SAAREMAA KANDID: Miks on Saaremaal hea elada?

Jaanika Tiitson
Saaremaa aasta ema 2018

Minu jaoks on Saaremaa kodu, täpsemalt Lümanda kant ja Leedri küla. Siin Roosta talus on juured – kohustus jätkata, aga ka võimalus väärtustada ning anda uus sisu sajandeid kestnud esivanemate elulaadile.

Lümanda kogukonnas on midagi võluvat, olulised väärtused on õigesti paigas. Olen aastaid püüdnud nende tuuma enda jaoks seletada ja sõnastada. Näiteks pean plussiks, et vene ajal ei viidud rahvast massiliselt sovhoosikeskusesse kõigi mugavustega paneelikatesse. Ajalugu ei vahetatud kommunaalmugavuste vastu. Säilis asustus põlistaludes, põlvkonniti elamise komme, eluterved pereväärtused. Või teine asi – kuidas oleme saavutanud selle, et meie noored peavad oma kodukanti nii kalliks? Nad lähevad siit edasi koolidesse, aga igal võimalusel tulevad tagasi, suhtlevad omavahel tihedalt, teevad ettevõtlusalast koostööd, loovad siin pered. Teeme selles osas midagi väga õigesti! Oma roll on kindlasti tugeval lasteaial ja põhikoolil, rahvakultuuritraditsioonidel, küla- ja seltsielul laiemalt.

Mingid väärtused elus on jäävad. Siin, Saaremaal ja eriti oma kodukandis, tunnetan neid kõige ehedamalt.


Katrin Heinam
Kihelkonna elanik

Elan Tallinna ja isegi Kuressaare mõistes väga kauges maanurgas, kuid siin eksisteerib ka elu. Elu, mis on erinevate rahvamaja, lasteaia-kooli ja kogukondlike algatuste tõttu nii tihe, et vaevalt leiad aastas mõne vaba nädalavahetuse.

Hindan väga kõrgelt ka Kihelkonna häid sportimisvõimalusi – uus hea tehnikaga jõusaal, rühmatrennid, suur spordisaal ja kooli staadionid, aga ka Karujärve metsarajad suusatamiseks, kelgutamiseks või disc-golfi mängimiseks. Naudin väga saginat täis suve ning sügistalve rahu ja vaikust, mil on aega rohkem pere, sõprade ja huvitegevuste jaoks ning looduses käimiseks.

Siin elades jääb üha võõramaks teema, miks peaks nädalavahetusi sisustama pealinna stiilis kaubanduskeskustes – meil siin on hoopis kirbukad ja laadapäevad, kus ostame ja vahetame asju, mida on üle või enam ei soovi. See on alternatiiv arutule tarbimisele, hea keskkonnale ning boonusena sisaldab palju vahetut suhtlemist. Ja peamine, miks ma ei mõtleks enam kuskile kolimisele, on siinsed toredad, positiivsed ja tegusad inimesed.


Mikk Rand
Filmilavastaja  ja -produtsent

Hea koht elamiseks on paik, kuhu igal juhul tahad tagasi tulla, on’s siis rännakud pikemad või lühemad.

Sõidan ja käin suhteliselt palju Eesti ja ilma peal ringi ning ses mõttes ei taha üleliigselt ignorantne maailma teiste ilusate ja heade paikade suhtes olla, kuid see, et siin on rahu ja vaikust, et siin on rohkem päikest kui mujal Eestis, et siin on ruumi laiutada, et siin on soo ja meri ja mets kõik korraga võtta – no need on ülitugevad argumendid Saaremaa hea elu jaoks.

Ja muidugi on kõige tähtsamad inimesed, ja saarlased ON kenad! :) See ilmselt ongi Saaremaa puhul üks ja hästi oluline faktor – et on meretagune asi. Piisavalt suur, et omaette asju ajada ja omaette olla. See teeb inimesed veidi teistsuguseks, see paneb ka veidi teistmoodi elus (ette) mõtlema ja käituma.

Ühesõnaga – ei mingeid sildu, mis kenast saarest ühe massaka ripatsi teeks… Saaremaal on hea elada, sest see on SAAR.

Print Friendly, PDF & Email