Triigi mees jagab elu ratastooli ja unenägude vahel (1)

Aivar Saks koristab rähnide poolt teele pillatud käbisid.
Maanus Masing

Veerand sajandit tagasi saatuse tahtel ratastooli jäänud Triigi mees Aivar Saks ammutab elurõõmu ilusatest unenägudest.

Aivar Saksa sõnul näeb ta unenägusid peaaegu igal ööl ja pea alati annab unenägu päeva alguseks kaasa hea enesetunde. “Unenäod on positiivsed, ütleme nii,” räägib Aivar, kes ööpiltide täpsemat sisu avada ei taha.

Oma jalgadel ei kõnni Aivar ka unenägudes, küll aga juhtub seal muud meeldivat. Mõnikord annavad unenäod aimu sellest, mis elus juhtuma hakkab. Öökapi nuka peal on Aivaril unenägude seletaja, mida ta lappab peaaegu igal hommikul.

Aivar Saksa sõnul sattus ta õnnetu juhuse tahtel ratastooli 1993. aastal. Kümme päeva oli mees ajutraumaga koomas ja hingki olevat vahepeal juba pagenud paremaid jahimaid otsima. Suure pere isana pole ratastool mehele kerge katsumus.

Kui ilm vähegi lubab, võib Aivarit näha oma abivahendiga liikumas mööda teeäärt Triigi sadama või Leisi maantee teeristi poole. Teda ei hirmuta ka Triigi maanteel Hiiumaa praami tõttu aeg-ajalt tihedaks muutuv liiklus. “Mulle meeldib õues liikuda,” sõnab Aivar. Tavapäraselt väljub ta kodust üheksa paiku hommikul ja veedab väljas terve päeva. “Kevadel ja sügisel riisun, suvel niidan ja talvel lükkan lund,” loetleb mees oma tegemisi. Kõike teeb ta hobi korras, sest tegutsemine paneb vere käima ja parandab enesetunnet.

Vahel võtab Aivar ratastooliga ette teekonna paari kilomeetri kaugusel asuvasse Leisi poodi, mille peale kulub kokku oma neli tundi. Poest toob Aivar koju toitu ja pudeli õlut.

Triigi külas alatasa möödasõitjate vaatevälja sattuv ratastooliga mees ajendab mõnda teelist Aivari pärast peatust tegema. “Mõni kiidab, mõni peab lolliks,” vahendab asjaosaline talle osaks saavaid hinnanguid. “Vahel peab mõni auto kinni ja viskab mõne euro. Ikka võtan vastu.”

Kunagi ammu lõikas Aivar tee ääres võsa, kui üks välismaalane võttis autol hoo maha ja pani Aivarile pihku 500 krooni. Soome telemehed on Aivarit üles filminud.

Vahel käib Aivar Triigi lahe ääres õngega kala püüdmas, põhiliselt ahvenat ja koha. Suurim saavutus on 30 cm pikkune haug. Ta loeb ajalooteemalisi raamatuid ja ajakirju ja kuulab Vikerraadiost Priit Enneti teadusuudi­seid. Telerit seevastu ei vaata üldse. “Seda haigust mul pole, seal pole muud kui seks ja tapmine.”

Aivar räägib, et tervis võiks parem olla, aga nuriseda pole mõtet. Pere eelarvesse tuleb te­ma pensionist 414 eurot. “Mõni võib-olla läheks hulluks, aga ma saan hakkama,” tõmbab Aivar jutuotsad kokku. “Kõige tähtsam on positiivne mõtlemine.”

Print Friendly, PDF & Email