Haiglal on lootus saada kopteriplats riigi abiga (9)

LOOTUSRIKKAD: Haigla juhatuse liige Märt Kõlli, nõukogu esimees Kalle Laanet ja aastaid kopteriplatsi rajamise nimel võidelnud Enn Rettau loodavad, et seekord saab kauaoodatu teoks.
Maanus Masing

Kuressaare kopteriplatsi rajamine, mida on oodatud paarkümmend aastat, võib lõpuks ometi teoks saada – selleks on tuleva aasta riigieelarve projekti kirjutatud 200 000 euro suurune summa.

“Selle nimel, et kopteriplatsi rajamiseks mõeldud summa riigieelarve projekti saada, tegi Kuressaare haigla nõukogu tublit tööd,” ütles haigla nõukogu esimees, riigikogu 2. aseesimees Kalle Laanet. “Tegemist on küll alles riigieelarve projektiga, mida menetleb riigikogu, aga on väga tõenäoline, et Saaremaa siiski saab selle raha. Ja kui saab, loodan väga, et järgmisel aastal jõuab ka selle kopteriplatsi tehtud.”

Laanet tõdes, et kuigi suur eeltöö ja projektki kopteriplatsi rajamiseks on juba aastaid tagasi tehtud, seisab ees üksjagu bürokraatiat. “Eeskätt nõuab see aga kooskõlastust naaberkinnistute omanikega,” lausus Laanet. “Vaja on veel täpsustada detaile, mis puudutavad platsi juurdepääsu omandiküsimusi ja servituutide seadmisi.”

Kuigi kopter maandub samal Luha tänaval asuval kinnistul ka praegu, on Laaneti hinnangul kõige suurem probleem sealne maapind, mis märja ilmaga muutub liiga pehmeks. “Nii võib juhtuda, et kopter ei saa õhku tõusta või õieti maanduda,” märkis Laanet.

“Kui riik meie haigla kopteriplatsi jaoks tõesti raha annab, on see ääretult tore,” rõõmustas Enn Rettau, kes oli aastaid üks haigla kopteriplatsi rajamise initsiaatoreid. “Olen seda teadet pikisilmi oodanud, sest see plats on nii Saare- kui ka Muhumaa inimestele hädavajalik,” lausus Rettau, kel tervise tõttu endalgi kopterisõitu tarvis läinud.

Kuressaare linnavolikogu linnakodaniku komisjoni kuulunud Rettau sõnul on haigla helikopteriplatsi rajamine päevakorral olnud pea paarkümmend aastat.

“Projekt oli juba 1997. aastal haigla juhataja laual ja projekti peainsener käis selle projektiga ka minu juures (Rettau oli toona AS-i Kuressaare Sanatoorium juhatuse esimees – toim), et seda kooskõlastada,” rääkis Rettau. “Võitlesin ka ise selle platsi nimel kümme-kaksteist aastat. Linnakodaniku komisjoni liikmena tegin ettepaneku, et see plats tuleb igal juhul rajada. Ometi polnud sel võitlusel tulemusi – küll leiti, et asukoht pole õige, küll põhjendati, et pole raha.”

Kalle Laanet möönis, et kopter saaks maanduda ka Roomassaares asuval lennuväljal, ometi on haigla juures asuv plats parem variant. “Kuigi lennujaama pole haiglast pikk maa, on see tee ise problemaatiline – eriti see munakividest laotud osa pargi ääres,” rääkis Laanet. “Kui kiirabiautos veetav erakorraline patsient on sunnitud ebatasase tee tõttu raputamist taluma ja üles-alla hüplema, pole see tema seisundile sugugi kasulik.”

Mullu tegi kopter Kuressaarde 53 lendu – neist 39 korral viidi patsient Põhja-Eesti regionaalhaiglasse, 14 korral aga lastehaiglasse.

Print Friendly, PDF & Email