Väärikate ülikoolis õppimine on eluviis

Väärikate ülikool on tarkuse taganõudjad taas kokku kogunud ja uus õppeaasta hakkab pihta ka Ö-ülikoolil. Mida sellelt oodata, rääkis Kadi raadio saate “Keskpäev” juhile Tõnis Kipperile väärikate ülikooli eestvedaja Maie Meius (pildil).

Nii palju juubeldavaid inimesi, kui kevadel, mil väärikate ülikoolis tunnistusi jagatakse, ei näe just sageli?

Palju rõõmsaid inimesi näeb meil lausa 13 korda õppeaasta jooksul. Igal loengupäeval, kui auditoorium liigub Saaremaa ühisgümnaasiumi poole, on kõik rõõmsad. Tiina Tšatšua on meile alati õpetanud: suunurgad ikka ülespoole!

Sel aastal on õpihimulisi kokku 301.

See arv vastab tegelikkusele ja näitab täpsust. See on ka absoluutne rekord ja maksimum, mis sinna saali mahub. Selleks pole vaja olnud mingeid kampaaniaid. Kõik inimesed ise tulevad ja ütlevad, et tahavad väärikate ülikooli tulla. Kui inimesed tahavad õppida ja emotsioone saada ning peavad lugu nii lektoritest kui ka teemadest, arvan, et kogu meie väikesele kogukonnale tuleb see ainult kasuks.

Kui palju on nende 301 inimese hulgas neid, kes on käinud ka eelmisel ja varasematel aastatel – elukestvaid õppijaid?

Selle 301 seas on esmakordselt tulijaid 37. Enamik tuleb tagasi, aga elu teeb ka korrektuure – tervise, ärakolimise või muude asjade pärast. Tagasitõmbunuid on siiski vähe. Õppi­misest on saanud inimestele elamise viis. Need teemad, mida loengutel käsitletakse, peaksid kõnetama väga paljusid. Seda näitab ka tagasiside.

Ka lektorid tulevad Saaremaale rõõmuga.

Ma olen meie lektorite üle tõepoolest väga rõõmus, meie koostöö on olnud hea. Muidugi ma muretsen, näiteks selle üle, et loengupäeva hommikul merel tormi ei oleks ja lektorid kohale jõuaks. Kogu loenguprogrammi läbiviimine on suur orkestrilaadne koostöö – abilised panevad tulijad kirja, inimesed, kes on end registreerinud, tulevad kohale, saal on valmis seatud. Mina olen nagu dirigent, kes orkestrit juhatab.

Ma ei mäleta, et oleksid nende aastate jooksul kurtnud, et raha väärikate ülikooli korraldamiseks ei jätku. Et teeks küll, aga raha on nii vähe.

Päris ilma rahata ei saa midagi teha. Kuidagi aga kujuneb nii, et kõik tulevad. Omaosalus on päris oluline. See ei ole väga suur, aga igaüks natuke panustab. Ma ei tea, kui kaua need väärikad ülikoolid, kus seda ei ole, niimoodi toime tulevad.

Meie väljatöötatud formaat – millal toimub, kus toimub, kust tulevad vahendid jne – on algusest peale töötanud.

Saarlasele läheb tarkuse siiatoomine märkimisväärselt kallimaks, kui see pealinnas on. Tallinnas-Tartus oleks tükk maad lihtsam sellist väärikate ülikooli pidada – seal maksab lektori kohaletulemine trammi- või bussipileti jagu raha, kui hästi kokkuhoidlik olla. Ja inimesi on seal küll ja küll, keda loengusse kutsuda. Aga Saaremaale peab ju sõitma, see on ju meretagune asi. Kui õhtul enam tagasi ei jõua, tekib kohe öömajaprobleem ja muud asjad.

Ei ole muret. Need, kel on aega, tulevad hea meelega, aga mõnedelt noortelt inimestelt, kes on väga hõivatud, on tulnud ka äraütlemisi. Aga las nad siis saavad natuke vanemaks. Ja kui nad on vähem hõivatud, ega ma siis ära ei unusta! See sotsiaalne kapital, mis aastate jooksul koolituste korraldamisega on loodud, on päris suur ega saa veel otsa. Mul on järgmise õppeaasta loenguprogramm ka üldjoontes valmis. Programmide loomine on looming ja mulle väga meeldib seda teha. Tundub, et siin Saaremaal on selleks isegi paremad võimalused kui lektoritele lähedal.

Kes selle aasta kõige säravamad tipud on? Kuigi ma arvan, et see on üsna võrdne mäeahelik.

Sellele küsimusele ma olen kunagi vastanud ja vastan ka nüüd: kõik meie lektorid, kes tulevad väärika auditooriumi ette esinema, on väga väärikad. Seega ei saa ma ühtegi tippu välja tuua. Õppeaasta lõpus võin ma öelda, kelle loeng on olnud kõige õnnestunum. See, et inimene on väga särav ja kuulus, ei tähenda veel seda, et ta sel hetkel oma parimas vormis on. Saaremaaga on seotud päris mitu lektorit: Ilmar Raag, Villu Veski, Raivo Mänd, Kalle Laanet, Jaak Allik, Enn Kreem.

Lisaks väärikate ülikoolile on ka Ö-ülikool, mis alustab kolmandat õppeaastat.

Ö-ülikooli programm SÜG-i auditooriumis on sama, mis väärikate ülikoolil, sest ka nooremad tahavad neid teemasid kuulda. Praegu toimub Ö-ülikooli registreerimine. Tulla saavad gümnasistid – kellele loengud on tasuta –, need inimesed, kes on gümnaasiumieast väljas ning ka need väärikad, kes suures saalis toimunud loengule ei mahtunud.

Print Friendly, PDF & Email