Lühitööst võib saada päristöö (3)

HOOAJATÖÖ: Teenindus on üks sektor, mis vajab suvel palju lisatööjõudu. Pildile on jäänud ooperipäevade kohvikus ametis olnud Lisett Nurja (esiplaanil vasakult), Lotta Meet ja Anna Lee Schiff.
Foto: MAANUS MASING

Pole saladus, et Saaremaa tööturul on kevaditi töökohtade üleküllus. Paraku peavad tööandjad tunnistama, et hooajalistele töökohtadele on inimesi leida aina raskem. Töötukassast öeldakse aga, et hooajatöö pole alati kehv variant, sest sellest võib alguse saada ka pikem töösuhe.

“See on ju teada, mis on tänapäeva tööturul põhiprobleem – tööjõupuudus,” ütleb töötukassa Saaremaa osakonna juhataja Ave Reimaa-Lepik, viidates, et töötajaid otsitakse alati ja neist on alati ka puudus. Mõnel perioodil aastas on see puudus veidi suurem.

Tema sõnul on tööpakkumiste arvu hindamise puhul olemas üks majasisene näitaja – tööpakkumiste stend. Tööpakkumisi on tõesti palju, kui teenindussaalis asuval stendil enam vabu kohti ei ole. Viimasel ajal ongi see enamasti nii.

Saaremaal on tööturu hooajalisus juba aastaid välja joonistunud. Tipphetked on loomulikult kevaditi, kui otsitakse inimesi suvistele töökohtadele. Madalpunkt on jällegi aasta lõpus. Hooajalisi töötajaid on aga iga aastaga aina keerulisem leida. “Seda tööandjad kinnitavad tõesti,” nendib töötukassa Saaremaa osakonna tööandjate konsultant Triinu Lillepärg.

Vaadates viimaste aastate andmeid, on näha, et 2017. aasta lõppes 60 vaba töökohaga ning jaanuaris 2018 oli vabu töökohti juba 110. Mai lõpus oli aga saadaval 209 töökohta. Suvekuudel töökohtade arv langeb, kuid püsib siiski keskmisest kõrgemal ning sügisel läheb taas langustrendi kuni aasta alguseni.

Lillepärg meenutab, et eriline oli 2017. aasta, kui tööpakkumiste arv püsis suur ning eriti suur oli see kevadel. Põhjuseks see, et hooajatöödele ei leitud sageli töötajaid ning tööandjad panid korduskuulutusi. Iga korratud kuulutus läheb aga statistikas kirja ühe ühikuna. Tänavune suvi oli pisut teistsugune – 2017. ja 2018. a võrdluses on näha, et ka augusti seisuga jääb 2018 eelmisest aastast maha 70 tööpakkumisega.

Hooajatööd on peamiselt turismiga seotud teenindussektoris, kuid ka näiteks ehituses ja põllumajanduses. Hooajast sõltumata on lühiajalisi tööpakkumisi ka tootmises, kus tootmismahud aeg-ajalt suurenevad.

Ave Reimaa-Lepik ja Triinu Lillepärg nendivad, et põhjuseid, miks on hooajatöödele raske inimesi leida, on mitmeid. Paljud arvavad, et tegemist on töödega, mis ei paku piisavalt arenemisvõimalusi.

Teise asjaoluna toob Reimaa-Lepik välja, et inimesed ei soovi ennast nii lühikeseks ajaks siduda ning ei ole nõus tänapäevaste erinevate töölepingu vormidega. “Inimene on konservatiivne,” tõdeb ta. Tahetakse ikkagi tähtajatuid ja pikaajalisemaid lepinguid. Hooajatöödes nähakse vaid ajutist lahendust ja ebakindlust. Inimene pigem ei lähe üldse tööle, kui läheb kuuks ajaks.

Triinu Lillepärg ütleb, et nemad soovitavad küll inimestel hooajalistest töökohtadest kinni võtta. “Väga paljudel juhtudel on hooajalisest või lühiajalisest tööst saanud pikaajaline töösuhe,” märgib ta. Samamoodi on ka muide vabatahtliku tööga, kus abistamisest on saanud päristöö.

Tööturul on samas olemas grupp inimesi, kes vaid hooajatöödel hea meelega käivadki ja on oma elukorralduse just nii sättinud, et võtta justkui väiksemaid tööampse. “Mõni inimene on ühele ettevõttele väga lojaalne ning asubki aprillis tööle ja töötab kuni oktoobrini,” räägib Lillepärg, milliseid lahendusi on inimesed enda jaoks tööturul leidnud.

Ave-Reimaa Lepik toonitab ka, et nii tööandjal kui ka töötajal tasub olla paindlik. Töötaja puhul tasub näiteks alati mõelda, et kas palk on alati kõige olulisem motivaator. Ehk on selleks hoopiski head töötingimused, kollektiiv, erinevad lisavõimalused või on inimese jaoks oluline, et töö oleks huvitav. Tööandjal tasuks vaadata, kas ta saab pakkuda mõnda töötegemisele kaasa aitavat võimalust. Olgu selleks siis kasvõi transport tööle ja tagasi.

Töötukassa soovitab, et tööandjatel, kes otsivad oma meeskonda inimesi, tasub kindlasti külastada töötukassa portaali ja sisestada oma tööpakkumine. Töötukassa töövahenduskeskkond analüüsib tööpakkumist ja andmebaasis olevaid tööotsijaid ning edastab tööpakkujale sobivad tööotsijad. Nii on võimalik töötajaid leida väga kiiresti.

Print Friendly, PDF & Email