Kihelkonna kiriku orel saab taas hääled sisse

Kihelkonna kiriku ligemale poolteist aastat vaikinud ajalooline Steini orel on saanud korrastatud sisu ja 30. septembril õnnistab restaureeritud instrumendi sisse piiskop Joel Luhamets.

89 000 eurot maksma läinud remondi tegi ära orelimeister Olev Kents, lisaks on oreli esikülje alaosa ja mängupuldi välisviimistluse kohendamiseks kulutatud sel suvel 1560 eurot, tööd teostasid Mirjam Averin ja Eva Mölder. Kirikuõpetaja Rene Reinsoo ütles Saarte Häälele, et oreli välimine osa nõuaks ehk veel kõpitsemist, kuid kirikus on vaja teha muid palju pakilisemaid töid.

Oreli restaureerimise ühing loodi juba üle kahekümne aasta tagasi, 1996, mil asuti raha koguma ja töid planeerima. Oreliekspert Göran Grahn Stockholmist koostas tegevuskava ja tõi ka välja, et enne tuleb kirikule korralik katus peale saada ja teha ära sisetööd.

“Nüüd on pühakojal uus katus juba aastaid peal, mõni katusekivi vajaks isegi juba kohendamist ja ka kirik on seest palju kaunimaks saanud,” lausus Reinsoo.

2007 sõlmiti leping oreli dokumentatsiooni koostamiseks, mida rahastasid toetajad Saksamaalt Saksa-Balti sõprusringkonnast Baden-Württembergist eesotsas Peter Heinicheniga. Töödega tegeles koostöös kolm erinevat oreliehitus- ja restaureerimisorganisatsiooni: Eesti poolelt Alexander Eckerti firma Tallinnast ja Toomas Mäeväli Kuusalust ning Alvis Melbardis Lätist.

Veel kümme aastat hiljem, 2017. aasta kevadel jõuti lõpuks instrumendi reaalse restaureerimiseni. Täna on Reinsoo sõnul asi nii kaugel, et orelimeister Kents sätib veel viimaseid vilesid paika ja viimistlemist-putitamist jätkub ilmselt kuni tööde vastuvõtmiseni.

Kihelkonna kirik kannab peaingel Miikaeli nime ning mihklipäev on seega ka kiriku nimepäev. 30. septembril kell 11 tuleb restaureeritud orelit sisse õnnistama ja jutlustama piiskop Joel Luhamets. Laulavad Kihelkonna ja Lümanda segakoor, koguduse ansambel Collecta ja naiskoor. Solistina astub üles Kihelkonnal kasvanud Triin-Eliis Süld, kes õpib laulmist muusikaakadeemias. Korrastatud oreli kauneid helisid ja võimalusi jagavad kuulatajatega Kristel Aer ja Göran Grahn.

Print Friendly, PDF & Email