Pöide Maarja kirik öösel valgustatud

Pöide Maarja kirik. Vaade täiskuuga.
Kalmer Saar

Kuressaare, Orissaare või Tornimäe poolt lähenejale paistab Pöide Maarja kirik juba kaugelt. Ümbritsev lage maastik puuderühmadesse peituvate madalate taluhoonetega ja Oti mõis seda ümbritseva pargiga ei suuda võistelda Saaremaa suurima kiriku kui võimsa, majesteetliku maamärgiga.

Nii on see valgel ajal. Alates augustikuust on Pöide kirik valgustatud ka pimedal ajal. See on väikesearvulisele kogudusele, kes tegutseb nagu üksmeelne pere, suureks rõõmuks. Otsija leiab siia tee nii pimeduses kui ka päikesepaistel.

Valgustatud kirik kergendab sumedatel sügisõhtutel kirikus toimuvate kontsertide ja samuti jõuluõhtu jumalateenistuse (millest võtab tavaliselt osa 100–200 inimest) korraldamist. Lisaks on öine välisvalgustus oluline ka selle poolest, et kirikukompleks muutub turvalisemaks – ümbritseva kolme küla (Levala, Oti, Pöide) piirkonnas, nagu maal mujalgi, puudub tänavavalgustus.

Kiriku territooriumil asub Pöide terviserada, mida kasutavad ketasgolfi mängijad, jooksjad, suusatajad jt spordiharrastajad igal aastaajal. Välisvalgustus teeb nii tervisesportlastele kui ka kõikidele teistele õhtusel ajal väljas viibijatele liikumise lihtsamaks, annab orientiiri.

Kahe prožektoriga välisvalgustus on taas üks samm Pöide Maarja kiriku renoveerimise ja kordaseadmise pikal teel. Välisvalguse projekti rahastas kohaliku omaalgatuse programm, kuid kogudus soovib ka nimeliselt tänada kaht inimest, kes otseselt selle elluviimisele kaasa aitasid. Need on Toomas Rihvk ja Mai Meriste. Lisaks kindlasti veel paljud kaugelt ja ligidalt, kes sellele pühakojale oma abi ja toetust pole keelanud.

Järgnevalt ootavad konserveerimist ja kokkumonteerimist Pöide kirikule annetatud kroonlühter ja seinavalgustid, ent sisevalguse eelduseks on elektritööd, millega tegelemine juba toimub ja jätkub.

Anne Untera

Print Friendly, PDF & Email