LUGUSID ETTEVÕTLUSSAARELT: Igapäevane Saarehäkk

Tarmo Virki

“Trummid mürtsuvad, laud on kaetud perroonile, otse saabuvate rongide vahele, minister surub kätt, kui Riia raudteejaamas rongist maha astume..,” kirjutab Lahhentagge kaasasutaja Tarmo Virki, jagades oma kogemusi 3. oktoobril toimuva Saaremaa hackathon´i eel. “Magatud on kolm tundi, muidu võiks ju sellist tähelepanu lausa nautida.”

Teatavasti maailma esimene rongis toimunud hackathon, kus osalen mentorina, on jõudnud lõpp-peatusse.

Hackathon? Mis asi üldse on hackathon? “Nohikud tulevad kokku ja veedavad kaks ööd-päeva arvutites,” umbes nii rahvas räägib.

Aga tegelikult? Tihtilugu on tegemist väga sihipärase tegevusega kahe ööpäeva jooksul ideed testida ja see mingis vormis ka valmis ehitada. Rongi-hackathon´i võitnud Arrow´ meeskond uuris näiteks, kuidas äpidisainerite tööd saaks lihtsamaks teha, ja ehitas selle jaoks ka toimiva rakenduse.

Ja tegemist polnud mitte tavalise rongiga, meie platskaartvagun alustas teekonda Euroopa viimase diktaatori juurest Minskist. Hommikupoole ööd tutvusime Valgevene miilitsatega ja hommikuks – kui arendustöö valmis hakkas saama – olime juba Riia perroonil ministri vastuvõtul. Paljude noorte jaoks oli kindlasti tegemist ühe omapärasema üritusega nende elus.

Mõne puhul, nagu näiteks Arrow, võib sellest üritusest heal juhul saada nende eduloo algus. Panin neid tähele juba Minskis, kus nad katsetasid aktiivselt oma ideed – kunstniku visanditest kaamerasilmaga automaatselt prototüüpide loomist. Ja kui Riia-hommikul märkasin, kuidas nende tiimi eestkõneleja Michael hommikukiirtes basseini äärel üritab kahe tiimi neiu ees püüdlikult kõnet harjutada, paistis see püüdlikkus kaugele. Õhtul, kui võitjaid valiti, hoidsin neile salamisi pöialt.

Ja eks püüdlikkus oligi Arrow´ tiimi tugevus. Osa võistelnud meeskondadest kasutas erilist üritust lihtsalt mõne detaili lihvimiseks oma tootes või mõne uue tiimiliikme leidmiseks – hackathon võis neile olla äärmiselt edukas ja kasulik üritus, aga põnevam on siiski uute asjade arendamine nende paari päeva jooksul, mis tavaliselt hackathon´iks kasutatakse.

Hackathon´ist on saanud nii tavaline osa ettevõtlusmaailmast, et olen üsna kindel, et järgmises õigekeelsussõnaraamatus tuleb muuta sõna ‘häkkima’ tähendust. Kui veel 2013. aasta ÕS-is tähendab see ‘arvutiprogrammi sisse tungimist’, siis inglise keele mõjul on tänapäeval kõik häkitav.

Keerulisem on muidugi erinevate seotud sõnadega – kas üritus, kus tegeletakse häkkimisega, võiks olla häkaton? Oma tervise või tulemuslikkuse parandamine oleks enesehäkk? Viimases kahes ma küll päris kindel ei ole.

Häkkimisest on saanud osa kiirest tootearendusest või miks mitte lausa ettevõtte arendusest, arvutiprogrammidesse sissemurdmise tähendusest on ehk laenatud vaid mõnede nurkade sirgeks ajamine eesmärgi saavutamiseks. Et midagi ära teha, pole vaja äriplaani kirjutada. Nädalavahetuse jooksul – tüüpilised häkatonid kestavad reede õhtust pühapäeva õhtuni – on võimalik idee defineerida, klientide tagasisidele vastavalt seda vormida, toode arendada ja heal juhul ka müügi või meediakampaaniaga alustada. Sõbrad on jõudnud maailma suurimatesse tehnoloogiameediatesse selle sama nädalavahetuse jooksul, ise olen ühel häkatonil reede õhtul sündinud ideele laupäeval korraldanud ühisrahastuskampaania ja pühapäeval demonstreerinud füüsilist toimivat toodet, millest reedel oli vaid idee.

Adrenaliinilaksuga sellisest nädalavahetusest kihutad igaval päevatööl mitu nädalat või tegelikult kirud oma päevatöö igavust ja mõne nädala jooksul jätad lahkumisavalduse. Sest elu on liiga lühike igavate asjadega tegelemiseks.

Print Friendly, PDF & Email