Ukulele asub Saaremaad vallutama (2)

KARIN PULK ütleb, et seni on Lümanda koolis pakutud pillimänguvõimalust peamiselt esimese kooliastme õpilastele, kasutades Orffi pille ja väikekandleid.
Foto: MAANUS MASING

Kaugel Vaikses ookeanis asuvate Hawaii saarte populaarne keelpill ukulele on asunud Saaremaad vallutama, sest üha rohkem on tekkimas huvilisi, kes tahavad seda mängima õppida.

Kui varem küsis Saaremaa ühisgümnaasium vallalt 1425 eurot täiendavat huvihariduse toetust, et soetada 15 ukulelet ja panna kooli 100. sünnipäevaks kokku ukuleleansambel, siis nüüd tahab ka Lümanda põhikool osta 1395 euro eest huviringi tegemiseks 10 ukulelet, mille juurde kuuluvad komplektis häälestaja ja pillikott.

Eestis üha suuremat populaarsust koguva väikese neljakeelelise instrumendi maaletooja, Kullo huvikeskuse õpetaja ja Eesti Ukuleleorkestri juhendaja Joosep Sang on arengute üle rõõmus. 

“Olen selle ise käivitanud ja see on viimase viie aasta teema, varem ei ole see pill siin levinud,” tõdes ta.

“Ukulele pakub igas vanuses mängijale musitseerimislusti ja rahuldustunnet. Ta on võrdlemisi lihtne pill esimeste sammude astumiseks, sest esimesed võtted ja käigud ning lood saab kiiresti selgeks. See tekitab harrastajates sellise saavutamise rõõmu, kui saadakse aru, et midagi juba osatakse. Pilli ulatus alumisest ülemise noodini on suhteliselt väike ja tuleb natuke kombineerida, aga saab kõik lood ära mängida.”

Lihtsal ukulelel saab lood kiiresti selgeks. Foto: GEARANK.COM

Ukulele pedagoogilisest väärtusest on mitmel pool maailmas ammu aru saadud ja paljudes riikides on see käibel kooli- või isegi lasteaiapillina. Reedel tulebki Joosep Sang Saaremaa ühisgümnaasiumisse õpetajaid mängima õpetama, et need siis omakorda lapsi õpetaksid. “Esimesed oskused saavad nad selgeks ja algkapitali kätte, millest edasi minna. Kuna lapsed seda hirmsasti armastavad, siis loodavad õpetajad seda kasutada mingil määral ka õppetöös,” rääkis ta.

SÜG-is nähakse instrumendi harjutajatena tänavu kuni 30 õpilast, igal järgneval aastal lisanduks neile 10–20 uut õpilast. Kokku võiks pillide ostust võita lähiaastatel sada last. Lisaks on kooliperel juubeli puhul soov pakkuda õpilastele midagi täiesti uut ja meeldejäävat ning ühe ideena nähakse juubelipidustustel just õpilaste ukuleleorkestri esinemist.

“Tegemist on algajate ansambliga, mida juhendavad kooli oma muusikaõpetajad. Kui õnnestub pillid hankida, siis on plaan üles astuda kooli sajanda sünnipäeva puhul järgmise aasta jaanuaris 2019,” rääkis taotlusele allakirjutanud SÜG-i keskkonnahariduskeskuse juhataja Anne Teigamägi. “Ukuleled on huvitava kõlaga, akordid kergesti omandatavad ning tulemus kiiresti käes. See annab õpilastele edutunde, tõstab nende emotsionaalsust ning on heaks vahelduseks plokkflöödi, kandle- ja kitarrimängule. Pill on väike ja mitte väga kallis.”

Lümanda kooli muusikaõpetaja Karin Pulk ütles, et ukuleled pakuvad õpilastele lisavõimaluse pilliõppes, et arendada laste muusikalisi võimeid, tekitada lisahuvi muusika ja musitseerimise vastu, ning mitmekesistab muusikaringi tegevust.

“Siiani oleme saanud koolis pakkuda pillimänguvõimalust peamiselt esimese kooliastme õpilastele, kasutades Orffi pille ja väikekandleid. Nüüdseks on ka vanematel õpilastel tekkinud huvi ja soov mängida pilli, mis ei oleks väga raske ja millel saaks end ka ise saata,” lausus ta.

Print Friendly, PDF & Email