Pallasmaa küla akendest paistavad Hiiumaa laiud

PAISTAB KOJU KÄTTE: Puu otsast suure kaameraga tehtud fotol on Jaani Muhumaa kodu ja taamal paistab Kõverlaid.
Erakogu

Kui Kuressaare rahval on vaade Abrukale ja Leisi omadel Hiiumaale, siis muhulane Jaan Rebane kannab endaga kaasas Hiiumaa laidude siluetti.

Tallinna tehnikaülikoolis insenerina töötav Jaan Rebane (33) ei ela Muhus igapäevaselt, kuid kui ta nädalavahetuseks koju tuleb, võtab vaade Hiiumaa laidudele ta alati oma lummusesse. Imestada pole midagi, sest juba Jaani vanaisa Rafael Pallas oli laidudel sage külaline ja kirjutas neist koguni oma mälestustes.

Jaani hoovi pealt Pallasmaa külas paistab üsna mitu laidu, esiplaanil Muhule kõige lähemal asuvad Ahelaid ja Kõverlaid (vastavalt 7 ja 8 km).

Laidudel käib Jaan paar korda aastas ja enamasti talvel üle jää. Lähima laiuni kulub tal jalutades pisut üle tunni. Viimase 15 aasta jooksul on retk jää­olude tõttu ära jäänud vaid kahel talvel.

Paljud peavad Hiiumaa laidudest ilusaimaks Saarnaki laidu. Jaani meelest on kaunid ka Anikatsi ja eriti Kõrgelaid. Alati kisub aga kõige enam sellele laiule, kus pole juba kaua aega käinud. Lähimatele laidudele võib minna suvalisel ajal, kaugemate külastamine vajab rohkem planeerimist.

Jaan Rebane on muhulasest ajakirjaniku Anu Pallase poeg, kelle lapsepõlv ja põhikooliaastad möödusid Hiiumaal. Jaani tutvus Hiiumaa laidudega sai alguse lapsepõlves, kui pedagoogist isa ta koos õpilastega laidudele väljasõidule kaasa võttis.

Lisaks laidudele käis Jaan lapsepõlves paadiga ka ema sünnisaarel Muhus. Viieliikmeline perekond tegi suve jooksul Hiiumaalt Muhusse mitu reisi. Lappaja-paadiga läbiti kahe saare vaheline veetee 2,5 tunniga. Nende reiside juurde kuulusid ka peatused laidudel. Jaani sõnul on ta Hiiumaa ja Muhu vahel sõitnud paadiga oma poolsada korda.

Muhus vähe tuttavaid

Kogenud paadisõitja sõnul on Väinameri Muhu pool palju karmim kui Hiiumaal. Niipea kui paat Muhu poolt tulles laidude vahele jõuab, tunneb reisija end isegi tormise ilmaga nagu vanajumala selja taga. Jaanil leidub paadisõitudest hulk mälestusi, sest sõidetud on igasuguse ilmaga. “Kui ikka välk lööb paarisaja meetri kaugusele ja sa oled paadis, siis on ikka üsna hirmus,” nendib ta.

Paar korda aastas käib Jaan paadiga Hiiumaal praegugi, ehkki ei ela seal enam alates 2001. aastast. Hiiumaalt kolis ta Maardusse ja lõpetas Tallinna 32. keskkooli. Muhus ei ole Jaan koolis käinud, mistõttu pole tema tutvusringkond seal kuigi suur. Seevastu Hiiumaal tunneb ta ka pärast 15-aastast eemalolekut tänaval ikka veel ära paljusid inimesi, ehkki teda ennast suurt ei mäletata.

PAADIGA HIIUMAALE: Jaan Rebane käib Muhust paadiga Hiiumaal paar korda aastas.
Maanus Masing

Hiiumaal pole Jaanil enam paika, kus peatuda, aga lapsepõlvemaa püsib endiselt tähtsana ja meeldib isegi rohkem kui Muhu. “Kui Hiiumaa igatsus suureks läheb, istun paati ja muudkui teele,” sõnab ta.

Võrreldes Muhu saart Hiiumaaga, toob Jaan välja Hiiumaa suurema eraldatuse. Kui muhulased üksteist Liiva poes trehvavad, siis ikka suheldakse. Hiidlased on aga pigem ühte masti soomlastega, kes naabriga väga läbi käia ei taha. “Teavad ja tunnevad, aga poes käituvad nagu võõrad,” sõnab Jaan Rebane.

Saaremaa jääb võõraks

Muhu asustus on Hiiumaa omast tihedam ja Muhus näeb ka rohkem võõrast rahvast liikumas. Suve nädalavahetustel arvatakse muidu 2000 elanikuga saare rahvaarv tõusvat 6000 inimeseni. Hiiumaa jääb suvitushooaja lõppedes külalistest peaaegu täiesti tühjaks. “Ükskord maikuus pidin ma jääma Hiiumaale hotelli ja olin ainuke, kes toa võttis,” räägib Jaan.

Saaremaa on Jaan Rebase jaoks lausa väga võõras paik, kus ta pole kuigi palju käinud. Seoses tööga tehnikaülikoolis, kus Jaan ehitab allveeroboteid, on ta käinud Kuressaares väikelaevade katsebasseinis roboteid katsetamas. Ka on ta Kuresaares puhkust veetnud, aga lihtsalt niisama ta Saaremaa pealinna ei satu. “Kuressaare tundub Muhust nii kaugel ja ta on ka kaugel,” tõdeb Jaan Rebane. “Ainuke asi, et minu tädipojad ja täditütred on seal koolis käinud.”

Print Friendly, PDF & Email