Skandaalne ärimees võttis sihikule kohaliku kingapoe (17)

TEGEVUS KÕIGILE NÄHA: Kalmer Mäekallase kingapoed, mis kannavad nime ShoeShop, on paar viimast aastat täiesti avalikult tegutsenud nii Kuressaares kui ka mitmel pool mandril.
MAANUS MASING

Saaremaal mõne aasta eest lehmakommitööstust käivitada üritanud ning seepeale oma eksnaist kommiretsepti varguses süüdistanud Urmas Velleste on taas välja ilmunud. Tülileek on sedakorda lahvatanud tema ja kohaliku kingaärimehe Kalmer Mäekallase vahel.

Paari aasta eest nii Tallinnas kui ka Kuressaares uue kingapoe nimega ShoeShop avanud Saaremaa ettevõtjat Kalmer Mäekallast tabas poolteist kuud tagasi ebameeldiv üllatus. Tema kaupluse ärinime ShoeShop tahab oma kaubamärgina registreerida Viru Leib OÜ, kes on märgitaotluse sisse andnud ka patendiametisse.

Mainitud ettevõtte taga seisab erinevat masti skandaalidega silma paistnud ja kohtu poolt aastate eest tagaotsitavakski kuulutatud ning siis tabatud Urmas Velleste.

Teada sai Mäekallas sellest mõni päev hiljem, kui Viru Leib märgitaotluse sisse andis. Seepeale tegi kingaärimees kohe sama, et oma äritegevust kindlustada. Kui Viru Leiva taotlus on esitatud 6. augustil, siis ProShoe OÜ ehk Mäekallase ettevõtte taotlus 14. augustil.

Ta ise usub oma sõnul, et asi on siiski kontrolli all. “Kui midagi teisiti juhtub, siis on seadusandluses küll väga suur lünk sees,” nentis Kalmer Mäekallas. “Eestis ei tohiks sellist asja juhtuda, et mingid kelmid tulevad ja lihtsalt hakkavad välja pressima – see on jabur,” leidis ta. Temalt seni midagi välja pressitud õnneks pole, kinnitas ta. “Aga selle venna puhul ei ole mingeid üllatusi tegelikult.”

Kui pikaks kaubamärgivaidlus venida võib, Mäekallas arvata ei osanud, sest patendiamet menetleb taolisi juhtumeid tükk aega. “Ja eks ta teeb ekspertiisi ikka ka,” tähendas Mäekallas. Tema poolt on kogu ShoeShopi tegevuse ajalugu ja see, kuidas ta on märki paar viimast aastat kasutanud, on kõigile näha olnud: kauplused tegutsevad üle Eesti ja poel on ka oma Facebooki lehekülg. “Sõltub, kas patendiametil on tahtmist – võiks ju olla – kontrollida, kes mida registreerib,” kõneles ta. “Kui asi toimib juba mõnda aega, kuidas siis äkki tuleb keegi suvaline ja hakkab seda endale registreerima? Nii ikka ei tohiks päris olla.”

Urmas Velleste ei soovinud teemat esialgu kommenteerida, siis tõdes aga, et tal on elus hulk asju, mida ta on teinud ja hulk avaldusi, mida ta on esitanud ja esitab ka edaspidi. “Ja see – minu äritegevus – ei puuduta absoluutselt teid, see pole absoluutselt teie asi,” sõnas Velleste. “Aga ma ütlen: ShoeShopi kaubamärk saab registreeritud meie ettevõttele ja selle kaubamärgi kasutamine Pro-Shoes OÜ poolt saab lõpetatud. Nii see läheb ja seda ma garanteerin, see on mu väga konkreetne kommentaar ja vastus teile.”

Vellestele teadaolevalt registreeritakse kaubamärke Eestis esimese avalduse põhjal ja selle teadmiseks ei pea olema juriidiliste eriteadmistega. “Varasemad avaldused puudusid. Seega on Viru Leib OÜ käitunud igati korrektselt ja seaduslikult arvestades asjaolu, et kasutame seda kaubamärki aktiivselt juba varasemast ajast, siis on äärmiselt meelevaldne meile midagi ette heita,” nentis Velleste veel hiljem toimetusele kirjalikult läkitatud kommentaaris. “Kalmer Mäekallas üritab antud juhul kaaberdada meie ärinime ja kaubamärki. Oleme koostanud ka taotlused ProShoe OÜ-le lõpetada viivitamatult meie ärinime kasutamise enda äritegevuses.”

Kus ja kui palju täpsemalt Velleste ettevõtted mainitud nime kasutanud on, ta avaldada ei soovinud, viidates, et patendivolinik keelas tal selle ära.


Värvikas kuju

Saarte Hääle veergudele on Urmas Velleste sattunud varemgi. Ka Eesti Ekspress kirjutas 2011. aastal, kuidas ärimehe naine 2010. aasta märtsis kodust naiste varjupaika põgenes. Kui ärimees ise süüdistas oma naist firmade dokumentide varguses, siis naine oli mehe kohtusse kaevanud perevägivalda puudutavate süüdistustega. Samuti on Velleste aastate jooksul püüdnud ajakirjanduse andmeil pidevalt avalikult osutada erinevatele väidetavatele vandenõudele. Näiteks kaebas ta 2010. sügisel riigiprokuratuurile, et Tartu politseinikud pressisid temalt raha välja, ning samal ajal süüdistas ka Tallinna endist abilinnapead Anders Tsahknat tapmiskatses. Lisaks on Velleste rääkinud avalikult, et temalt varastati ülisalajane lehmakommi retsept.

Print Friendly, PDF & Email