On neid, kes ei sorteeri prügi ega kavatsegi seda teha – liiga tülikas! Ja keeruline ka, paras raketiteadus! Ilmselt on neid, kes oskavad igale ebavajalikuks muutunud esemele õige koha määrata – see kuulub pakendite hulka, see aga hoopis segaolmejäätmete konteinerisse. Ent needki, kes jäätmeid juba ammu sorteerivad, ei pruugi seda teha päris õigesti.
Mida teha poest koos rõivatükiga kaasa saadud riidepuuga, mida kodus tarvis ei lähe? Aga selle suguvennaga, mis on aastaid omanikku truult treeninud, ent nüüd katkisena ära visata tuleks? Kuhu panna tühjaks saanud hambapastatuub ning kas üksnes tühjaks pigistamisest piisab, et seda pakendikonteinerisse poetada? Kas tühi supipurk kuulub klaasikonteinerisse või pakendite hulka?
Tänases lehes püüab “prügi- ja pakenditeadust” tavainimesele arusaadavalt lahti seletada selle ala spetsialist Katrin Koppel. Ehk on abiks?
Äkki oleks aeg see jant lõpetada. Las igaüks tegeleb omale mõistuse ja oskuste kohase tegevusega. Tavakodanikust tarbija toodab prügi, prügivedaja veab prügi spetsiaalselt selle sorteerimiseks ning kuhu vaja paigutamiseks loodud ettevõttesse. Viimane omakorda müüb sorteeritud prügi või mittevajaliku ladustab kuhugile. Normaalne, lihtne, loogiline. Ja nii ta ka peaks olema. Aga ei. Keegi on kusagil oma kulude vähendamiseks ning kasumi suurendamiseks teinud kõvasti lobby tööd. Äraostetud seadusandjate korralduste tulemina on tekkinud absurdne olukord, kus iga inimene peaks oma kodus pidama jäätmetejaama. Et sorteeritud jäätmete dotatsioonist ja müügist elatuv ettevõte saaks veelgi suuremat kasumit. Miks pidada palgal kümmet tasustatud töölist, kui või panna kümmetuhat inimest käsu korras tasuta tööle. Ja kattevarjuks sobib ideaalselt keskkonna säästmise teema, sest see läheb inimestele korda. Kui korrumpeerunud kogu keskkonna temaatika on, sellest pole täit ülevaadet isegi Vanajumalal endal. See on hoomamatu.
Täiesti ühel meelel kirjutajaga ! Millega seletada, et KÜ on pakendid maksustatud ja üksikisikul seda pole …
Kommikuse Kadi Raadio ajalehtede tutvustuse juures peatusid Roald Kitt ja Tõnis Kipper selle teema juures üsna pikalt. Päris tõsisena ei saagi seda teemat kommenteerida ja raadioeetris jõudsid nad selleni, et varsti olukord, et mees läheb prügi välja viima ja on kolm päeva kadunud, saabki päris eluliseks situatsiooniks Saaremaa vallas — teisiti lihtsalt ei ole enam võimalik.
Vp:
KHommikuse…