Vallal tuleb kinni maksta veel üks kulukas üritus (24)

Saaremaa vallajuhid panid ennast kesksuvel Sõrves toimunud kalurite päeva ootamatuid kulusid kinni makstes kahvlisse, sest nüüd on võimatu ära öelda sarnasele taotlusele saare teisest otsast.

“Eelmised aastad oleme eelarvega välja tulnud ja seda lootsime ka tänavu, kuid kõik ei läinud nii hästi ning kontsert jäi miinusesse,” tõdes Tornimäe rahvamaja juhataja Krista Riik. Jutt käib 25. augustil Kahutsi maalinnal toimunud Revalsi, Liis Lemsalu ja Musta Hundi kontserdist.

Varem on Pöide vallavalitsus samas paigas korraldanud kolm Metsatöllu kontserti, mida saatis alati korralik publikumenu. Väidetavalt käis igal aastal kontserdil tuhatkond inimest, mis tähendas iga kord umbes 10 000-eurost piletitulu. Ka sel korral tellis rahvamaja 1000 käepaela.

Revalsi, Lemsalu ja Musta Hundi kontserti võib selle kõrval nimetada tõeliseks läbikukkumiseks, sest 15- ja 12-eurose piletihinna juures teeniti tulu vaid ligi 2600 eurot. See tähendab umbes 150 piletiga külastajat. Lisandus 430 eurot müügikohtade maksust. Juba varem on Riigil tulude poolel kirjas 7000 eurot vallaeelarvest ehk kokku sai plusspoolele märkida 10 000 eurot.

Kuid eelarve klappima saamiseks on Krista Riigil vaja juurde veel 7000 eurot. Poolteist tuhat on tema sõnul võimalik leida rahvamaja eelarvest, miinuse lõplikuks katmiseks küsib ta vallalt juurde 5500 eurot.

Analoogse rahataotluse esitas juulikuus Saaremaa vallavalitsusele Saarte traallaevade omanike ühing, kelle Mõntus korraldatud kalurite päev jäi ligi 10 000 euroga miinusesse. Toivo Pära, Arne Salongi ja Mihkel Undresti juhitavale MTÜ-le andis vallavalitsus kuu aega tagasi 3000 eurot toetust ja lisaks tasus 6500 euro ulatuses esitatud arve. Suur osa sellest oli ansambli Meie Mees honorar.

Volikogu liikme Mart Maastiku nõudmisel lasi vallavalitsus MTÜ-l esitada Mõntu ürituse täpsustatud kulueelarve, kuid selle sisu avalikkus enne viite aastat ei näe. Nimelt kattis vallavalitsus traallaevade ühingu aruande ärisaladuse kaitse ettekäändel viieks aastaks saladuselooriga.

“Aruandes on välja toodud ürituse kogueelarve – vallapoolne toetus on sellest vaid üks osa,” põhjendas valla meedia peaspetsialist Kristiina Maripuu. Kui suur või väike osa, jättis ta täpsustamata.

Alles eelmisel nädalal ütles vallavalitsuse kultuuri- ja spordiosakonna juhataja Mihkel Tamm Saarte Hääles, et vald ei peaks jagama seltsidele ja rahvamajadele raha iga jaanitule või muinastulede öö kontserdi korraldamiseks. “Väga mitmed MTÜ-d ja seltsid saavad toetusi väga kummalisteks asjadeks, oma mingisuguste pidude pidamiseks,” nentis Tamm. Põhiliselt taunis ta saja euro kaupa ürituste toetamist.

Erinevalt kesksuvisest Sõrve üritusest on idasaarlaste kontserdi kulud-tulud üksipulgi lahti kirjutatud ja vallavalitsuse dokumendiregistris kõigile nähtavad. Suurim summa läks lava ja valguse peale – 7200 eurot, Lemsalu ja Revalsi honorar oli 5400 eurot ja Must Hunt küsis 2400 eurot. Ülejäänud 2000 eurot jagunes pisematele kuluartiklitele.

Miks Kahutsi kontsert ebaõnnestus? Krista Riik tõdeb oma kirjas vallavalitsusele, et kontsert lükkus sel aastal nädala võrra hilisemale ajale ja kattus teiste üritustega.

“Kokkulepped ansamblitega on tehtud aasta lõpus ja kuupäeva kinnitamiseks soovitakse pool esinemistasust ette. Kuna oli uue Saaremaa valla alustamine ja eelarve vastu võtmata, siis meil see ei õnnestunud, kuid siiski otsustasime traditsiooni jätkata ja uued kokkulepped sõlmisime juunikuu algul,” osutas Krista Riik.

Abivallavanem Helle Kahm ütles Saarte Häälele, et Tornimäe rahvamaja taotlust arutatakse valitsuse järgmise nädala nõupidamisel.

Alver Kivi, Andres Sepp

Print Friendly, PDF & Email