Koigi matkarajale pääseb nüüd ka Koigi-Väljakülast

Külaselts Tagavere Optimistid MTÜ sai kevadel LEADER-programmist toetuse Koigi matkaraja taastamiseks sissepääsuga Koigi-Väljakülast. Nüüd on Koigi raba võimalik läbida, sisenedes rajale Koigi külast ja väljudes Koigi-Väljakülast või vastupidi.

Taastamistööde käigus puhastas OÜ Saamela 1,1 km pikkuse matkaraja, valmistas vajamineva hakkpuidu ja paigaldas selle rajale, samuti rajas killustikkattega parkimisala ja ehitas peakraavist ülepääsu (puitpurde). Üllatusena meisterdas Saamela ka puidust laua ja pingid, nii et enne maastikukaitsealale sisenemist (või sealt väljudes) saab matkaja jalga puhata ja mõtteid mõlgutada.

Uus sisenemine maastikukaitsealale annab võimaluse minna rabasse Põhja-Saaremaa poolt. Praegu on maastikukaitsealal suhteliselt kergesti läbitav looduslik rada. Vihmasel ajal on soovitav rappa minnes kummikud jalga tõmmata. Pärast purde ületamist viib rada matkaja Ümmarguse järve äärde. Ümber järve on võimalik jalutada. Kes mäletab metallist rada Pika järve äärest kuni Ümmarguse järve puidust platvormini, siis ka seda rada on võimalik läbida. Raja pikkus on umbes 300 m. Rajal ei ole metallist plaate, nagu Pika järve ümber, ja vaateplatvorm on kurvas seisus, oodates uut elu.

Kuna Koigi-Väljakülast matkarajale minekuks puuduvad täpsed viidad, on suur abi Asko Berensi loodud Navicupi mobiilirakendusest, kus Saaremaa tervise- ja matkaradade kaardile on märgitud ka uus Tagavere-poolne ligipääs Koigi raba matkarajale. Samuti on kaardile digitaalselt salvestatud jalgrada uuest parklast kuni vana matkaraja laudteeni. Kuna rada ei ole looduses tähistatud, siis on Navicupi kaart praegu ainuke abivahend õige raja leidmisel. Navicupi mobiilirakendus on kaardirakenduse keskkond, kus on erinevaid ürituste- ja turismikaarte ning sellega saab ka mitmesuguseid võistlusi läbi viia.

Kui ei ole võimalik mobiilirakendust kasutada, peab jälgima Kuivastu–Kuressaare maantee ääres olevat viita Tagaverel, mis suunab Koigi-Väljakülasse (3 km). Kui selles suunas sõita ja ristmikuni jõuda, siis juhatab vana viit veel Väljakülasse, kus puidust viit suunab vasakule Välja farmini. Matkarajani jõudmiseks tuleb farmist edasi sõita.

Elle Mäe,
Tagavere Optimistid MTÜ

Print Friendly, PDF & Email