Vald jätkab kulukat biojäätmete vedu mandrile (5)

LINNUD JA LENNUKID: Kudjape jäätmejaam biojäätmeid vastu võtta ei tohi, sest asub lennutsoonis, kus ei tohi teha toiminguid, mis linnud kohale meelitaks.
MAANUS MASING

Vallavalitsuse eelarvestrateegiast jäid välja investeeringud Saaremaa biojäätmete komposteerimiseks Orissaare lähedal asuvas Maasi jäätmejaamas ja nii veetakse jäätmed jätkuvalt Tallinna.

Saaremaa valla keskkonnaosakonna juhataja Bert Holm ütles, et pikemas perspektiivis on plaanis arendada toidu- ja köögijäätmete komposteerimisvõimekus välja Maasi jäätmejaama juures, kus vastav taristu asfalteeritud platsi näol on osaliselt juba olemas.

“Siiski nõuab toidujäätmete komposteerimise käivitamine olulist investeeringut seadmetesse ja masinatesse, mis käesolevasse valla eelarvestrateegiasse ei mahtunud. Seega vähemalt lähima aasta jooksul neid jäätmeid kohapeal komposteerima hakata veel ei saa,” täpsustas ta Saaremaal tekkivad biojäätmed veetakse praegu autoga Tallinna komposteerimisele. Kudjapel tegutseva Ümberlaadimisjaam OÜ juhatuse liige Urmas Meerits ütles, et see kõik on üks häbiplekk.

“Me oleme vabariigis ainsad, kes oma biojäätmed nii kaugele veavad,” rääkis ta. “Küsimus on selles, mis see kõik maksma läheb? Autosõitu on edasi-tagasi 440 km, pluss praam, kus see auto seistes haiseb ja tilgub ning lisaks tuleb ju ka prügilas nende jäätmete vastuvõtmise eest maksta. See ei ole ju kosmosetehnika ja hirmkallis värk, et seda nüüd siin ei saa valmis teha.”

Meeritsa sõnul Kudjape jäätmejaam neid vastu võtta ei tohi, sest see asub lennutsoonis, kus ei tohi teha toiminguid, mis linnud kohale meelitaks. “Maasi ei ole ka ideaalne koht, sest sinna on ju ka linnast ikkagi üle 50 km. See võiks olla kusagil lähemal, kus ei oleks lennukoridori,” pakkus ta.

Maasi jäätmejaama juht Tambet Tamm ütles, et seda plaani on kaalutud ja teemat on arutatud vallavalitsuse keskkonnaosakonnaga. “See on alles idee tasandil ja nii sügavat analüüsi pole veel tehtud, et oleks olemas mingisugune ajakava,” selgitas ta.

Vastav plats on Maasi jäätmejaamas olemas, aga kompostimiseks on vaja rohkemat. “Tuleb ehitada juurde erinevaid rajatisi ja seepärast hommepäev kompostima hakata ei saa,” lausus Tamm, lisades, et plaanide teostamine ei ole kindlasti paari kuu küsimus.

“Investeering on sadades tuhandetes eurodes. Käivitamise aeg sõltub ka sellest, milline saab olema projekti rahastus. Kui taotleda selleks toetust Keskkonna Investeeringute Keskuselt, siis võtab kõik palju rohkem aega, kui omavalitsuse rahastuse korral.”

Tambet Tamme sõnul tuleks biojäätmete Maasi ladustamine pikas perspektiivis odavam kui mandrile vedamine. “Algne investeering on tõenäoliselt märkimisväärne, aga ülalpidamiskulud peaks lõpuks tulema väiksemad kui mandrile vedamine,” ütles ta.

Print Friendly, PDF & Email