Kaalumisel on uued bussiliinid Tagamõisa ja Mustjalga (2)

UUS BUSSILIIN võib Karl Tiitsoni sõnul tulla pühapäeva hommikul Kuressaarest Mustjalga, kus inimesed on vastava sooviga välja tulnud.
EGON LIGI

1. septembril mitu uut bussiliini avanud Saaremaa vald kaalub ratsaspordiga tegelevate laste vanemate ettepanekut avada uus bussiliin, millega lapsed saaksid käia treeningutel Kõrusel Reinu ratsatalus.

“Praegu pole veel selge, kas lahendada Kõrusele sõit olemasoleva Kihelkonna liini pikendamisega või panna täiesti uus liin läbi Kärla ja Kihelkonna,” ütles Saaremaa valla transpordinõunik Karl Tiitson. Liini pikendamine Tagamõisa poolsaarel asuvale Kõrusele võib luua võimaluse ka bussiühenduse parandamiseks Veere kandiga, mis jäi 10 aastat tagasi sõlmitud liinilepinguga riigi poolt häbematult hüljatud ja hõreda bussiliiklusega paigaks.

Vanemad sõidutavad

Reinu ratsatalu, kus käib trennis 20 last, asub Kuressaarest oma 40 km kaugusel, mistõttu lapsevanemad sooviksid abi ühistranspordi näol. “Et nad ei peaks lastele taksojuhte mängima,” sõnas Tiitson.

Reinu ratsatalu eestvedaja Anne Udeküll rääkis, et väga paljud soovijad ei saa praegu üldse trennis käia, kuna vanematel pole lihtsalt aega nii pika vahemaa taha sõita ja seal veel ka trenni lõppu oodata. Eriti problemaatiline on see üksikvanematel, kes ei saa sellisel juhul pärast tööpäeva lõppu mitte minutitki niisama olla, vaid jooksevad ringiratast. “Äkki kasvõi kaks korda nädalas oleks võimalik panna buss käima,” soovis Anne Udeküll.

Teist uut bussiliini kavandatakse pühapäeva hommikuti Mustjalga. Probleem on selles, et linnas tööl käivad inimesed ei saa Mustjalast pühapäeva hommikul millegagi tulema.

Lisaks uute liinide võimalikule avamisele viib vallavalitsus vastavalt elanike soovidele sisse muudatusi ka käigus olevatel liinidel. Nii korrigeeris vallavalitsus kuu aja jooksul teist korda Lümanda bussiliini graafikut, sest septembris kehtima hakanud muudatus jättis lääneranniku rahvale poeskäiguks liiga väikese ajavaru.

Kiire lahendus

“Mure on üleval ja see nõudis kiiret lahendust,” ütles Karl Tiitson, kelle sõnul tuli 1. septembrist bussiliini kiiremaks muutmisega kaasnenud probleemi kohta tagasisidet Lahetaguse küla elanikelt.
Maakonnaliini nr 2108 ja 2109 Lümandast väljumiste vahelist aega kasutasid lääneranniku külades elavad reisijad Lümanda kaupluses käimiseks, kuid 1. septembril tehtud muudatusega vähenes poeskäigu aeg 25 minutilt 15 minutile. Et anda rahvale ostude tegemiseks küllaldaselt aega, nihutas vald liini nr 2109 väljumise Lümandast linna poole 10 minutit hilisemaks.

Vanale ajagraafikule läheb uuesti tagasi ka Iidelt Kuressaarde sõitev hommikune nr 1101 buss, mis ei püsi ajagraafikus ega jõua Kuressaarde õigeaegselt. Peatumise vahe Iidel on reisijate jaoks liiga pikk ja nüüd hakkab buss Iidelt 10 minutit varem väljuma. Ka muudetakse need liinid ringliinideks, mis tähendab, et jõudes Iidele, ei pea sealt edasi sõites uuesti piletit ostma.


Bussigraafikute osas saab sõna sekka öelda

Saaremaa vallavalitsus on saanud mitme maakonnaliini puhul kodanikelt ettepanekuid bussigraafikute muutmiseks ja sellega seoses soovitakse enne muudatuste tegemist tagasisidet ka teistelt sõitjatelt.

Vallavalitsuse transpordinõunik Karl Tiitson ütles, et praegu on käimas küsitlus, mis puudutab Kihelkonna ja Kuressaare vahelist liini nr 2314, Kuressaare–Aste–Hakjala–Kaisvere–Kuressaare liini nr 3214 ja Kuressaare–Upa–Kaarma–Haamse–Aste–Kuressaare liini nr 3306.

“Küsimustikus on kirjas liinide praegused graafikud ning välja pakutud muudatused. Märkida võib ka mitu varianti ning lahtrisse “muu” võite kirjutada täiendavaid kommentaare antud liini või ühistransporditeenuse kohta üldisemalt. Liini täpsema graafiku ja marsruudiga saab tutvuda veebilehel www.peatus.ee,” sõnas Tiitson.

Küsimustikud on saadaval bussides ning seal saavad praegused sõitjad muudatusettepanekute kohta arvamust avaldada.

“Samas sooviksime teada saada ka nende inimeste arvamusi, kes praegu antud liine ei kasuta, kuid teeksid seda sobivama graafiku puhul. Mida rohkem on meil vastajaid, seda parema lahenduseni me jõuame. Seega kutsun kõiki üles küsimustikule vastama, sest nende vastuste tulemus võib teie liikumist otseselt mõjutada,” julgustas Tiitson ka neid inimesi kaasa mõtlema, kes praegu bussiga ei liikle. Küsimustiku saab täita veebilehel tinyurl.com/bussiliiklus.

Print Friendly, PDF & Email