Jaano Vink soovib Muhusse ehitada neli korterelamut (8)

JAANO VINK juhtis aastaid ehitusettevõtet Nordecon. Fotol Kose–Aruvalla teelõigu pidulik avamine 2013. aastal.
Foto: TOOMAS HUIK /POSTIMEES

Muhu vallavolikogu algatab neljapäeval detailplaneeringu, millega tippjuht Jaano Vink soovib rajada Liiva külasse kuni neli kahekordset kortermaja.

Muhulane Jaano Vink, kes igapäevast leiba teenib laevaehitusettevõtte Baltic Workboats juhatuse liikmena, ütles, et planeeringuprotsess näitab, kas kortermajade ehitamise plaan on mõttekas ja kas majad sinna ka sobivad.

Hoonete ehitamiseks mõeldud 0,58 ha suuruse Aasa kinnistu ostis arendaja maa-ameti oksjonilt ja see asub keset Liiva küla – koolimaja, vallamaja ja Liiva kaupluse vahelise kolmnurga keskel. Sellises mahus uute korterite ehitamist pole Eesti iseseisvuse ajal ette näidata ühelgi teisel Saare maakonna maa-asulal.

Detailplaneering näeb küll ette kuni nelja korterelamu (kokku 32 korterit) ehitamist, kuid mahud ei kajasta arendaja konkreetseid äriplaane. “Siin on lähtutud sellest, palju valla üldplaneering võimaldab sellele kinnistule maksimaalselt ehitada,” selgitas arendaja, kelle sõnul tuleb arvestada ka ümbritsevate elanike ja omavalitsuse soovide ja mõtetega. “Selge on see, et midagi väga suurt ja uhket polegi võimalik ehitada.”

Jaano Vingi sõnul on Muhu äge omavalitsus, kus elavad kihvtid inimesed. Viimased aastad näitavad, et Muhusse tahetakse tagasi pöörduda ja siia tuleb ka täiesti uut rahvast, kes saare elukeskkonda väärtuslikuks peavad. Liiva küla on viimastel aastatel tõestanud ennast päris vahva tõmbekeskusena. Valla lasteaias avatud uus rühm annab kinnitust, et tagasi pöördub ka rohkem noori, kes Muhusse pidama jäävad.

Selliste positiivsete arengute juures on Vingi sõnul mõistlik kolm-neli sammu ette mõelda ja luua platvorm olukorraks, kui nõudlus elamispinna järele kasvab. Sõltuvalt elu ja majanduse arengust vallas võib kõne alla tulla nii korterite müük kui ka üürimine. “Saab teha nii ühte kui ka teist ja ma ei välistaks kumbagi varianti,” sõnas Vink.

Üks sihtgrupp noorte kõrval võiks olla näiteks Tallinnast kodusaarele naasvad pensioniealised. “Müün Tallinnas suhteliselt korraliku raha eest oma suure korteri maha ja tulen tunduvalt meeldivamasse keskkonda vanaduspõlve pidama,” rääkis Jaano Vink. “Või noored, kes on endale välja mõelnud sobiva töö ja soovivad leida pidepunkti Muhus.”

“Olen läbi elu olnud Muhu patrioot ja nüüd juba üksjagu aastaid Muhu elanik ka selles osas, et kenasti sisse kirjutatud ja nii mõtte kui ka südamega püüdnud Muhu asjadele kaasa elada,” lisas Vink.

Jaano Vingi verivärskete elamuehitusplaanide kõrval saab lähitulevikus teoks Muhu valla aastaid päevakorral püsinud plaan renoveerida endine Liiva hooldekodu täielikult korterelamuks. Muhu vallavanema Raido Liitmäe sõnul tekib osaliselt hooldekodu käsutuses olnud kortermaja renoveerimise järel valda juurde kaheksa üürikorterit. Ühtlasi remonditakse ka juba praegu valla üürnike käes olevad korterid. Valla kortermaja renoveerimine saab ühele poole järgmise aasta oktoobris. Huvi valla korterite üürimise vastu on tuntud juba mitu aastat, kuid vallal ei ole Liitmäe sõnul soovi jagada laskmata karu nahka.

Raido Liitmäe ei välistanud ka varianti, et osa Muhumaa eakaid kolib oma ajaloolistest taluhoonetest välja ja ostab või üürib eluaseme korterelamus. “See tendents on juba praegu, et eakamad, kes veel hooldekodusse minna ei taha, tahavad tulla Liivale lähemale, kus kõik teenused on käe-jala juures,” rääkis vallavanem.

 

Print Friendly, PDF & Email