Vältimaks viimsepäevakohut on Ränioru superrikastel põgenemisplaan valmis

Räniorg.

Uudisteagentuur Bloomberg kirjutab, et viimasel ajal on jõukad ameeriklased miskipärast märkimisväärselt suurendanud investeeringuid Uus-Meremaa kinnisvarasse. Asi on läinud isegi nii kaugele, et Okeaania edelaosas asuv saareriigi parlament kavandab seaduse kehtestamist, mis keelaks välismaalastel kinnisvara omandamise.

Bloombergi ajakirjanike väitel on Ränioru rikkurite koosviibimistel viimastel aastatel üsna sageli räägitud peagi saabuvast maailmalõpust. Nüüd on aga sõnadelt mindud tegudele.

Nimelt toimetati Ameerika Ühendriikide Texase osariigist mõned kuud tagasi teisele poole Vaikset ookeani asuvale Uus-Meremaa rannikule kaks 150-tonnist punkrit. Uus-Meremaal kaevati need aga sügavale maa alla.

Bloombergile teadaolevatel andmetel ostsid punkrid seitse Ränioru jõukat ärimeest. Müüjaks oli pommivarjendeid ja punkreid tootev Texase kompanii Rising S Co. Nimetatud kompanii toimetas ärimeeste palvel need ka Uus-Meremaale. Kõigest sellest rääkis ajakirjanikele kompanii peadirektor Gary Lynch.

PÕGENEMISTEE: Võimaliku üleilmse kriisi puhkemise korral on Ameerika Ühendriikide lääneranniku mitmetel jõukatel ärimeestel välja töötatud plaan – koos lähedaste ja sõpradega tuleb kiiremas korras siirduda turvalisse paika, näiteks lõunapoolkera saareriiki Uus-Meremaale. Paraku kahtlevad paljud, kas seegi neid enam katastroofist päästaks. Foto: Bloomberg.com

Võimalikud ohud

Läheneva apokalüpsise ehk maailmalõpu peamised tundemärgid olevat järgmised: üha suurenev tuumasõja puhkemise oht; suur risk, et peagi puhkeb mõne ravimatu haiguse pandeemia; pole välistatud ka rahvahulkade ülestõus maailma kõige rikkamate inimeste vastu, kes moodustavad meie planeedi elanikkonnast kõigest vaid ühe protsendi.

Kui on suur tõenäosus, et kasvõi üks eelloetletud ohtudest võib reaalselt teoks saada, on jõukad kalifornialased kohe valmis hüppama oma eralennukitesse, et Põhja-Ameerika tolm õigel ajal jalgelt pühkida ja teisel pool planeeti sügavale maa alla varjuda.

“Uus-Meremaa on rahumeelne riik ja sealne valitsus pole kellegi vaenlane. Seepärast polegi see riik näiteks suurriikide tuumarakettide sihtmärk. Seda piirkonda ei ohusta sõda. See on paik, kust rikkad inimesed soovivad leida turvatunnet ja varjupaika,” ütles Lynch Bloombergi ajakirjanikele intervjuus, mille ta andis kompanii Dallases asuvas peakorteris.

Tõepoolest, lõunapoolkeral asuv Uus-Meremaa on muust maailmast üpriski eraldatud. Tema lähim naaber Austraalia jääb ligi 4000 kilomeetri kaugusele. Riigis elab 4,8 miljonit inimest ja umbes kuus korda rohkem lambaid, kirjutab Ameerika uudisteagentuur.

Veel on Uus-Meremaa tuntud kauni ja puutumatu looduse poolest. Seal valitsevad vaoshoitud ja targad poliitikud, kes sõidavad hommikuti tööle jalgrattaga. Lisaks on elamispinna keskmine hind Uus-Meremaal üle kahe korra madalam kui näiteks USA läänerannikul San Franciscos.

Atraktiivne paik

Kõik see muudabki Uus-Meremaa atraktiivseks mitte ainult nende jaoks, kes pelgavad apokalüpsist või düstoopia teket, jätkab Bloomberg, vaid ka paljudele tehnoloogia valdkonnas tegutsevatele ärimeestele, kes otsivad sobivat kohta oma idufirmadele.

“Kaugel asuv Uus-Meremaa on köitnud Ränioru ettevõtjaid eelkõige seepärast, et see ei sarnane kõige vähematki Ränioruga,” ütles Ameerika biotehnikainsener Reggie Luedtke, kes programmi Sir Edmund Hillary Fellowship raames siirdus Uus-Meremaale möödunud aasta oktoobris. Nimetatud programmi eestvedaja on Uus-Meremaa ja selle eesmärk on meelitada riiki novaatorlikku tehnoloogiat.

Californiast pärit 37-aastane teadlane lisas ka, et California inimesed küsisid talt, kas ta äkki ei sõida Uus-Meremaale seepärast, et päästa oma nahk võimaliku maailmalõpu korral. “Just seetõttu ongi see riik saanud nüüd tuntuks paigana, kust suurema globaalse katastroofi puhkemise korral varjupaika leida,” arvas Luedtke.

Bloomberg kirjutab, et säärane veider kuulsus on muutnud Uus-Meremaa isoleerituse, mida veel mõni aasta tagasi peeti suureks takistuseks sealse majanduse edendamisele, hoopiski selle riigi suurimaks varanduseks. Nimelt võimaldab Uus-Meremaa valitsus välismaalastel osta endale alalise elamisõiguse nn investeerimisviisaga.

