Kesklinna ehituselt leiti sajanditevanune varesejalg (11)

LEIUD: Garel Püüa ütleb, et leiud on päris pikal ajaskaalal ja räägivad linnatänavate ehitusest.
2x MAANUS MASING

Kuressaare kesklinna uuendamise käigus on arheoloog Garel Püüa leidnud ka sääraseid esemeid, mida ta varem siit leidnud ei ole.

Suurimaks leiuks ja väärtuseks nüüd juba viis kuud kestnud arheoloogilise järelevalve käigus peab ta linna tee-ehituse ajaloo nii suures mahus uurimise võimalust.

“Kui sa kaevad kuskil kraavi, siis sa ei saa aru, millised on tee erinevad kihid,” selgitas Püüa. Nüüd on võimalik olnud jälgida tee-ehitust näiteks kogu Lossi tänava laiuses ning seal on paljandunud korraga kõik kihid alates looduslikust aluspinnasest kuni tänapäevase asfaldini välja. Sealhulgas ka paljukiidetud tänavasillutis.

Esemelisi leide tutvustades ütles Püüa, et neid on seinast seina. Alates arvatavasti 16. sajandist pärinevast ja “varesejalaks” nimetatud tõrjerelvast kuni eelmise sajandi keskpaiga kopikani välja. Palju on erinevat keraamilist materjali, piibuvarsi ja muud sellist. Sekka ka paar Rootsi päritolu hõbemünti.

VARESEJALG: See ese võib pärineda Liivi sõja ajast ja seda kasutati ründava väe takistamiseks.

Püüa sõnul on tänapäeval kottidesse kogutud leiud omaaegne kõige labasem prügi, mis teekatte sisse sõidetud. “Eks see prügi omal ajal kas tänavale või käimlasse visati,” ütles Püüa. Tema sõnutsi oligi huvitav, et ei tulnud välja mingeid väga vanu sillutisi, vaid oli lihtsalt prügi ja näiteks ehitusjääkidega täidetud muldkeha.

Huvitavaimaks ja ehk ka vanimaks leiuks peab Püüa metallist eset, mida teatakse “varesejala” nime all. Selliseid esemeid pilluti sõjategevuses vaenlaste ette, et takistada kas siis jala- või ratsaväe liikumist, kes endale need jalgadesse astusid. Garel Püüa sõnul võib see pärineda Liivi sõja ajast 16. sajandil, mil Rootsi vägi 1566. aastal Kuressaaret rüüstas. Püüa naeris, et “varesejalad” on universaalsed relvad. “Neid kasutasid vanad roomlased ja kasutatakse tänapäevani,” kinnitas ta.

Arheoloogi sõnul on palju leitud peenikesi keraamilise piibuvarre tükke. Säärased piibud olid vaid mõned korrad kasutamiseks ja siis visati ära. Leidude hulgas on ka näiteks tükk serviisist, mille tootja oli markeeringu järgi 18. sajandist tänapäevani hinnas olev Villeroy ja Bochi firma. Püüa lisas, et tegelikult pole kaevamised veel läbi ja huvitavaid leide võib tulla veelgi. Kaevamata on veel Vabadussõja mälestusmärgi plats ja suur osa Lossi tänavast.

Garel Püüa lubas, et koostab kindlasti ka mõne kirjatüki sellest, mida kesklinna uuendamisel leitud ja mis nende leidude taga on.

Print Friendly, PDF & Email