Põud pühib põllumeestel uutest traktoritest suu puhtaks (7)

KAMPAANIALAADUR: Talunik ja Stokkeri müügimees Tanel Aru esitleb demopäeval laadurit, mille maksetingimused võtavad arvesse talunike ostujõu põuast tingitud langust.
Maanus Masing

Põuast tingitud kehvad viljasaagid vähendavad ka põllumajandustehnika läbimüüki, kuna vähenenud sissetulek sunnib põllumehi silmajäänud tööriistade väljaostmisest loobuma.

Kolmapäeval Leisi maantee ääres Aru külas põllumajandustehnika demopäeva korraldanud Stokkeri müügimees Tanel Aru ütles, et paljud põllumehed ütlevad plaanitud ostud ära ja enamik tehinguid saab teoks kas projektide raame või siis kampaaniatoodete näol. “Meestel oli küll huvi järgmiseks hooajaks uus masin soetada, aga nad ei saa seda teha, kuna viljaraha jäi väikseks,” sõnas Aru.

Tänavust harukordselt kehva saaki arvestades on 20 aastat Eestis põllumajandustehnikat müünud Stokker välja kuulutanud spetsiaalse JCB teleskooplaadurite sooduskampaania. Laaduri hind muutunud ei ole, küll aga ei küsita kogu viie aasta pikkuse liisinguperioodi jooksul masina eest sentigi intressi. 20% sissemakse korral saab põllumees aga aastase maksepuhkuse, kusjuures sissemaksena läheb arvesse ka see, kui müüd oma vana masina Stokkerile.

Soodustused tehastelt

Tanel Aru sõnul on kampaania taga tegelikult tehas, kes saamata jäänud intressitulu pangale kompenseerib. Kampaania on müügimehe kinnitusel taganud korraliku läbimüügi.

Põllumajandustehnika müügiga tegeleva A. Tammeli Saaremaa müügimees Andres Tammel ütles, et nende ettevõttes mõnda samalaadset kampaaniat kui Stokkeris käimas ei ole.

“Maksetingimused on nii individuaalsed asjad, et iga tehing räägitakse nii või teisiti pigem eraldi läbi,” sõnas Tammel. “Ega me ei saa kaupa niisama ka ära anda, kui ostjal raha ei ole.”

Samas teevad tehased Tammeli sõnul sügisel ja aasta lõpus osale masinatele sooduspakkumisi, nii et kampaaniaid siiski oodata võib.

Andres Tammeli hinnangul annab põllumehe kehv sissetulek end tehnikamüüjatele kindlasti tunda, kuid täie teravusega jõuab see kohale ilmselt kevadel, kui rahaline kitsikus varem läbimõeldud ostuplaanid kalevi alla saadab. Seni Tammelil veel ostjaid jagub ja läbimüügi üle ei saa kurta.

Pauk võib tulla kevadel

“Praegu pank veel annab liisingut, aga kui põllumehe majanduslik pool halveneb, siis hakkab pank ostmist piirama ja eks peremees tuleb ka ise mõttele, et pole enam lihtsalt võimekust,” rääkis Andres Tammel. “Eks palju asju on praegugi ära öeldud,” lisas tehnikamüüja.

Kavandi küla Olli-Välja talu peremees Aavo Aljas ütles, et tänavuste viljasaakide juures pole tema majapidamises investeeringutest juttugi. “Ma ei saa oma kevadisi väetise- ja taimekaitsekulusid tasa, rääkimata muudest asjadest,” nentis kogenud põllumees. “Ma ei tea, kuidas järgmise sügiseni elada.”

Aavo Aljase sõnul on igal toimekal põllumehel oma investeerimisplaanid. Küsimus pole siin sugugi pelgalt uue ja innovaatilise asja muretsemises, vaid lihtsalt kulunud riista väljavahetamises. Kõrvalseisjale võib põllumeeste pidev investeerimisvajadus tunduda priiskamisena, milline suhtumine tuleb eriti teravalt esile netikommetaarides. “Kui Post (Tõnu Post – toim) ostis omale maakeeli uue sitalaotaja, siis oli kohe kirumist, et mis need põllumehed siin virisevad,” oli Aavo Aljas nõutu. “Nad arvavad, et see on mingi uhkustamise asi, aga nii see ei ole.”

Print Friendly, PDF & Email