Vald ei peaks kulutama maksumaksja raha jaaniprallede peale (15)

Saaremaa vallavalitsuse kultuuri- ja spordiosakonna juhataja Mihkel Tamm leiab, et vald ei peaks jagama seltsidele ja rahvamajadele raha iga jaanitule või muinastulede öö kontserdi korraldamiseks.

“Väga mitmed MTÜ-d ja seltsid saavad toetusi väga kummalisteks asjadeks, oma mingisuguste pidude pidamiseks,” ütles Mihkel Tamm, kelle hinnangul ei peaks vald kulutama maksumaksja raha mõne inimese peokulude kinnimaksmiseks.

Kergekäelise rahajagamise tuules on iseenesest mõistetavaks muutunud suhtumine, et asju saab korraldada vaid valla rahaga, ise ei peeta enam mingite kulud katmist võimalikuks. Võib tuua näite, kus rahvamaja korraldas valla toetusega jaanitule, mille ääres istus vaid rahvamaja töötaja koos oma perega. Mõnisada meetrit eemal aga põles külaseltsi korraldatud jaanituli, mille kulud kaeti täielikult korraldajate endi rahakotist.

Tamme sõnul tuleb lahti saada suhtumisest, et kui midagi on aastakümneid tehtud, siis peab seda ilmtingimata tegema ka tulevikus. Ei pea. Tuleks teha ikkagi kogukonnale huvi pakkuvaid asju ja muuta vahelduseks vaatenurka.

Häirivalt õõnsana jääb silma Torgus avatud Bulla muuseum. Koht, mis avati toetusraha kasutades suure kärtsu ja mürtsuga, hoiab uksed kinni, sest pole töötajat, kes uksi lahti hoiaks. “Pakkusin välja variandi, et vajadusel võiks võtmeid saada Torgu raamatukogu töötajalt, aga millest see huvi seda mitte teha, ei oska öelda,” lausus Mihkel Tamm.

Tamme sõnul soovib vallavalitsus saada ülevaadet, kui palju leidub Saaremaal selliseid ruume, kus on võimalik korraldada ringide tegevust. Olgu põhjus valdade ühinemisega kaasnenud segaduses või väikestes valdades endis valitsenud segaduses, aga korralik ülevaade rahvamajade tegevusest puudub.

Kogutud info peaks Tamme sõnul kaasa aitama, et lähestikku asuvad külaseltsid ja rahvamajad ei teeks dubleerivaid üritusi, vaid pakuksid kohalikele elanikele võimalikult kvaliteetset ajasisustusvõimalust. Paraku kipuvad ka värsked algatused suubuma mõttestampide voolusängi.

Muinastulede öö mõte on pigem vaadata lõkkesse ja mõtiskleda, hoida sõbral või sõbrannal käest kinni. Ei ole see kaemuslikku laadi üritus ellu kutsutud suur­üritusena suure lõkke ümber hüppamiseks, aga ometi kipub asi sinnapoole minema. “Miks meil on vaja kahte jaanituld, millest üks toimub jaanipäeval ja teine augusti lõpus?” küsis Mihkel Tamm. Piisab sellest, kui jaanipäeva võetakse läbustamise üritusena ja oleks kahju, kui nüüd püütakse muinastulede ööd muuta samasuguseks.

Print Friendly, PDF & Email