Tohter kutsub valda panustama tervisesse (9)

DR GOAR KULDSAAR:”Loodan, et kunagi mõistab ka riik, et see test peaks olema kättesaadav kõigile lapseootel naistele Eestis.”
MAANUS MASING

Kuressaare haigla naistearst Goar Kuldsaar tegi vallavolikogule ettepaneku, et meelelahutusürituste tarvis heldelt raha jagav vald võiks mõelda ka tulevikule ja toetada Saaremaa naiste lapseootuseaegset sõeluuringut.

“Meil on vahendeid toetamaks paaripäevaseid meelelahutusüritusi kümnete tuhandete eurodega, siis ehk leiame ka vahendeid, et meie beebiootel naistele kindlustunne anda,” avaldas dr Kuldsaar lootust neljapäeval volikogule saadetud kirjas.

“Meie kõige suurem vara on meie terved lapsed ja kõik, mis aitab meil seda saavutada, on hindamatu väärtusega,” kirjutab naistearst.

Kuldsaare sõnul on Eesti nutikate teadlaste väljatöötatud NIPTIFY test kõige kaasaegsem beebiootuseaegne kromosoomhaiguste sõeluuring.

“See on ohutu lootele, kuna analüüsib loote DNA-d ema vereproovist juba 10. rasedusnädalast ja annab enamikule peredest südamerahu,” põhjendab dr Kuldsaar oma kirjas.

Kuna haigekassa uuringu tegemist veel ei toeta, palub dr Kuldsaar vallavolikogu eraldada tuleva aasta vallaeelarvest sihtotstarbeliseks kasutamiseks 75 000 eurot. Naistearsti hinnangul vajaksid Saaremaal sellist uuringut järgmisel aastal keskmiselt 300 beebiootel naist.

Üks NIPTIFY test maksab järgmisel aastal 250 eurot.

“Selle projekti rahastamisel toetaksime nii saarlasi kui ka Eesti tippteadust,” leiab dr Kuldsaar. “Usun, et see oleks ka Saaremaa vallale võimalus (PR) näidata kogu Eestile oma edumeelsust ja uut põlvkonda toetavat suhtumist ning olla eeskujuks ka teistele vallavolikogudele, kuniks uuring on jõudnud haigekassa nimekirja.”

“See kiri volikogule tuli mul südamest,” ütles dr Kuldsaar Saarte Häälele. “On ju tähtis, et beebiootel naisel oleks oma tulevase lapse tervise osas kindlustunne. Kui vald uuringute jaoks raha leiaks, et naised testi eest ise tasuma ei peaks, oleks see väga oluline samm kogu Saaremaa jaoks.”

Kuldsaare sõnul ei küsi ta raha üksnes Kuressaare haigla naistenõuandlas arvele võetud naiste jaoks, vaid ka nendele Saaremaa naistele, kes on arvel mujal, näiteks erakliinikus Hanvar.

SA Kuressaare Haigla juhatuse liikme Märt Kõlli sõnul on ta vallavolikogu poole pöördunud dr Goar Kuldsaarega ühel meelel.

“See ettepanek on tehtud ju tervete laste nimel,” märkis Kõlli.

Kairit Lindmäe

“Dr Kuldsaare kiri on saadetud volikogu liikmetele ja kui volikogu teeb valitsusele vastava ettepaneku, saab valitsus seda teemat arutada,” ütles Saarte Häälele abivallavanem Kairit Lindmäe, lisades, et isiklikult toetab ta igasugust ennetust ja varast avastamist.

“Mida varem saab pere teada riskidest, seda suurema tõenäosusega sünnib meile rohkem terveid lapsi –see on ilmselt meie kõigi soov,” lausus Lindmäe. “Uuringu tulemused annavad rahu kogu perele lapseootuseks, mis peab olema ilus ja õnnelik aeg. Ma väga loodan, et varsti jõuavad kõik vajalikud vaktsiinid ja ravimid paindlikult ja kiiremini haigekassa nimekirjadesse ning me ei pea leidma erilahendusi.”

NIPTIFY test on Eesti teadlaste loodud, kaasaegseim kromosoomhaiguste sõeluuringu meetod. Täpne ja lootele ohutu test võimaldab analüüsida loote DNA-d ema vereproovist alates 10. rasedusnädalast. Nii saab vältida invasiivseid protseduure, kus loote geeniproov võetakse analüüsimiseks otse looteveest või platsentast.

Praeguseid loote sõeluuringu meetodeid oluliselt täiendav NIPTIFY määrab lootel kolme kõige sagedasema kromosoomhaiguse – Downi sündroomi, Edwardsi sündroomi ja Patau sündroomi – esinemise riski. Soovi korral saavad vanemad teada ka loote soo.

Vereproov saadetakse Tartusse teenuslaborisse, kust hiljemalt kümne tööpäeva jooksul edastatakse testi tulemused arstile või ämmaemandale.

Print Friendly, PDF & Email