Lümanda keskusehoones algab remont

VIIMANE PILK: Maja väliskuju säilib, kuid muutuvad värvitoonid.
MARGUS PINK

Kunagises Lümanda sovhoosi kontor-klubis novembris algav uuenduskuur saab läbi tuleva aasta augusti lõpuks ja muutub ka maja nimi.

Kui ma oleksin Agu Sihvka, peaksin alustama sellest, et kui kõik ausalt ära rääkida, siis enne Lümanda keskusehoonet on sihtasutus Lääne-Saare Kultuurivara olnud nelja maja sünni juures. Need on Nasva klubi, Eikla klubi, Kärla rahvamaja ja Aste klubi. Kõik need majad on isemoodi erilised ja omamoodi armsad. Kuid igale majale puhuvad elu sisse just need inimesed, kes neis majades töötavad ja kes neid külastavad.

Minu jaoks oli väga eriline Nasva klubi avamine, siiralt, ma ei ole varem näinud nii palju rahulolevaid inimesi korraga, kui sel hetkel (31.05.2014), kes kõik sellest majast rõõmu tundsid. Samas ma mõistsin neid, sest see kogukond oli ilma majata olnud kaheksa aastat. Vahel peab millestki ilma olema, et sellest tõeliselt rõõmu tunda!

Kuid nüüd viies maja – Lümanda keskusehoone. Minu jaoks viies ja viimane ja kõige mahukam. Mahukam maja mahu poolest ja ka töötajate poolest, kes selles majas toimetama hakkavad. Olgu siis see viimane maja kirss tordil ja mitte “Tootsi viiti”, et kui tervet ei jõua, siis tee pool. Selle maja ehitusele eelnenud protsess on olnud teiste majadega võrreldes pikem, kuid – kaua tehtud kaunikene, sest lõpuks on saavutatud lahendus, mis sobib sellele kogukonnale.

Maja rekonstrueeritakse täpselt sellisel kujul, nagu ta praegu on, st hoone maht jääb samaks. Maja soojustatakse ning saab kõik kaasaegsed kütte- ja ventilatsioonilahendused. Praegu võib öelda, et maja muutub seest ja see lahendus on sündinud kogukonna huve arvestades ja mitmete arutelude läbi. Põhimõtteliselt jäävad paigale vaid saal ja lava.

Samuti arvestame töötajate ettepanekuga, et tulevikus saab Lümanda keskusehoone nimeks Lümanda Maja. Maja kõige suuremas tähenduses, sest sinna jäävad samad allasutused nagu praegugi: kultuurimaja, raamatukogu, noortekeskus, teeninduskeskus, koolisport ning uute asukatena lisanduvad Lümanda kooli söökla, mis täidab ka kogukonna köögi funktsioone, kooli algklassid (1.–3. klass) ja kodundusklass.

Maja rekonstrueerimiseks on planeeritud 2 miljonit eurot, mis sisaldab ehitamist, järelevalvet, sisekujundust, sh kogu maja mööblit. Arhitekt on Hannes Koppel, ehitaja Tesman Ehitus OÜ, järelevalvet teeb Ösel Consulting ja sisekujunduse Artmeeter OÜ. Ka maja esimene arhitekt Veljo Kaasik hoiab meie plaanidel silma peal.

Juba praegu käib usin töö, et teha ehitamisega algust 1. novembril. Kui veidi saladusekatet kergitada, siis saab Lümanda Majas kindlasti näha Kihelkonna rahvariiete vöömustreid ja majja jääb ka retrohõngu. Maja avamine on planeeritud 2019. aasta augusti eelviimasele nädalale.

Mõnusat ootusaega soovides
Pille MägiSA Lääne-Saare Kultuurivara juhatuse liige


Lümanda keskusehoone kasutajate asenduspinnad

Lümanda vana vallamaja: raamatukogu, postipunkt, noortekeskus, bändikool, Lümanda teenuskeskus, kultuurijuht.
Lümanda põhikooli hoone: pühapäevakool, seenioride seltsing, põhikooli tantsurühm.
Lümanda lubjapargi keskus: kultuurimaja tantsurühmad Kolmas Noorus, Rummaja, Kabujalake, Mõnusad, naiste võimlemistreeningud.
Lümanda lasteaed: Lümanda segakoor.
Kihelkonna kooli võimla: täiskasvanute ja noorte sport.
Kivi-Roosi puhkemaja: MTÜ Lümanda Sotsiaalkeskus.

Print Friendly, PDF & Email