Saarlased vaktsineerivad usinalt papilloomiviiruse vastu

Saare maakonnas on emakakaelavähki põhjustava papilloomiviiruse ehk HPV vastu vaktsineeritud üle poole 12–14-aastastest tütarlastest.

“See, et Saaremaal on esimese poolaastaga vaktsineeritud juba üle poole sihtrühmast (51,4% – toim), on terviseameti hinnangul väga tubli tulemus, mis näitab lastevanemate mõistvat suhtumist ja valmisolekut tasuta vaktsineerimisvõimaluse kasutamiseks,” ütles terviseameti kommunikatsiooninõunik Iris Saluri. “Kindlasti pole vähetähtis ka kooli tervishoiutöötajate tubli töö.”

Terviseameti hinnangul on tänavu alanud 12–14-aastaste tütarlaste vaktsineerimine papilloomiviiruse vastu kulgenud ootuspäraselt. Võimalust saada viirusevastane kaitse on Eestis esimesel poolaastal kasutanud üle 10 000 tütarlapse ehk 46,6 protsenti kogu sihtrühma tüdrukutest. Juba 14-aastastest ehk 2003. aastal sündinutest on vaktsineeritud 62,6 protsenti.

Terviseameti andmeil on kõige suurem vaktsineeritute osakaal Ida-Virumaal – seal on 1. doosiga kaitsepoogitud 80,7% sihtrühmast. Samas Hiiumaa 12–14-aastaste tüdrukute seas on see näitaja kõigest 23,7% ja Põlvamaal 28%.

Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist ning selle viivad läbi koolide tervishoiutöötajad. Vaktsineerimiseks peab olema lapsevanema nõusolek.

HPV on inimeselt inimesele leviv viirus, millega nakatub elu jooksul ligi 80% inimestest. Ohtlikumad HPV-tüved põhjustavad erinevate uuringute andmetel 85–100% emakakaelavähkidest. Eestis on haigestumus ja suremus emakakaelavähki üks kõrgemaid Euroopas.

Print Friendly, PDF & Email