Jõukad ameeriklased ongi juba tormanud seda võimalust ära kasutama ja on hakanud kulutama raha Uus-Meremaal luksuslike villade ostmise peale. Investeerimisviisa saavad kõik need välismaalased, kes on kolme aasta jooksul kulutanud Uus-Meremaal vähemalt 6,7 miljonit dollarit.

Ainuüksi 2017. aastal kasutas seda võimalust 17 väga jõukat USA kodanikku. Uudisteagentuur Bloomberg rõhutab, et see leidis aset kohe pärast Donald Trumpi valimisvõitu ja ametisse asumist.

Tänavu on aga üle kümne ameeriklase (kes kõik on pärit USA läänerannikult) omandanud kinnisvara väärtusega vähemalt miljon dollarit Uus-Meremaa lõunaosas asuvas Queenstowni regioonis. Sellest rääkis ajakirjanikele rahvusvahelise oksjonifirma Sotheby’s kohalik juht kinnisvara küsimustes Mark Harris.

Muutis ettevaatlikuks

Selle aasta augustis muutis välismaise rahavoo järsk suurenemine riigi kinnisvaraturul Uus-Meremaa poliitikud aga ettevaatlikuks ja nad otsustasid majade müügi võõrriikide kodanikele hoopiski keelata. Tõsi, see mõnevõrra äärmuslik otsus jõustub alles mõne kuu pärast.

Õieti tekitas Uus-Meremaa elanikes suurt pahameelt Ameerika miljardäri ja veebipõhise rahvusvahelise maksesüsteemi PayPali ühe asutaja Peter Thieli juhtum. Nimelt sai Thiel Uus-Meremaale investeerimise eest kodakondsuse ja seda vaatamata asjaolule, et oli riigis viibinud kõigest 12 päeva.

Paljud uusmeremaalased hakkasid rääkima, et säärase elamisõigusega kauplemise tagajärjel müüb valitsus riigi lõppude lõpuks välismaalastele. Miljardär Thiel ostis Wanaka linnas luksusliku villa, mis maksis 13,8 miljonit dollarit.

“Kui te soovite maailma lõpu puhuks omada varuplaani, siis on loogiline, et te valite kõige kaugema ja kõige ohutuma keskkonnaga koha,” tsiteerib uudisteagentuur Bloomberg Uus-Meremaa endist peaministrit John Key´d. “Google näitab teile, et just Uus-Meremaa ongi säärane paik. See maa on tuntud kui viimane peatuspaik enne Antarktikasse jõudmist. Ma tean mitmeid inimesi, kes on rääkinud, et kui maailm hakkab liikuma põrgu poole, sooviksid nad endale osta kinnisvara Uus-Meremaal.”

Kas petlik illusioon?

Bloombergi ajakirjanikud märgivad, et kolmel viimasel Räniorus toimunud jõukate inimeste peoõhtul olevat kohal-
olijad aktiivselt arutanud Uus-Meremaale kolimise teemat. See peaks aset leidma juhul, kui algavad globaalse mas-
taabiga tõsised probleemid.

Selles kontekstis olevat üks algaja ettevõtja pajatanud oma põgenemisplaanist. Mehe San Francisco majas olevat valmis pandud kott relvadega. See on kinnitatud mootorratta külge. Ärimehe sõnul võimaldab kaherattaline sõiduriist jõuda tal kähku ja liiklusummikutesse takerdumata oma eralennuki juurde.

Relvi olevat tal aga vaja selleks, et kaitsta end nn zombide eest, kes võivad tema põgenemist takistada. Kriisi puhkemise korral on ärimehel vaja kiiresti jõuda Nevadas asuvale lennuväljale, kus tema lennuk seisab. Sealt võetaksegi suund otse Uus-Meremaale.

2016. aastal ütles investeerimisfondi Y Combinator president Sam Altman ajakirjale The New Yorker, et pandeemia puhkemise korral kavatseb ta koos Peter Thieliga pageda Uus-Meremaale. Tõsi, hiljem on ta oma sõnadest taganenud, väites, et tegi lihtsalt nalja. “Maailm on praegu sedavõrd seotud, et kui kusagil leiab aset mõni katastroof, oleme me kõik väga nutuses seisus. Ma ei arva, et kuskil meie planeedil leidub koht, kus tõelises kriisiolukorras oleks võimalik turvaliselt elada,” lausus Altman.

Samas lisas ta, et kõige ohtlikum kogu tsivilisatsioonile on tema arvates bioloogiline relv, mille hävitusjõudu inimesed miskipärast õieti ei hooma ja mida nad seetõttu väga ei karda. Seepärast olevat ka temal valmis pandud reisikott relvade, antibiootikumide, patareide, vee, gaasimaski ja sooja tekiga.


MIS SEE ON?

Räniorg (inglise keeles Silicon Valley) – Ameerika Ühendriikide läänerannikul California osariigis San Francisco lahe lõunakaldal asuv piirkond. Hõlmab Santa Clara oru ja San Francisco poolsaare lõunaosa. Mitteametlik keskus on San Jose.
Nime võttis 1971. aastal kasutusele ajakirjanik Don C. Hoefler, iseloomustamaks sinna tekkinud tehnoloogiaettevõtete suurt hulka. Nime ajendiks oli pooljuhtides ja arvutites laialdaselt kasutatav räni. Piirkond hakkas arenema juba 1951. aastal, kui Stanfordi ülikooli juurde rajati teaduspark.
Tuntumatest infotehnoloogiaettevõtetest asuvad seal Adobe Systems, Apple, eBay, Google, Hewlett-Packard, Intel, Xerox ja Yahoo!

Allikas: Wikipedia

Print Friendly, PDF & Email