Kauplusautod küsivad vallalt toetust (6)

Saaremaal tegutsevad kauplusauto-ettevõtjad taotlevad vallalt toetust, et toidukaup oleks maapiirkondade eakatele hõlpsasti kättesaadav ka järgmisel aastal.

Sõrves ja Lääne-Saaremaal tegutsev Toomas Nurja küsib valla järgmise aasta eelarvest toetust 500 eurot kuus ning Kihelkonna ja Mustjala osavallas tegutsev Külakaubad OÜ 600 eurot kuus.

Toomas Nurja sõnul ostavad kauplusautost oma igapäevaseks eluks vajaliku inimesed, kes eelkõige tervislikel põhjusel ei saa külastada suuremates asulates olevaid poode.

”Minu kliendid on väga rahul ja õnnelikud, et nad saavad kodutrepil tasuda kaardimaksega ja tellida vajalikku kaupa,” rääkis Nurja. Ettevõtja sõnul üritab ta hinnataset hoida ligilähedasena COOP-i poodidega hindadega, kuigi iga asja puhul see mõistagi ei õnnestu.

”Osa kaupa pean ma ise võtma COOP-ist ega saa seda sama hinnaga müüa,” sõnas Nurja. A. Le Coqi ja Kalevi tooted näiteks tulevad aga tehasest ilma vahendajata ning need on riiulis üsna sarnase hinnaga.

Kihelkonna ja Mustjala osavallas tegutseva Külakaubad OÜ juht Dagmar Põld ütles, et valla toetuseta ei tule kauplusauto ots otsaga kokku. “Ega praegu ei jää ka midagi palgarahaks, aga tähtis on, et endal oleks tegevust ja hommikul kuskile minna,” lausus Põld. Kaupade hinna üritab kaupmees hoida võimalikult madala, sest kust pensionärgi raha võtab.

Ida-Saaremaal tegutsev Andrus Sunduk pole veel toetuse taotlust esitanud, kuid kavatseb seda teha. Sunduki hinnangul võib tasuta bussisõit kauplusautodelt mõne kliendi ära võtta, kuid vajadus lahvka järele ei kao.

“Leidub inimesi, kes ei liigu oma aiaväravast kaugemale ja neile on kauplus­auto väga vajalik teenus,” rääkis Sunduk.

Ka Toomas Nurja sõnul püsib kauplusauto klientuur suuresti eakate inimeste najal. Kui inimene saab vanemaks ja ei viitsi ega taha enam kaugel käia, saab temast reeglina rändkaupluse klient. Neile, kel puudub jaks peatusesse tulla, sõidab Nurja koduaeda, kus kaup aiakärusse lapitakse. Nurja sõnul on valla toetusest väga palju abi. “See loob kindlustunnet nii minu klientides kui ka minus,” sõnas ta.

Print Friendly, PDF & Email