Kadakmari ja muuseum loovad rahvarõivaste nõuandekoja (1)

ESIMESED NÄIDISED: Saaremaa muuseumi juhatuse liige Rita Valge, Kadakmarja eestvedaja Mareli Rannap ja muuseumi vanemteadur Maret Soorsk pakkisid esmaspäeval lahti näidisrõivad, mille järgi uus kursus hakkab oma eksemplare valmistama.
MAANUS MASING

Käsitööselts Kadakmari paneb koostöös Saaremaa muuseumiga novembrist käima rahvarõivaste nõuandekoja, mis pakuks nii asjakohast ekspertiisi kui tulevikus ka rahvarõivaste valmistamise teenust.

Seltsi eestvedaja Mareli Rannap ütles, et nõuandekoja loomise juured peituvad paari aasta taha jäävas rahvariiete valmistamise kursuses. Selgus, et isegi koolitatud õppejõud ei teadnud väga täpselt, millised need Saaremaa rahvarõivad välja näevad. Saarlased osutusid aga riiete valmistamisel detailide osas väga nõudlikuks.

Ei jäänud Rannapil üle muud, kui seepeale minna Viljandi kultuuriakadeemias magistriõppesse, et rõivaste kohta lähemalt uurida. Juba siis soovitati, et koolituse läbimise järel tuleks Saaremaal teha rahvariiete nõuandekoda. Magistritöö teema oligi paikkondliku nõuandekoja loomine.

Nüüd ongi asjad koostöös Saaremaa muuseumiga nii kaugel, et Kuressaares Arhiivi tänaval on muuseumile kuuluvas hoidlamajas olemas ruum, kus juba novembrist peaks pihta hakkama igakuised nõuandelaupäevakud (või -reeded).

Koda tahab lisaks õppepäevadele ja koolitustele hakata pakkuma ka rõivaste ekspertiisi, järgnevas etapis aga ka rõivaid vastavalt tellimustele valmistama. See eeldab muu hulgas autentsete kangaste ja materjalide olemasolu, mis loodetakse lahendada koostöös mõne kauplusega.

Selgitades, miks on koja loomine oluline muuseumile, märkis vanemteadur Maret Soorsk, et inimesed on rahvariiete vastu erinevatel põhjustel kogu aeg huvi tundnud. Nõuandekeskus toob sellesse teemasse materjali juurde ja teisalt teeb muuseumi natuke elavamaks. “Ega me ei oota siia ju ainult neid, kes hakkavad kohe endale ise riideid õmblema. Siia on oodatud kõik huvilised,” lausus Soorsk.

Ka muuseumi juhatuse liige Rita Valge märkis, et selline koostöö on väga hea. “Meil on kogudes omad rahvarõivad, mida me saame uurijatele näidata,” kinnitas ta.

Kojas eksponeerimiseks on olemas juba kaks meeste ja üks naiste rahvariiete komplekt ning üks kasukas. Samal ajal on käima läinud ka uus rahvariiete valmistamise koolitusprojekt, kus praegu on 21 osalejat. Rannap ütles, et esimene kokkusaamine on küll toimunud, kuid kes on asjast huvitatud, võib veel kursusega liituda.

Praegu saab rahvarõivaste kohta tööpäeviti nõu Tartus Eesti Rahva Muuseumist või eelneval kokkuleppel Tallinnas Eesti rahvakunsti ja käsitöö liidust. Oma ala spetsialistidelt on võimalik nõu küsida ka Hiiumaa muuseumist, Rakveres käsitööpoest ja Harjumaa muuseumist Keilas.


Nõuandekoja kavandatud infopäevad

• Saaremaiste ehete kandmine rahvarõivastega (Keiu Kulles)
• Sõrvemaa rahvariided (Mari Lepik)
• Saaremaa talvemütside sariküllide tutvustamine ja nende erinevad lõiked (Mareli Rannap)
• Klaashelmeste töötuba (Anu Randmaa)
• Muuseumi tekstiilihoidla külastus (Maret Soorsk)
• Ruhnu rahvariiete tutvustamine
• Kootud saaremaised peakatted (Anu Pink)
• Ida-Saaremaa rahvariiete tutvustus (Mareli Rannap)
• Saaremaised kudumid (Riina Tomberg)
• Lääne-Saaremaa rahvariiete tutvustus (Mareli Rannap)

Allikas: MTÜ Kadakmari

Print Friendly, PDF & Email