Uus raamat Trumpist: USA riigipea soovis tappa al-Asadi ja anda tuumalöögi Põhja-Koreale (3)

KINDLAMEELNE: Ameerika Ühendriikide praegune president Donald Trump on püüdnud isegi oma kõige veidramaid ideid suisa jäärapäise kannatlikkusega ellu viia. Kõigest sellest kirjutab Ameerika kuulus ajakirjanik Bob Woodward oma peagi ilmuvas raamatus.
Theaustralian.com.au

75-aastane Bob Woodward on ajakirjanik ja ajalehe The Washington Post toimetuse kolleegiumi liige. Nüüd valmis tal sensatsiooniline raamat president Donald Trumpist pealkirjaga “Fear: Trump in the White House” (“Hirm: Trump Valges Majas”). Raamatu ametlik esitlus peaks aset leidma eeloleval teisipäeval, 11. septembril.

Ehkki kirjastus lubas raamatu sisu ranges saladuses hoida, lekisid mõned selles välja öeldud seisukohad siiski avalikkuse ette juba nädal enne ametlikku esitlust. Nimelt avaldas ajaleht The Washington Post selle nädala teisipäeval kõnealusest raamatust mõned katked.

Lugejale teadmiseks nii palju, et raamatu autor Bob Woodward on Ameerika Ühendriikides ja ka kogu maailmas üpriski tuntud isik. Nimelt sai ta 1972.–1974. aastal koos oma kolleegi Carl Bernsteiniga tuntuks tänu artikliteseeriale Watergate´i skandaalist. Nagu teada, tõi just see skandaal endaga kaasa vabariiklasest presidendi Richard Nixoni ennetähtaegse ametist lahkumise.

Palve, mis šokeeris isegi kindralit

Bob Woodwardi uuest raamatust saame lugeda, et juba kuu aega pärast Valgesse Majja tulekut palus Donald Trump ühte kõrgemat sõjaväelast, täpsemalt Ameerika Ühendriikide staabiülemate ühendkomitee ülemat kindral Joseph Dunfordi töötada välja detailne plaan preventiivse tuumalöögi andmiseks Põhja-Korea pihta.

Väidevalt olevat see palve kindralit väga üllatanud ja šokeerinud.

“Üks kuu pärast ametiaja algust esitas Trump Dunfordile palve anda Põhja-Korea pihta ennetav tuumalöök. See oli palve, mis mõjus šokeerivalt isegi kogenud ja palju näinud sõjaveteranile,” on Bob Woodwardi uues raamatus kirjutatud. 

Lisaks olevat Donald Trump kohe pärast ametisse astumist 2017. aasta jaanuaris osalenud USA rahvusliku julgeoleku nõukogu ühel istungil. Bob Woodward kirjutab, et seal ei olevat riigipea pidanud tähtsaks Ameerika Ühendriikide kohalolekut Korea poolsaarel. Sealhulgas ei pidanud ta vajalikuks ka luuretegevuse teostamist selles piirkonnas.

Teada on, et Korea poolsaarel toimuvate sündmuste hoolikas jälgimine võimaldab praegu Ameerika sõjaväelastel fikseerida raketi väljatulistamise nimetatud piirkonnas juba seitsme sekundi jooksul. Põhja-Koreast välja lastud rakett jõuab aga näiteks Alaskani 15 minutiga. See tähendab, et USA võimudel oleks piisavalt aega midagi ette võtta.

Bob Woodwardi andmetel olevat Valge Maja peremees rahvusliku julgeoleku nõukogu istungil esitanud küsimuse, miks USA üldse kulutab vahendeid luuretegevusele Korea poolsaarel. “Me teeme seda, et ära hoida kolmandat maailmasõda,” olevat talle vastanud Pentagoni juht James Mattis.

Woodward kirjutab, et pärast istungi lõppu olevat kaitseminister Mattis olnud väga ärritatud ja pahane. Oma lähematele tuttavatele ja kolleegidele olevat ta öelnud, et president Trump peab end ülal ja käitub kui algklasside õpilane. Ka hiljem on USA kaitseminister paaril korral presidenti nii iseloomustanud.

2017. aasta sügisel olevat aga Donald Trump Valge Maja administratsiooni ühele kõrgemale ametnikule Robert Porterile öelnud, et praegune olukord Põhja-Koreas on tegelikult kahe liidri omavaheline heitlus. “Liider liidri vastu. Inimene inimese vastu. Mina Kimi vastu,” rääkis Ameerika Ühendriikide liider. Kõik see toimus ajal, mil Trump andis Põhja-Korea liidrile Kim Jong-unile halvustava hüüdnime “Raketimees” (ingl k Rocket Man).

