Pakendijäätmete kogumine muutub lihtsamaks

UUS KORD: Senise pakendijäätmete kogumise süsteemiga ei ole rahul ükski osapool, seetõttu asutakse Kuressaares ja Kudjapel pakendeid
koguma koduukse juurest.
Foto: ERAKOGU

Alates 1. oktoobrist saavad Kuressaare ja Kudjape aleviku elanikud oma pakendijäätmeist lahti senisest mugavamalt. Enam ei pea, pakendikott näpus, otsima tühja pakendikonteinerit ega nägema vaeva selle koti väiksest avast sissesurumisega. Uue kohtkogumise teenusega saab pakendijäätmed ära anda oma koduukse juures.

Eramajade elanikud saavad teenusega liitudes 150-liitrise pakendikoti, kuhu pannakse nii plastikust, klaasist, papist kui ka muudest materjalidest puhtad pakendid. Kott viiakse tasuta ära iga 28 päeva järel ning vedaja paneb alati uue koti asemele. Kui perel tekib kuu aja jooksul rohkem pakendeid, on võimalik kasutada mitut kotti. Lisakotte saab vajadusel küsida AS-i Ragn-Sells klienditeenindusest Pikk 30 Kuressaares.

Kortermajadele ka pakendikonteiner

Kortermajad saavad kasutusele võtta oma sobiva suurusega pakendikonteineri, mida küll tasuta kohale ei tooda, kuid seda on võimalik rentida erinevatelt jäätmekäitlusettevõtetelt. Kortermajade pakendikonteinereid hakatakse tühjendama tasuta iga 14 päeva tagant. Teenuse tellimisel tasub läbi mõelda, kui palju majas puhtaid pakendijäätmeid tekkida võiks. Üldjuhul on vähemalt pool kõigist jäätmetest pakendijäätmed. Kui neid on võimalik puhtalt koguda, siis tasub hankida konteiner, kuhu mahub pool kahe nädala jooksul tekkivatest jäätmetest.

Teenusega kaasnevad kulud on tühisõidutasu ja konteineri renditasu. Tühisõidutasu küsitakse siis, kui pakendimahutis on valed jäätmed või seda pole veopäevaks välja pandud ja sellest pole eelnevalt teavitatud. Tühisõidutasu on 3,85 eurot olenemata mahuti suurusest. Kui pakendikonteineris on valed jäätmed, siis tuleb need sealt ise võimalusel välja võtta või tellida sellele konteinerile tühjendus segaolmejäätmetena, kandes ise ka vastavad kulud.

Pakendite tekkekohal üleandmisega on võimalik oma prügikulusid vähendada. Mida vähem on seni jäätmeid sorteeritud, seda suurem on võimalus raha säästa. Toome näiteks ühe Kuressaare 18-korteriga elamu. Kortermajal on lisaks biojäätmete ja vanapaberimahutile kasutuses 800-liitrine segaolmejäätmete konteiner, mida tühjendatakse kaks korda nädalas ehk kaheksa korda kuus (kulu kuus 117,76 eurot). Sorteerimata prügi tekib selles kortermajas u 350 l korteri kohta. Arvestades, et vähemalt pool sellest prügist on tegelikult pakend, võiks edaspidi segaolmekonteinerit tühjendada poole vähem ehk neli korda kuus (kulu 58,88 eurot). Rentides juurde kaks 800 l pakendikonteinerit TVO-lt või EPR-ilt, lisandub rendikulu kokku 8,50 euro. Pannes pakendijäätmed nendesse pakendikonteineritesse, säästaks 18-korteriga maja prügikulult igas kuus umbes 50 eurot, aastas aga juba 600 eurot.

Ka osa avalikke pakendipunkte jääb alles

Uue pakendikogumise teenuse kasutamine on vabatahtlik. Ka edaspidi võivad Kuressaare elanikud soovi korral viia oma pakendijäätmed avalikesse pakendipunktidesse, mis asuvad Ranna poe, Roomassaare poe, Kaubaaida, Tooma poe ja Kihelkonna mnt Rimi kõrval ning Kitzbergi tänava parklas. Seni Tuulte Roosis Musumänniku juures olnud pakendipunkt tõstetakse ümber Mooni tänava ja Marientali tänava ristil olevasse parklasse. Tolli põiktänaval olev pakendipunkt tõstetakse Torni tänava parklasse. Kudjape alevikku jääb praegu alles Mereranna tee kortermajade juures olev segapakendikonteiner.

Kõik ülejäänud Kuressaares olevad pakendipunktid kaotatakse järk-järgult ära. 1. oktoobrist viiakse ära TVO pakendikonteinerid, mis asuvad Kuressaare gümnaasiumi parklas, Sirge tänava lõpus, Kihelkonna mnt 2 kortermaja hoovis, Mooni tänava ja Marientali tee ristis,  Smuuli 5 ja Smuuli 7 kortermajade juures ning Uue tn parklas. 1. novembrist viiakse ära EPR-i pakendikonteinerid, mis asuvad Rehe tänaval vana sauna kõrval, Aia 66a kortermaja hoovis, Jyski ees,  Maxima taga, Selveri parklas, Torni tänava parklas ja Espaki parklas.

Uue pakendikogumise teenusega liitumiseks tähtaega ei ole ja seda saab teha igal ajal aadressil www.tvo.ee/saaremaa või meiliaadressil info@pakendiringlus.ee. Teenuse kasutamise soovist võib teada anda ka vallavalitsuse jäätmete peaspetsialistile (Tallinna 10, Kuressaare, ruum 121 või tel 52 47 636).

Katrin Koppel, jäätmete peaspetsialist

 

Print Friendly, PDF & Email