Suvekodu tasub pikemaks eemaloleku ajaks ette valmistada

“Käes on taas aeg, mil paljud suvilad ja maakodud jäävad talveks tühjaks ning oma elanikke tagasi ootama. Paraku juhtub vahel, et elamus käib sel ajal ka kutsumata külalisi ning nii saab omaniku privaatsus ja turvatunne rikutud,” kirjutab Kuressaare politseijaoskonna piirkonnapolitseinik Robert Vahter.

Selle vältimiseks saab kodu- või suvilaomanik ise palju ära teha ja seda väga lihtsalt. Toon siin välja mõned soovitused, mida järgida, et meil endil ja meie kogukonnal oleks turvalisem elukeskkond.

Kui koduomanikul on võimalus paigaldada valvekaamerad, on see suureks abiks – nii probleemide ärahoidmisel kui ka mõne pahategija hilisemal tuvastamisel. Samuti tasub mõelda alarmsüsteemide paigaldamise peale, mis annavad kutsumata külalisest kiiresti märku.

Võimalusel tuleks paluda oma naabreid või tuttavaid, kes rohkem kohapeal viibivad, et vahel visataks pilk peale ka teie krundile ja hoonetele. Kui teie kinnistu juures on liikumist, hoiab see soovimatuid huvilisi eemal.

Kindlasti tasub käidavamatesse kohtadesse paigaldada valgustid. Aegrelee või liikumisanduriga valgustid jätavad mulje, et elanikud on kodus. Samuti võiks pisut vaeva näha krundi haljastusega – kui lasete kohal võssa kasvada, annab see infot, et elanikke pole kohal ning samuti pakub hooldamata aed head varjet vargale, kes seda agaralt ära kasutab.

Enne krundilt lahkumist võiks hooned ja ümbruse korra üle vaadata ka teise inimese pilguga – tihti ei jää endale silmagi midagi, mille pahategija leiab esimesena. Kindlasti tuleks kõik vähegi hinnalisem, mida kannatab liigutada, suvilast kaasa võtta. Ja see, mida kaasa võtta ei saa, tuleks vähemasti silma alt ära panna. Tasub korra ka akendest sisse vaadata, kas pilk langeb millelegi väärtuslikule. Võimalusel pildistage oma väärtuslikumad esemed üles ning juhul kui esemel on seerianumber, pildistage ka seda ja pange endale kirja.

Mõistlik oleks kriitilise pilguga üle vaadata lukud/tabad/kinnitused ning vajadusel need välja vahetada või ajakohastada. Tänapäeval pakutakse taskukohase hinnaga väga häid lukke, mille kallal pikanäpumees ei hakkagi pikemalt pead murdma.

Kui see kõik on tehtud, saab uuel hooajal kergema südamega tagasi tulla ning leida oma armastatud ja koduse koha vandaalide poolt puutumata.

Print Friendly, PDF & Email