust põdevad saaksid abi! EMOsse minnes ootad uksetaga 3-6 h. Sees kari tegelasi, kes lihtsalt netti vahivad ja itsitavad!? Asjasse süüvitakse pealiskaudselt, rohkem nagu-jätke meid rahule. Perearstile pead samuti “tõestama” miks ja mis õigusega sa julgesid teda segama tulla. LONGAB see arstiabi siin saares. Südamehaige siin juba selle tõttu abi ei saa. Pigem tuleks arstidele meelde tuletada, miks nad igal hommikul valge kitli selga tõmbavad ja kas nad ikka on huvitatud arstiabi andmisest või soovivad vaid toetada ravimifirmasid.
Väga õige kommentaar.
Lisaks on Tervisekassal väga kummaline suhtumine. Tekib tunne, et kui inimene on juba oma 80- või 90- eluaastat ära elanud, et siis ei tohi isegi enam rahus surra.
Surm tuleb ju niikuinii ja südameveresoonkonna haigused on selle üheks väljenduseks. See on vältimatu. Kui ei lasta vanal inimesel selle kätte surra, siis mida peab ta tegema?
Rongi meil ju ei ole, kuhu ette hüpata.
Jätke rahvas rahule!
Jah, tõesti tervis on igaühe enda asi. Mitte arsti või saatuse kätes. Nagu kirjatükis öeldi.
Nii ,haigus on minu asi. Mul on tõsine mure ju oma tervisega, kui pöördun arsti poole. Aga perearst ei pruugi sind üldse uskuda ja kuulda võtta, rääkimata et võiks kuhugi edasi uuringutele saata…
Tõesti pole arsti kätes siis ju minu tervis,eks?
Ja huvitav on see, et eriarsti juurde on saatekirjaga mitu kuud pikk järjekord. Aga kui ise maksad, saad juba hommepäev eriarsti vastuvõtule. Mida see näitab? Et meil hoitakse kunstlikult tühjasid kohti eriarsti abis.. Sest meie tervis pole arsti kätes…
Emo- ga puudub kogemus, aga lubamatu on seal olukord, kus üle 1-2 tunni abi pead ootama…. Jälle, sest tervis pole arsti kätes, see on igaühe enda asi.
Miks pärast kuuleme, et inimesed on haiged, sest on liiga hilja arsti juurde jõudnud ja abi saanud? Miks pole varem raviga alustatud? Miks on südamehaigused nii kaugele arenenud? Et peame nüüd küünlaid süütama…
Sest meie tervis pole arsti kätes…