Peaminister Jüri Ratas kinnitas riigikogu ees esinedes, et kohalikele omavalitsustele tuleks võimaldada oma territooriumil turismimaks kehtestada.
“Mina arvan, et tuleks luua võimalus, et kui kohalike omavalitsuste volikogud seda soovivad kehtestada, siis see oleks võimalik,” sõnas Ratas.
Viimasel ajal on turismimaksust järjest valjemalt rääkinud Tallinna linnavalitsus ja Keskerakonna poliitikud. Teisipäeval Tallinna Kultuurikatlas korraldatud visioonikonverentsil “Turismimaks – poolt või vastu?” ütles riigihalduse minister Janek Mäggi, et Eestis on vaja makse tõsta olulisel määral. “Kogu ühiskond ootab seda täiega!” väitis Mäggi. “Raha tuleks ära võtta nendelt inimestelt, kes meile külla tulevad,” ütles Janek Mäggi.
Jüri Ratas rääkis riigikogus, et kui omavalitsuse volikogu ei saa tegelikult kaasa rääkida oma tulubaasi kujundamisel ega seda suurendada, siis selline suund ei ole hea.
“Ma mõtlen näiteks Saaremaa valla peale. Kui ta soovib seda teha, siis tal võiks see võimalus olla. Või võtame Viljandi linna või paljud olulised Eesti omavalitsused, kus käib palju turiste,” sõnas Ratas.
Janek Mäggi sõnul on turismimaks just selline maks, millest Tallinn saaks lihtsalt 3 miljonit eurot aastas juurde, sest just nii palju turiste siin käib. “Kas see tähendab, et turismil hakkab kehvemini minema? Ei, mina seda küll ei usu!“
“Kui vaadata väga paljusid Euroopa riike, siis me näeme, et seal on turismimaks. Näiteks Itaalias võetakse öö pealt kas euro või poolteist või kaks või kolm eurot. Kas nii võiks olla ka Eestis?” rääkis Jüri Ratas riigikogus.
Mina arvan, et võiks veel maksustada järgmised tegevused; hingamine, söömine, peeretamine ja nr1 ja nr2 käimine.
Las lollpead maksavad, Me lööme kõik laiaks!
Muide, eelmise EW ajal oli Kuressaares “maks vanadekodu hääks”, mida pidid maksma ainult turistid. See oli ühekordne fikseeritud summa, mis maksti siin puhkajaks registreerumisel. Nii et sama asi põhimõtteliselt.
Et Eestis on vaja makse tõsta olulisel määral ja “Raha tuleks ära võtta nendelt inimestelt, kes meile külla tulevad” on väga karm seisukohavõtt suhtekorraldajast ministri suust.
“Kogu ühiskond ootab seda täiega!” — teisipäeval oli Tallinna Kultuurikatlas vist mingi stand-up komöödia etendus “Turismimaks – poolt või vastu?” ;)
Kena, et kirjutise lõpus peaminister selgitab näite varal, mida tema mõtleb turismimaksu all — “padjamaks”.
Virtsu saamas parvlaevapiletile otsa keevitades oleks see “maanteemaksu” moodi lahendus ja see on veerand sajandit tagasi läbikäidud maa Saaremaa jaoks — kui Kuivastus oli veel politseipunkt koos dokumentide kontrolliga, siis mittesaarlased pidid ostma külastuskaardi. Ja see raha ei läinud “lihtsalt linnakassase juurde” vaid võtmesõna oli BKA. Ja omavalitsused olid asjaosalised hoopis teistmoodi — “saarlase soodustus” maksti pileti alusel hoopis elukohajärgses omavalitsuses välja.
Erinevus on ka selles, kuidas see maks toimib. Maanteemaksu puhul sõna otseses mõttes raha võetakse ära nendelt inimestelt, kes meile külla tulevad ükskõik, mis põhjusel. Padjamaksu puhul aga sisuliselt maksustatakse majutusasutusi. Kumma võimaluse siis turismiasjalised valiksid? Isegi turismi katusorganisatsioone on meil mitu ja arvamuste pluralism tekib juba ühe turismiasjalise puhul, sest pole “turismimaksu” sisu pole selge: kes korjab, kes maksab ja mis selle rahaga edasi tehakse?!
Lihtsalt omavalitsuse eelarvesse raha juurde saamiseks see asi ei kõlba kuidagi, sest see raha ei tule omavalitsuse eelarvesse juurde — omavalitsuste rahastamise mudelit ju haldusreformiga ei muudetud ja kui kuskilt tuleb midagi juurde, siis sama palju võetakse tasandusfondist maha.
PS. Täpsustus
… see raha ei tule enamus juhtudel eelarvesse juurde — …