“Sünnipaik” jäädvustab suurkujusid (GALERII) (5)

LENNART AAVIKU etteastet Oskar ja Rudolf Kallase sünnikohas võtavad üles operaator Kaupo Kruusiauk ja stilist Piret Sootla.
4X ALLAN MEHIK

Nädalavahetusel võeti Peeter Volkonski juhendamisel Saaremaal ja Muhus üles Eesti Rahva Muuseumi projektiga “Sünnipaik” seotud saarte suurmeeste lugusid.

Eesti suurmeeste sünnikohtade kaardistamise projekti “Sünnipaik” toel valmib digitaalne andmekogu, mis on avalikult kättesaadav veebiplatvormidel. Iga suurkuju sünnikohal on kavas filmida tema loomingut või saavutusi iseloomustav videoklipp kohalike õpilaste ettekandes.

Laupäeval salvestati Saaremaa ühisgümnaasiumi õpilastega klipid Lahetaguse külas Fabian Gottlieb von Bellingshausenist, Koovi külas August Mälgust ja Kaarma Kirikukülas Oskar ja Rudolf Kallasest.

PEETER VOLKONSKI JA OSKAR MARIPUU koostöö jõumees Sanniku kodukohas Kogula külas läks päris lustlikult.

Pühapäeval olid kaamera ees juba Valjala põhikooli õpilased, kes lugesid Ratla külas Jaan Oksa teksti, Kogulas Aleksander Sanniku mõtteid ja jõudsid ka Randvere külla Johannes Aaviku sünnipaika, kus sadu paraku filmivõtted katkestas.

Koguvas tehti kirjanik Juhan Smuuli klipp siseruumides, kuid Johannes Aaviku, samuti Välta külast pärit kunagise ENSV ülemnõukogu presiidiumi esimehe Aleksei Müürisepa ja Imari külas sündinud polaarkapteni Karl Jõgi videote tegemiseks peab võttegrupp veel kord tagasi tulema.

MAADEUURIJA Bellingshauseni teksti esitas Eliis Raaper.

“Poisid olid hakkamas küll, aga ei ole ju kraanid meie käes. Lollisti oli see, et kui Koguvas saime võtted tehtud, siis läks juba praam ja selle pealt vaatasime, kui ilusaks läheb ilm,” lausus projektijuht Peeter Volkonski.

Ta nentis, et filmimine oli vahva nii võttegrupile kui ka lastele. “Eks nad said ka teada, kellega tegemist on. Lisaks nägid, kuidas filmimine käib ja said mikrofoni hoida. Tundus, et neile ka meeldis.” Õpilaste kasutamine projektis annab Volkonski sõnul sellele mõõtme, mis väljendina on küll pisut kulunud, kuid sellegipoolest ilus – aegade side.

RIHO LEMBER, Valjala põhikooli õpilane esitas Jaan Oksa teksti.

Millal tegemata klippe uuesti üles võtma tullakse, Volkonski öelda ei osanud. “Eks vaatame, kuidas aega on,” sõnas ta, viidates projekti kolmeaastasele perioodile.


Projekt “Sünnipaik”

Kolmeaastast projekti juhib Peeter Volkonski, kes sai mõtte suurmeeste sünnikohtade kaardistamiseks elust enesest. Ta selgitas, et on aastaid sõitnud Viljandi ja Tartu vahet, palju kordi vaadanud silti “Jaan Tõnissoni sünnipaik, 3 km”, kuid mitte kunagi sisse keeranud. Kuna Eestimaa on sarnaseid viitasid täis, tekkis tal huvi sõita need kohad läbi ja saadud teadmisi ka teistega jagada.

Klippidest kujuneb e-ERMis suurkujude virtuaalnäitus. Iga paik varustatakse QR-koodiga, et ka kohapeale sattudes oleks võimalik seda klippi vaadata. Teave sisestatakse ka Vikipeediasse. Ühtekokku salvestatakse 30-sekundilised videod umbes kolmesaja Eesti suurkuju kohta.

Print Friendly, PDF & Email