Leisi uus alajaam kindlustab parema elektri 10 000 perele

MILJONI EEST: Uusi jaotussüsteeme tutvustas ehituse projektijuht Karl Selgmäe, kuulamas on Elektrilevi varahaldur Ain Mõistlik, abivallavanem Mart Mäeker ja ehitaja esindaja Marek Uuemaa.
2x Maanus Masing

“Terve Hiiumaa elektrivarustus liigub läbi Leisi alajaama ja Saaremaa põhjatipust mööda merekaablit Hiiumaale,” ütles Elektrilevi võrguehituse juht Kristo Külljastinen viidates, et Leisi alajaam on olulise tähtsusega Saaremaa, aga ehk veelgi enam Hiiumaa jaoks. Kokku tagab piirkonnaalajaam kindlama elektrivarustuse 10 000 majapidamisele.

“Uus alajaam on oluline samm mõlema saare elektrivõrgu arengus. Tänu kaasaegsetele seadmetele vähenevad rikked ja lisaks on alajaam kaugjuhitav, mis tähendab, et saame võrgus tekkivad rikked kiiremini lahendada,” selgitas Külljastinen.

Saaremaa abivallavanem Mart Mäeker ütles, et Saaremaale tehtavate investeeringute üle on alati hea meel, ükskõik millises piirkonnas neid siis tehakse. “Hea, kui selliseid asju tehakse väljaspool omavalitsuse eelarvet,” lausus Mäeker, kelle sõnul on kindlasti oluline ka see, elektrikatkestuste arv väheneb.

Elektrilevi on Hiiumaa ja Saaremaa elektrivarustusse viimase viie aastaga investeerinud üle 17 miljoni euro. Selle ajaga on ilmastikukindla võrgu osakaal tõusnud 54 protsendilt 63-le. Seejuures on rikete arv Saaremaal viie aastaga langenud kuni kolm korda.

Kristo Külljastinen märkis, et saarte elektrivõrgu arendamisel on oluline koht ilmastikukindluse suurendamisel, kuna meie saared on paratamatult tugevatele tuultele rohkem avatud. “Lähiaastatel on nii Hiiumaal kui ka Saaremaal plaanis mitmeid töid, mis veelgi töökindlust tõstavad,” lisas ta.

Leisi vana piirkonnaalajaam teenis Saaremaad ja Hiiumaad 1970. aastast. Vajadus uue alajaama järele tekkis seadmete vananemise tõttu. Uut Leisi piirkonnaalajaama hakati ehitama 2017. aasta alguses ja tööd said valmis 2018. aasta suvel.

Paari järgmise aasta jooksul plaanib Elektrilevi Saaremaa ja Hiiumaa elektrivõrku investeerida veel ligikaudu 7 miljonit eurot. Lisaks kesk- ja madalpingevõrgu investeeringutele on plaanis uuendada ka piirkonnaalajaamu. Näiteks on 2020. aastal plaanis paigaldada Sikassaare alajaama uued trafod.


Välguga pilt jääb täna ära!

Kui Saarte Hääle fotograaf Maanus Masing oleks selle uudise juures oleva foto tegemisel valgustanud ruumi välklambiga, löönuks see automaatselt kogu Hiiumaa elektrivarustuse nulli.

Nimelt on Elektrilevi eile Leisis avatud uhiuue piirkonnaalajaama kontrollpult varustatud tundlike sensoritega, mis reageerivad ka näiteks välklambi sähvatusele ja lülitavad kogu elektrivarustuse välja.

Uue alajaama nüüdisaegsed 35 ja 10 kV jaotusseadmed asuvad värskelt valminud hoones. Ohutuse tagamiseks on paigaldatud ka uued kaitseseadmed. Alajaama ehitas Leonhard Weiss Energy ja tööd läksid maksma kokku miljon eurot.

Print Friendly, PDF & Email