Veerandsajandiga kenake kogus paate (4)

POLE MINGID NIISAMA PAADI­ALUSED: Kui Fred ja Taavi paadi alla satuvad, siis teevad nad seal tööd, mitte ei luhvtita niisama.
MAANUS MASING

Kasse paadid on ühed kenad paadid, seda teavad kõik, kes neid oma silmaga näinud. Kes aga seda marki veesõiduki endale kunagi soetanud, see ilmselt ei kahetse oma otsust kunagi.

Vähemalt nõnda räägivad paadiomanikud ja neid on aastate jooksul – Kasse Paadid OÜ tähistas just 25. sünnipäeva – saanud muljet avaldav hulk. Ettevõtte juhataja ja omanik Fred Keert tõdes, et ta pole küll täpsemat arvestust oma peanupus pidanud, kuid natuke üle 2000 võiks neid 25 aasta jooksul olla valminud küll.

“Kuid kui võtan lisaks need paadid, mis sai tehtud, kui ka teised osanikud olid, st enne, kui omandasin sada protsenti Kasse brändi õigused, siis tuleb 2500 kokku,” arvas Keert. Ettevõtte kodulehekülg teab aga täpsemalt – Kasse sõudepaate on tänaseks valmistatud üle 2600. Sellise koguseni pole seni jõudnud ükski teine Eesti aerupaatide valmistaja.

Vana hea mudel ikka lemmik

Kasse Paatide eesmärk ei ole kunagi olnud võimalikult lai mudelite valik. Seda enam on jäänud aega konkreetse paadimudeli kõigi konstruktsioonielementide viimistluseks ja arenduseks. Paadivalikus on neil kaheksa mõningate erinevustega iludust.

Kõige populaarsem on aastate jooksul valmis treitud mudelite seas Keerti hinnangul kindlasti vana hea Kasse 430. Olgugi et viimastel aastatel on teiste mudelite müügi tõus olnud tunduvalt kiirem, möönis ta.

Tal endal kusjuures oma tillukesest kolme mehe tehasest – peale Fredi enda rassivad paadiehitusel ka ta poeg Taavi ning tubli töömees, firma raudvara Mati Männik, kes nendega olnud ammust aega – tulnud paati polegi.

“Kingsepp on ikka ilma kingadeta, kuid mõlemal pojal on oma paat olemas,” kinnitas Fred Keert. “Meie üheks deviisiks on, et kui soetad endale Kasse paadi, siis lapselapsed kiidavad vanaisa-vanaema aastaid hiljem esivanemate tarkuse eest osta tugevaid ja kestvaid asju,” muheles firma juht. Ta märkis, et võib-olla paadimudelid ajapikku küll vananevad ja soovid veesõidukile on aastate pärast muutunud, kuid see on juba hoopis teine teema.

Viimase 15 aasta jooksul on üheks rahva lemmikuks peetud paadi ehitajad osalenud kahel kuni neljal välisriikides toimuval messil aasta jooksul. “Eestis oleme aga osalenud selle 25 aasta jooksul umbes 80–90 erineval üritusel,” kinnitas Keert.

Kassede positiivne kuvand on ajapikku jõudnud kaugele. “Meie paate võib trehvata Soomes, Rootsis, Norras, Lätis, Saksamaal ja Belgias,” loetles paadiehitaja. Rääkimata siis Eestist või Saaremaast, kus vahel tundub, et kõigil vaid Kassed ongi.

Nõnda on paadimeistritel Fredi sõnul vahel tükk tegu, et kõiki neilt paadi soetanuid püsivalt nägupidi meeles pidada. Kui keegi mandri ja saare vahel laeval juhtub tere ütlema ja esimese hooga ei adu, kellega tegemist, siis võib väga vabalt olla, et see keegi on õnnelik Kasse omanik, kes säärast nime kandva paadi ehitaja ja talle müüja iga kell ära tunneb.

Naabritelegi jagub kiidusõnu

Kasse meister tahaks muidugi kõiki kliente nägupidi mäletada, aga neid on ju palju ja tuleb aina juurde. Terest ta muidugi ei keeldu, aga ei maksa solvuda, kui ta seda esimesena ütlema ei juhtu. Ainuüksi Saaremaal on tema sõnul Kasse paate julgelt ehk 800 ringis või umbes nii. Mandril on Kasse omanikke 1500 kanti. Jõuad sa siis kõigi nende omanike nägusid ja nimesid sekundi murdosa jooksul meenutada.

Iseenesest läheb tillukesel Saiklas tegutseval paaditööstusel endiselt hästi. Keert kiidab ka paadiehitajatest naabrimehi, Lindvarti poisse Kanasid – Kristjanit ja Edgarit, kellega koostöö ja läbisaamine väga hea. Sama ala peal igapäevaselt külg külje kõrval töötades oleks teisiti vist üsna keeruline ka.


KASSE PAADID OÜ

• 2017. aastal moodustas müügitulu 108 423 €, mis oli võrreldes eelmise majandusaastaga (2016) ligi 15% suurem.

• Samas saadi väikest kahjumit 1185 €.

• Investeeringuid tehti mullu 7440 € eest.

• Ettevõtte põhieesmärk järgmisel majandusaastal on saada kasumit ja investeerida uutesse seadmetesse.

Allikas: Majandusaasta aruanne

Print Friendly, PDF & Email