Saaremaa muuseum vajab külastusjuhti

KÜLASTUSJUHI ESIMENE TÖÖKOHT: “Just siin, näituse “Kuningad ja sõdurid” ruumis hakkab külastusjuht huvilistele selgitusi jagama,” andis muuseumi peavarahoidja Priit Kivi teada.
Foto: MAANUS MASING

Eesti üks vanemaid ja suuremaid muuseume, mida igal aastal külastab 70 000–80 000 huvilist, võtab tööle külastusjuhi.

Juba järgmisel nädalal tehakse teatavaks, kes on konkursisõela läbinud.

Külastusjuhi vajadus tekkis näituse “Kuningad ja sõdurid” avamisega. Viimaste aastate ühe põnevama näituse eksponaate saab vaadata raidkivide ruumis, mis asub kinnimüüritud rüütli kõrval. “Külastusjuhi ülesandeks on ekspositsiooni tutvustamine ja piletite müümine juhul, kui mõni külastaja on jätnud kassast pileti ostmata, aga otsustanud siiski näitusele tulla,” selgitas muuseumi juhatuse liige Rita Valge.

Tuleb abistada ja tutvustada

Külastusjuhi üheks olulisemaks kohustuseks peab Valge näituse eksponaatide järelevalvet. “Ta peab nende eest hoolt kandma, jälgides, et keegi pahatahtlikult neid ei lõhuks ega varastaks. Sellel näitusel saavad külastajad proovida erinevaid turviseid ja kiivreid. Külastusjuhi ülesanne on huvilisi abistada ja ühtlasi tutvustada, millega tegu. Vajadusel saab ta ka aidata muuseumipedagoogi programmide läbiviimisel,” rääkis Valge.

Muuseumijuht rõhutas, et kõik need ülesanded eeldavad, et kandidaat on hea suhtleja ning suudab hakkama saada eesti, vene ja inglise keelega. Ajalooalased teadmised kuluvad selles ametis marjaks ära.

Enne tööle asumist läbib külastusjuht väljaõppe, mille viivad läbi kogenud muuseumitöötajad. Igal eksponaadil on oma lugu ja seda peab külastusjuht teadma, et huvilistele vajalikku informatsiooni edastada.

“Esialgu on see töökoht küll ainult järgmise aasta alguseni, kuid oleme valmis lepingut pikendama, kui leiame, et külastusjuhi roll meiega liitunud inimesele sobib, ta on teotahteline ja valmis oma energiat Saaremaa muuseumi arengusse panustama,” märkis Valge.

Muuseumi peavarahoidja Priit Kivi tundis heameelt, et näitus “Kuningad ja sõdurid” on iidsesse linnusesse meelitanud hulgaliselt huvilisi.

“Seni, kuni meil külastusjuhti veel pole, püüame ise põhitöö kõrvalt külastajaid juhendada. Näitus on põnev. Siia tullakse perekonniti. Eriti palju rahvast käib meil igal aastal muuseumiöö ajal, aga pärast selle näituse avamist võib öelda, et saarlased, kes kodumuuseumi kümneid kordi külastanud, astuvad taas näitusesaali. Kõik nad on väga rahule jäänud,” rääkis Priit Kivi.

Tibusid loetakse sügisel

Peavarahoidja sõnul huvituvad ka välisturistid nii näitusest “Kuningad ja sõdurid” kui ka kogu muuseumi mitmekülgsest ekspositsioonist.

“Üksikkülastajate arv on tänavu kindlasti suurenenud. See, kes siia juba tulnub, tutvub pikalt nii selle näituse kui ka teiste väljapanekutega. Septembriski on külastajaid üsna palju. Tavaliselt tullakse linnust uudistama, aga siin saavad nad meeldiva boonuse, nähes raudrüüsid, relvi ja turviseid,” mainis Kivi.

Kui palju huvilisi aasta jooksul muuseumi külastanud on, selgub sügisel, kui arvud kokku liidetakse, aga juba nüüd võib Priit Kivi öelda, et kuum suvi meelitas Saaremaalegi rohkem turiste ja enamik neist tutvus ka Saaremaa populaarseima vaatamisväärsusega, Kuressaare piiskopilinnusega.

Kuigi külastusjuhi roll piirdub esialgu vaid ühe näitusega, võib ta edaspidi olla abiks traditsiooniliste suurürituste korraldamisel. Kuressaare lossipäevad on igal suvel magnetiks sadadele huvilistele.

Tänavu oli peamine tõmbenumber samuraide tantsu­trupp Jaapanist. Kindlasti saaks külastusjuht järgmistel aastatel huvilisi suunata ja neile vajalikku infot jagada ka niisugustel rahvarohketel üritustel.

“Palju üritusi toimub ka filiaalides. Neljapäevalgi oli Mihkli talumuuseumis tõrvapäev. Kui külastusjuhi ülesanded edaspidi selgemaks saavad, on tal ju võimalus ka filiaalides külalistele selgitusi jagada,” arvas Kivi.

Teadagi peab külastusjuht olema kursis kõigega, mis linnuses toimub, nii näituste, kontsertide, teatrietenduste, stiliseeritud piiskopi pidusöökide kui ka kõige muuga, et vajadusel küsijaile selgitusi anda.


KAS TEAD?

Vahest on lehelugejail hea teada mõnda fakti, mida ilmselt peaks teadma ka peatselt ametisse asuv külastusjuht.

Kuressaare linnusesse koliti muuseum alles 1925. aastal. Linnuses on piduliku õhtusöögiga kostitatud ka Eesti Vabariigi esimest presidenti Konstantin Pätsi. See sündmus leidis aset 20. augustil 1939. aastal.

1990 taastati ajalooline nimi Saaremaa Muuseum. Nõukogude ajal kandis muuseum Saaremaa koduloomuuseumi nime.

Samal aastal avaldati esimene ingliskeelne Kuressaare linnust tutvustav buklet ja muuseumitöötajate osalusel valmis Eesti Telefilmis tõsielufilm “Kuressaare linnus”.

Print Friendly, PDF & Email