Nõudmine tappa välisriigi juht

USA kuulus ajakirjanik Bob Woodward kirjutab oma peagi ilmuvas raamatus, et 2017. aasta kevadel arutas president Donald Trump Pentagoni juhtidega võimalust tappa Süüria president Bashār al-Asad. Woodward väidab, et säärane jutuajamine leidis aset kohe pärast seda, kui Süürias Idlibi provintsis kasutati 2017. aasta aprillis keemiarelva. Toona süüdistas Washington keemiarelva kasutamises Süüria valitsust.

Woodwardi sõnul helistas Donald Trump kaitseminister James Mattisele ja olevat suisa ebatsensuursete sõnadega nõudnud president al-Asadi kohest likvideerimist. “Tapame selle…! Hakkame tegutsema! Tapame kõik need …!” olevat president Trump selle telefonikõne ajal hüsteeriliselt karjunud.

Et riigipea maha rahustada, olevat kaitseminister Mattis andnud lubaduse midagi ette võtta. Samas aga ütles Mattis kohe pärast telefonikõne lõppu ühele oma abidest, et ei kavatse Bashār al-Asadi tappa.

“Ma võtan kasutusele palju mõistlikumad meetmed,” tsiteerib Woodward Ameerika Ühendriikide kaitseministri toona lausutud sõnu.

Veel kirjutab “Hirmu” autor, et president Donald Trumpi endine majandusnõunik Gary Cohn näppas oma ülemuse laualt ühe dokumendi, et ära hoida Ameerika Ühendriikide lahkumist Lõuna-Koreaga sõlmitud vabakaubandus-kokkuleppest.

Woodwardile teadaolevatel andmetel võttis Cohn Trumpi töölaualt kirja, mida president polnud veel jõudnud allkirjastada. Selles kirjas anti ametlikult teada Ameerika Ühendriikide kavatsusest väljuda Lõuna-Koreaga sõlmitud kaubanduskokkuleppest.

USA presidendi endine majandusnõunik Gary Cohn jutustas sellest vahejuhtumist ühele oma abilistest. Oma säärast amoraalset tegevust põhjendas ta vajadusega kaitsta Ameerika Ühendriikide majanduslikke ja välispoliitilisi huve. Sealjuures märkis ta, et hajameelne Trump ei pannud kirja kadumist isegi tähele.

Bob Woodwardi raamatust võib veel lugeda, et täpselt samasugust trikki kavatses Cohn korrata, et tõkestada USA väljumine Kanada ja Mehhikoga sõlmitud Põhja-Ameerika vabakaubanduskokkuleppest NAFTA.

Amoraalne tegu õilsal eesmärgil

Nimelt oli Donald Trump 2017. aasta kevadel resoluutselt meelestatud, et NAFTA kokkulepe tuleb kiiremas korras tühistada. Vastavate ettevalmistuste tegemiseks andis ta korralduse Robert Porterile, kes tol ajal oli Valge Maja administratsiooni sekretär. Porter pidi koostama kirja, milles avalikkusele antakse teada USA kavatsusest tühistada Mehhiko ja Kanadaga sõlmitud kaubanduskokkulepe.

Porter täitis presidendi korralduse. Kuid mõned teised USA riigipea abilised kartsid, et selline äärmuslik samm võib endaga kaasa tuua majandusliku ja välispoliitilise kriisi. Seejärel olevat Porter abi saamiseks pöördunud Gary Cohni poole. Cohn olevat vastanud: “Ma võin kogu selle protsessi peatada. Ma lihtsalt kõrvaldan teie koostatud kirja presidendi töölaualt.”

Vaatamata sellele, et president Donald Trump on NAFTA kokkulepet pidevalt kritiseerinud, on Ameerika endiselt sellest kinni pidanud. USA pole tühistanud ka Lõuna-Koreaga sõlmitud kaubanduskokkulepet, rõhutab Bob Woodward oma peagi ilmuvas raamatus. Praegusel hetkel on vaid alanud läbirääkimised, et kõnealuseid lepinguid veidi muuta.

Mis aga puudutab Gary Cohni, siis tema lahkus presidendi majandusnõuniku ametist käesoleva aasta märtsis. Ehkki Valge Maja ega Cohn ise pole seda erruminekut kommenteerinud, on pea kõik USA ajakirjandusväljaanded kirjutanud, et majandusnõunik lahkus ametist protestiks Donald Trumpi poliitika vastu.

Ameerika ajalehed kirjutavad, et Gary Cohni lahkumise üks põhjus oli Trumpi kavatsus kehtestada kaitsetollid Ameerika Ühendriikidesse sisseveetavale terasele ja alumiiniumile.

Presidendi majandusnõuniku arvates on selline samm ekslik ja ta püüdis Donald Trumpi veenda, kuivõrd oluline on kaasaja maailmas pidada kinni vabakaubanduspõhimõtetest. See ettevõtmine tal aga ei õnnestunud.

Print Friendly, PDF & Email