JUHTKIRI: Triip ja laul ühendavad

Saaremaal tekkinud idee laulu- ja tantsupeo tule teekonna märkimiseks võiks saada üle-eestiliseks ettevõtmiseks. See oleks väärikas võimalus märkida Eesti üht tähtsamat sündmust ja teisalt jällegi aidata hoida pärimust.

Regionaalpoliitilised otsused valdade ühendamiseks võivad olla head, kuid nagu elu tänagi näitab, tähendab inimestele jätkuvalt rohkem oma kandi või vana valla tunne, mitte uued suured vallad. Paraku jäävad suured administreerimisaparaadid oma olemuselt inimkaugeks. Seda nii olemuselt kui ka oma sümbolite kasutamiselt.Kihelkonnad on vahest olnud Eesti ajaloo kõige kauem püsinud haldusjaotus. Praegu meeldetuletatavad kirikukihelkonnad on ka ikkagi suuresti vanade muinaskihelkondade piirides. Need teadmised ja määratlused püsivad inimeste meeltes, vaatamata sellele, mis on riigikord või haldusjaotus.

Kihelkondade seelikutriip täiendab seda mõtteviisi, sest tegemist on unikaalse nähtusega. Vallal võivad lipp ja vapp muutuda täpselt siis, kui poliitikud seda otsustavad, triip oli, on ja jääb. Samamoodi nagu laul ja tants eestlaste südames.

Print Friendly, PDF & Email