KEKi maja omanikule muinsuskaitse tunnustus (2)

Eile tähistati Eesti arhitektuurimuuseumis muinsuskaitseameti 25. juubelisünnipäeva, mille raames pälvis 2018. aasta pärandihoidja kategoorias tunnustuse ka Saare KEK-i haldushoone omanik Helle Susi.

Susi ostis 1980-ndatel valminud hoone alles aasta tagasi, kuid on jõudnud teha nii palju, et mõni ei jõua seda mitmekümnegagi. Avariilisest hoonest, milles varem nähti pigem lammutusmaterjali, on saanud katustatud, hoitud ja hinnatud kultuurimälestis.

Muutunud magnetiks

“Nii arhitektuurisõbrad kui ka kohalikud on hakanud hoonet märkama ja selle vastu huvi tundma, seni varjusurmas olnud hoone on muutunud tõeliseks magnetiks,” märgib muinsuskaitseamet oma tunnustuses. “Säästlikult on korrastatud fuajee, kus eksponeeritakse hoone ajalugu ja sellega seotud inventari, mööblit, dokumente jm. Tasapisi, et vältida kiirustades tehtud valesid otsuseid, liigutakse restaureerimisega edasi. Eesmärgiks on avada mitmekülgse funktsiooniga keskus, mis pakub põnevat ruumilist keskkonda kõikvõimalikeks tegevusteks.”

Helle Susi

Helle Susi (fotol) nentis, et koostöö muinsuskaitseametiga on alati aega ja pikki läbirääkimisi nõudev. “Kui nad nüüd ütlevad, et kõik on hästi tehtud, siis on see siiras rõõm.” Ta lisas, et heameelt teeb seegi, et maja on ootamatult edukalt tööle saadud.

Esimese korruse fuajees on toimunud juba hulk üritusi, väga hoolsalt broneeritakse jõulupidude aegu. “Ehitame ja samal ajal teeme üritusi. Krohvime ka juba esimesi büroopindu, mida esimesed viis-kuus rentnikku on ootamas,” rääkis Susi.

Mis maja kui tervikut puudutab, siis halbu üllatusi sellega seoses ette tulnud ei ole.

Positiivsed üllatused

“Mul on inseneri taust ning ühtegi kiiret ja ülepeakaela otsust ma ei tee. Pigem on olnud mitu positiivset üllatust ja protsess on olnud oodatust lihtsam,” rääkis Susi, tuues näiteks hoone katlamaja, mis õnnestus mõningate sõlmede vahetusega edukalt tööle saada. Lisaks on praegu käimas päikesepaneelide paigaldamise ettevalmistamine.

Kokku andis muinsuskaitseamet eile välja 29 tunnustust 11 kategoorias. Eraldi toodi esile need, kes on veerandsaja aasta jooksul valdkonna edenemisse panustanud.

Print Friendly, PDF & Email