Kuidas suvine kuumus meie talvist toidulauda mõjutab? (3)

VÕIB KERKIDA: Katastroofi veel karta pole, sest tekkinud puudujäägi saab katta varasemate varudega. Kui järgmine suvi peaks aga sama põuane tulema, läheb olukord juba palju tõsisemaks.
Freepik.com

Maailma teraviljaturul on tänavu kujunenud üpriski keeruline olukord, kirjutab ajalehe The Washington Post (WP) veergudel ajakirjanik Agnieszka de Sousa. Suurimad tootjad – Venemaa, Austraalia ja Euroopa Liit – said põua ja palavuse tõttu kannatada. Tagajärg on, et esimest korda viimase kümne aasta jooksul on maailmaturul tekkinud nisudefitsiit. Artikli autor oletab, et kui näiteks Venemaa ja veel mõni suurem tootja teraviljaeksporti järsult piiravad, võib see esile kutsuda hinnatõusu riikidele, kus nisu piisaval hulgal ei kasvatata.

Veendumaks möödunud suve ilmaanomaaliates, piisab põgusast pilgust olukorrale, mis on viimastel nädalatel kujunenud maailma nisuturul, kirjutab WP. Võttes arvesse, et just see teravili on mitmete tähtsamate toiduainete koostisosa (alates makaronitoodetest ja lõpetades näiteks pagaritoodete ja õllega), on arusaadav, miks just nisu maailmas kõige enam kasvatatakse.

Igal aastal müüakse maailmaturul umbes 170 miljonit tonni nisu. Kui ilm hävitab saagi ühes kohas, võib see kohe mõjutada turgu ja kogu majandust kuskil mujal, isegi paigas, mis jääb põuapiirkonnast kümnete tuhandete kilomeetrite kaugusele.

Probleemid kõikjal maailmas

Ameerika ajalehe andmetel oli tänavu olukord nisusaagiga keeruline kogu maailmas, ent samas mitte veel katastroofiline. Suurimad nisukasvatajad Venemaa, Austraalia ja Euroopa Liit kannatasid kuumuse ja põua käes. Tagajärg on, et esimest korda viimase kümne aasta jooksul on maailmaturul tekkinud nisudefitsiit.

Mõnes piirkonnas, näiteks Põhja-Euroopas, tekitas ilm põllumajandusele sedavõrd suurt kahju, et farmerid jäid kahjumisse suisa miljardite dollaritega. Sellest hoolimata arvavad eksperdid, et erakordselt suuri probleeme teraviljatarnetega ei tohiks eeloleval talvel veel tekkida. Põhjus on selles, et eelnevatel aastatel kogutud varud võimaldavad puudujääki katta ja põua tagajärgi mõnevõrra leevendada.

Samas on aga nisu futuuride* hind septembris Chicago börsil kerkinud viimase kuue aasta kõrgeimale tasemele. Seletatav on see asjaoluga, et teraviljaga kauplejad teevad panuse tarnete mahu vähenemisele eelolevatel sügis- ja talvekuudel.

See omakorda, jätkab WP, võib tekitada palju krõbedamaid arveid riikidele, kus nisu piisavalt ei kasvatata. Seetõttu võib paljudes riikides ka inflatsioon märkimisväärselt kiireneda.

Ameerika lõikab kehvast viljasaagist kasu

Tänavune viletsavõitu teraviljasaak maailmas tervikuna võib aga endaga kaasa tuua veel teisigi tagajärgi. Nii näiteks võivad Ameerika Ühendriigid haarata teraviljaturul senisest palju parema positsiooni, kirjutab WP. Seda eelkõige tänu heale saagile, sest kuumus ja põud tabasid Põhja-Ameerika teraviljakasvatuse alasid muu maailmaga võrreldes märkimisväärselt vähem.

Täielikult vastupidine on olukord Euroopa Liidu suurimas riigis Saksamaal. Saksamaa on traditsiooniliselt olnud nisueksportija. Lähitulevikus võib see riik muutuda aga hoopiski nisuimportijaks, sest tänavune suvi oli kogu Euroopas erakordselt kuiv.

Kui sündmused tõepoolest niimoodi arenevad, oleks see Berliini jaoks lähiajaloos suisa pretsedenditu juhtum. Kõige enam kannatavad aga maailmaturul tekkinud teraviljadefitsiidi tõttu Aafrika ja Lähis-Ida riigid. Just need riigid sõltuvad suurel määral toiduainete sisseveost välismaalt.

Venemaa võib eksporti vähendada

Kuna Põhja-Ameerika mitmes piirkonnas olid viljasaagid tänavu oodatust paremad, võivad ameeriklased teraviljaeksporti suurendada ja katta maailmaturul tekkinud puudujäägi. Mis puudutab aga üht suuremat nisutootjat ja -eksportijat Venemaad, siis WP andmetel oli tänavune teraviljasaak seal mullusega võrreldes palju väiksem. Kui vaadata aga arve mitme aasta lõikes, siis polevat olukord just kõige viletsam. Ukraina teraviljasaak on mullusega võrreldes kahanenud aga 1,5 miljoni tonni võrra.

Teatud ohud on siiski olemas, hoiatab WP. Nimelt on maailma teraviljaturud kõikuma löönud. Põhjus on selles, et äriringkondades on hakanud üha enam levima spekulatsioonid ja kuulujutud, et sügisel ja talve hakul võib Venemaa valitsus teraviljaeksporti poliitilistel põhjustel järsult vähendada.

Teraviljaekspordi vähendamisest on teatanud ka Ukraina. Kiievi võimukandjad on põhjuseks toonud vajaduse tagada pärast põuast suve teraviljatoodete hinna stabiilsus riigi siseturul.

Kui ka järgmine aasta peaks anomaalselt kuum ja kuiv tulema ning põud korduma, siis võivad tagajärjed kogu maailmale olla juba vägagi kurvad ja tõsised, kirjutab WP lõpetuseks.


MIS SEE ON?

*Futuur – väärtpaber, mis kohustab tulevikus ostma või müüma vara varem kokkulepitud ajal ja varem kokkulepitud hinnaga.

Print Friendly, PDF & Email