Urmas Kruuse: minister on põllumeestele toetuste laekumise osas valetanud (4)

Riigikogu maaelukomisjoni aseesimees ja endine maaeluminister Urmas Kruuse saatis augustis peaminister Jüri Ratasele kirjaliku küsimuse põllumeeste abistamise kohta. Peaministri ametlikust vastusest selgus, et lubatud varasemate väljamaksete asemel on põllumeestel lootust toetuste laekumiseks hoopis detsembrikuus.

“Valitsus ei ole astunud ühtegi sammu, et oleks põllumajanduses saanud välja kuulutada eriolukorra, vaatamata tõsiasjale, et see oli põuakahjustustega põllumeestele väga oluline,” ütles Urmas Kruuse.

Maaeluministeerium edastas küll 30. augustil Euroopa Komisjonile olemasoleva info põua mõjude kohta, ent teades Euroopa Komisjoni asjaajamise aeglust, pole sellele otsusele lootma jääda mõistlik, oli Kruuse Euroopa Komisjoni oodatava analüüsi suhtes skeptiline.

Samuti tekitas põllumeeste seas suurt segadust PRIA väljamakstavate toetuste kuupäev. 7. augustil toimunud pressikonverentsil kinnitas maaeluminister, et toetused saavad käesoleval aastal välja makstud tavapärasest varem. Hiljem selgus aga peaministri vastustest Kruuse järelepärimisele, et 2018. aastal tehakse toetuste väljamaksed ikkagi alates detsembrist ja varem lubatud oktoobrikuiseid toetusi põllumeestel sel aastal oodata ei tasu, lisas Kruuse.

Riigikogu maaelukomisjoni aseesimehe Urmas Kruuse algatusel on maaelukomisjon juulist saati erakorraliselt koos käinud, et leida võimalusi põuakahjudest tingitud kriisi süvenemise ennetamiseks. Samuti tegi Kruuse valitsusele ettepaneku kuulutada põllumajandussektoris seoses järjest süvenevate põuakahjudega välja erakorraline olukord.

Kolmapäeval esitasid põuakahjudega seoses maaeluminister Tarmo Tammele järelepärimise ka riigikogu EKRE saadikud. Nad toovad välja, et 68% loomakasvatajatest peab sööta juurde ostma ja sööda hind aina tõuseb. 75% tootjatest lõpetab aasta kahjumiga, kolmandikul tootjatest on probleeme lepinguliste kohustuste täitmisega. “Meie poole on pöördunud palju põllumajandustootjaid, kes kurdavad, et neid ootavad ees suured raskused ja võimalik pankrottide laine,” märgivad EKRE saadikud. Ka nemad küsivad, miks pole valitsus välja kuulutanud eriolukorda või loodusõnnetust ega ulatanud põllumajandustootjatele abikätt. Ministeeriumi väljapakutud käibekapitali laenu on võtnud vähesed, sest meede ei aita abivajajaid. Miks pole kavas pakkuda riiklikku abi, nagu osas naaberriikides (Soome, Rootsi, Poola), küsivad nad arupärimises.

Print Friendly, PDF & Email