Uus isikukood keeras eaka daami elu pea peale (4)

Saaremaalt pärit Õilme sattus bürokraatiakarusselli, kui rahvastikuregistri muudatus ja uus isikukood tema sünniaja novembrist oktoobrisse nihutas, kirjutas Postimees.

1930. aastal Saaremaal sündinud Õilme on oma sünnipäeva alati pidanud 21. novembril. Tänavu veebruaris oma aeguvaid dokumente uuendama minnes selgus aga, et tema sünnikuupäev on hoopiski 21. oktoober. Uued dokumendid tehtigi uue kuupäeva ja uue isikukoodiga.

Õilme ja tema tütar hakkasid uurima, kust on riik säärase ajaloolise tõe jälile saanud. Tundub, et segaduste allikaks võib olla kirikuraamat, kus sünnikuu kohale on viletsa käekirjaga kirjutatud X, mitte XI.

Esialgu lohutati politsei- ja piirivalveametist, et eakas daam ei pea hakkama ise mööda riigiasutusi jooksma ja oma andmeid muutma. Tegelikult aga just nii läks.

Õilme ei saanud uue kaardiga ravimeid osta. Süsteem ei tundnud teda ära. Apteeker ütles, et saab aru küll, et tegu on sama prouaga, kuid teha polnud midagi. Infoportaalist E-tervis selgus, et naine on 87-aastaselt nagu uuesti sündinud. Tal puudub igasugune ajalugu, muu hulgas ka pensioniarvestus, haigekassa andmestik, näiteks ülevaade hambaravihüvitistest. Ka näitas portaal, et proual ei ole mingit kinnisvara. Ühistranspordis ei saanud ligi 50 aastat samas omavalitsuses elanud pensionär oma kaarti valideerida ning ei toiminud uus ID-kaart ka pangas.

Rahvastikuregistri pidaja on siseministeerium. Selle pressiesindaja Merje Klopets selgitas, rahvastikuregistrist on võimalik muudatuste kohta infot saada nii riigiasutustel kui ka eraettevõtetel. Samas on erinev see, kui sageli asutused neid muudatusi vaatavad ja arvesse võtavad. Nii võibki juhtuda, et muutunud isikukoodiga inimest ei tunta ära – asutus pole registrit vaadanud.

Print Friendly, PDF & Email