Ametikooli õpilane võitis USA-s peapreemia (VIDEO) (7)

TÕI VÕIDU KOJU: Joonas Välja tehtud tööd hinnati 1000 dollari suuruse peapreemiaga.
Foto: MAANUS MASING

Kuressaare ametikooli disainisuuna õpilane Joonas Välja võitis oma animatsiooniga Karl Ernst von Baeri elust ja tööst USA Lowell-Milkeni keskuse korraldatud konkursi ühe peapreemiatest suurusega 1000 dollarit.

“Minu jaoks oli see täiesti uus kogemus mitmes mõttes,” tunnistas liikuva graafika teise kursuse õpilane Joonas Välja (19). Ta teadis varemalt, et Baer oli tuntud teadlane Tartust, kuid mitte seda, et ta oli üks embrüoloogia rajajaid. “Käisime rühmaga Tartus Baeri muuseumis, kus kohtusime teadusajaloolase Erki Tammiksaarega. Nimetaksin teda Baeri suurimaks fänniks ja arvan, et temast tuleks ka video teha.”

Videot tehes õppis Joonas kasutama Adobe After Effects programmi. Ingliskeelse teksti luges ta video tarvis samuti ise sisse. Animatsioonistiili eeskuju sai ta aga School of Life´i (elukool – ingl k) haridusvideotest, kus kasutatakse koos ajaloolist fotot ja tänapäevast pildikeelt. “Õppisin selle projektiga palju nii Baeri kui ka videotegemise kohta,” kinnitas konkursilt rahvusvahelises kategoorias võidukalt väljunud noormees.

Joonase sõnul on ta erialavalik teadlik ning just animatsiooniga tahaks ta tegeleda ka pärast lõpetamist. Ühelgi sellise mastaabiga konkursil pole ta varem osalenud, seda ootamatum oli tema jaoks võit. “Natuke šokk oli,” tunnistas Joonas Välja.

Konkursile jõudis ta aga nõnda, et Lowell-Milkeni keskus pakkus Joonase juhendajale, Kuressaare ametikooli õpetajale Merit Karisele 2017. aastal stipendiumi nende külastamiseks ja projektõppe koolitusel osalemiseks.

Isiku-uurimuse projektõppe keskuse eesmärk on koolitada õpetajaid tegema õpilastega projekte, et tutvustada eelkõige USA kooliõpilastele meedia ja kunsti väljendusvormide kaudu laiemas avalikkuses vähetuntud, kuid noortele eeskujuks sobivaid teadlasi, kultuuri- ja ühiskondliku elu tegelasi.

Karise leidis haridus- ja teadusministeeriumi Facebooki lehelt Eesti teadlaste ingliskeelsed lühitutvustused ja pakkus need 2017. aasta sügisel põhikoolijärgsetele liikuva graafika õpilastele erialaprojekti teema valimiseks. Projektiga töötati aasta erinevate juhendajate käe all animatsiooni-, pikselgraafika, erialaprojektide tundides.

Merit Karise nentis, et Baer on Eestis hästi tuntud, USA kooliõpilaste seas mitte. “Tõenäoliselt kuluks video vaatamine küll ka Eesti kooliõpilastele marjaks ära, näiteks inglise keele, ajaloo, loodusteaduste tundides,” arvas õpetaja.

Joonase kohta jagus õpetajal vaid kiidusõnu. “Joonas oli väga tubli, ta töötas iseseisvalt ka pärast tunde,” kinnitas Karise.

 

Print Friendly, PDF & Email