Bellingshauseni mälestusmärgi rajamist soovib toetada Venemaa (5)

MEREAJALOOLANE BRUNO PAO andis eilsel konverentsil ülevaate Bellingshausenite suguvõsast Saaremaal ja rääkis admirali lapsepõlvest.
Foto: MAANUS MASING

Venemaa saatkonna esindaja lubas Kuressaare kultuurikeskuses admiral Fabian Gottlieb Benjamin von Bellingshauseni 240. sünniaastapäevale pühendatud konverentsil, et tema riik on valmis toetama kuulsa maadeavastaja mälestusmärgi rajamist.

“Venemaa on valmis osalema Bellingshauseni mälestussamba püstitamise projektis,” ütles konverentsil osalenud naaberriigi saatkonna esindaja Stanislav Makarenko. “On tore, et sajandat sünnipäeva tähistavas Eestis ei ole unustatud oma pikemat ajalugu, see rõhutab, et meie sidemed on jätkuvalt olulised. Püüame kuulsate meremeeste tegevuse eest ühiselt hea seista, sest meri on eestlastele oluline.”

Saaremaa merekultuuri seltsi tegevust vedav Rein Sepp ütles, et mälestusmärk maksab 110 000 eurot ja selle püstitamiseks otsitakse raha. “Venelaste jutu järgi on neil selleks broneeritud miljon rubla ehk 17 000 eurot,” rääkis ta. “Vald lubas ka aidata ja eks tuleb vajaliku summa kokkusaamiseks ka sponsoreid otsida. Tahaks ikka 2020. aastaks valmis saada, kui Antarktika avastamisest möödub 200 aastat.”

Bellingshauseni mälestuskivi on plaanis püstitada Raiekivi sääre algusse, kohta, kus suvel velosõidukeid laenutatakse. “Oleme aasta aega seda asja ajanud,” märkis Rein Sepp. “Kuressaare linnaarhitektid pakkusid mälestusmärgi jaoks küll ühte ja küll teist kohta, aga lõpuks lubati meile see plats. See kuulub küll Kuressaare Sanatooriumile, aga nad on hea meelega valmis selle meile Antarktika avastaja meenutamiseks loovutama.”

2014. aasta novembris kuulutas Kuressaare linnavalitsus välja avaliku konkursi Saaremaal Lahetaguse mõisas sündinud baltisaksa soost kuulsa Vene meresõitja ja maadeavastaja Fabian Gottlieb von Bellingshauseni mälestuse jäädvustamiseks.

Konkursi ja sellega kaasnenud 1000-eurose stipendiumi  võitis ülekaalukalt saarlase Gunnar Varese kavandatud mälestusmärk “Rannikujää”.

Print Friendly, PDF & Email