Ruhnu meeste kalavõrkudes on siig asendunud vimmaga

Sel aastal on Ruhnu kalameestel huvitav aeg – muidu liigiliselt üksluisele kalasaagile, milles domineerivad siig ja lest, on lisandunud vimb. Tavaliselt on teda püügis kogu aasta kohta üks-kaks, nüüd jääb vimba kalavõrku 10–20 korraga.

Ruhnu mehed-naised ei osanud sellest kalast esiotsa midagi arvata, suitsuvimmast oldi küll kuuldud. Aga nüüd on selgunud, et tegu on vägagi maitsva kalaga, keda saab edukalt nii suitsutada, ahjus küpsetada kui ka soolata. Siiakala hakkaski juba ära tüütama.

Aeglase kasvuga vimb on Liivi lahes kõige arvukam Pärnu lahes, kus Pärnu ja Kihnu mehed teda kümnete tonnide kaupa välja püüavad. Koeb ta jões, meres käib toitumas. Ruhnu vimmad on kalateadlase Aare Verliini kinnitusel Läti jõgede Salatsi, Koiva, Daugava jne kasvandikud. Kõigustes ja Kihnus juulis toimunud katsepüügid vimma arvukuse tõusu sealkandis igatahes ei näidanud. Läti jõgedes on 6–7 aastat tagasi olnud järelikult väga head kudeaastad, siis koorunud kalad on nüüd suured ning soojemat vett ja toitu otsides Ruhnu mere vallutanud.

Lõpetuseks mõned kalahinnad 6. oktoobril Pärnu turul: vimb 2 eurot, suurem koger 1.50, mudil 1, roogitud siig 11.90, lest 2.90, ahven 3.80, koha 5.90, haug 4, kilu ja räim 1.20, roogitud uluklõhe 10.50. Viimane oli küll müüja soovil tituleeritud nimetusega ”metsik”.

Kaarel Lauk

Print Friendly, PDF & Email