Loomakaitsjad ja kütid kutsuvad ettevaatlikkusele (5)

Loomakaitse selts ja Eesti jahimeeste selts (EJS) kutsuvad inimesi üles olema tähelepanelikud ja arvestama metsloomadega, sest praeguseks on alanud hirvlaste jooksu- ja jahihooaeg.

“Põtradel ja punahirvedel on jooksuaeg sügisel, seetõttu võivad nad sõiduteele sattuda tavapärasest sagedamini,” ütles EJS-i tegevjuht Tõnis Korts pressiesindaja teatel. “Liiklejatel tasub sellega arvestada ja jälgida oma sõidukiirust. Eriti ettevaatlik tuleks olla metsavahelistel ja halva nähtavusega teedel. 1. oktoobrist algab ajujaht ja koertega peetav jaht ning metsloomade liikuvus suureneb eriti nädalavahetustel, mistõttu palume liiklejatel olla ettevaatlikud.”

Metsloomade käitumine on ettearvamatu ja nende reaktsioonid ei pruugi olla inimestele loogilised. “Kahjuks metsloomad ei saa aru sõiduteede loogikast ega reeglitest. Teed on tekkinud nende koju ja nende radadele. Samuti ei mõista nad mõõta autode sõidukiirust, sest nende jaoks on tegu ebaloogilise nähtusega,” selgitas loomakaitse seltsi juhatuse liige Geit Karurahu. “Seetõttu tasub metsavaheteedel liigeldes olla veelgi tähelepanelikum ja arvestada ulukite eest hoiatavate märkidega. Kindlasti ei tohi metslooma nähes signaali lasta, see võib looma ehmatada ja põhjustada ohtliku olukorra. Ulukit märgates tasub hoog maha võtta või sujuvalt pidurdada. Looma teelt või tee äärest äraajamiseks võib hämaral ajal vilgutada tulesid.”

Jahimehed ja loomakaitsjad paluvad olla eriti tähelepanelik päikesetõusu ja -loojangu eel, mil metsloomade aktiivsus on loomupäraselt kõrgem. Ettevaatlik tuleks olla nädalavahetustel piirkondades, kus võib jaht toimuda. Paljudes jahiseltsides on kasutusel märk “Ettevaatust, jaht!”, mis annab inimestele märku jahi toimumise kohta.

Autoga metsapiirkonnas liigeldes tasub sõita sellise kiirusega, et looma teele ilmudes saaks sõiduki kiirust turvaliselt vähendada või peatuda. Kui ulukid ületavad teed, tuleks sõidukijuhil peatudes lülitada sisse ohutuled, et anda märku kaasliiklejatele. Uuesti tasub liikuma hakata alles siis, kui loom on pärast tee ületamist taas metsa sisenenud. Metsloom võib käituda ettearvamatult ja tuldud teed tagasi liikuda. Samuti tuleb alati arvestada, et ta ei pruugi olla üksi ning mõne aja pärast võib ilmuda teine, kolmas ja nii edasi.

Kui kokkupõrge loomaga on toimunud, tuleb helistada Keskkonnainfo lühinumbril 1313, kes juhtumiga edasi tegeleb.

Ajujahi kütiliini ei paigutata aktiivselt kasutatavatele teedele. Metsas liikudes ja kütiliini kohates tuleks esimesel võimalusel vaikselt eemalduda.

Alanud põdrajahihooaeg kestab 15. detsembrini, hirvedel kuni jaanuari lõpuni ja metsseajaht jahikoeraga 31. märtsini.

Print Friendly, PDF & Email