Riik ootab taas naisi emakakaelavähi ennetamise uuringule

Sel aastal oodatakse emakakaelavähi ennetamise uuringule naisi, kes on sündinud aastatel 1963, 1968, 1973, 1978, 1983 ja 1988.

Emakakaelavähki haigestumine püsib Eestis võrreldes eelnevate aastatega endiselt kõrge, aastas diagnoositakse vähk rohkem kui 160 naisel. Selle aasta esimesel poolel käis emakakaelavähi sõeluuringul 21 protsenti kutsutud naistest, kuid vähi esinemissagedus on Eestis jätkuvalt kõrge.

Emakakaelavähi ennetamiseks kutsutakse ka sel aastal kampaania abil naisi osalema ennetavas uuringus, kus on võimalik näha kehas muutusi juba enne vähi teket. Uuringus osalemine on ravikindlustatud naistele tasuta.

Haigestumise risk on kõrgem 40.–50. eluaastates naistel, kuid haigestuda võivad ka nooremad. Emakakaelavähi eelne seisund võib kesta 10 kuni 15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme, sellepärast ongi väga oluline uuringus osaleda.

2018. aasta esimesel poolel käis emakakaelavähi sõeluuringul vaid 21protsenti sihtrühma naistest. Kõige enam on sõeluuringul käinud naised, kes elavad Saare, Hiiu ja Lääne maakonnas. Kõige vähem aga naised, kelle elukoht on Lääne- ja Ida-Virumaa ning Jõgevamaa.

Print Friendly, PDF & Email